wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-20| Edukacja

Pamiątki związane z historią PW teraz także w Gmachu Głównym

Dzisiaj (20 listopada) w Gmachu Głównym PW odbył się wernisaż wystawy „Dzieje Politechniki Warszawskiej” połączony z otwarciem nowych sal ekspozycyjnych. Był to kolejny punkt obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.


Pamiątki związane z historią PW teraz także w Gmachu Głównym <br />
Od lewej: JMR PW prof. Jan Szmidt i dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer
Od lewej: JMR PW prof. Jan Szmidt i dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer

– W historii Muzeum Politechniki Warszawskiej można wyszczególnić trzy bardzo ważne momenty. Pierwszy z nich to powstanie placówki z inicjatywy rektora Stanisława Pasynkiewicza. Był to rok 1978 – mówił dyrektor muzeum dr Andrzej Ulmer. – Drugi moment to usamodzielnienie się Muzeum – w 2001 roku oddzieliło się ono od Biblioteki Głównej i stało niezależną placówką. I teraz mamy trzeci moment – nowe sale ekspozycyjne w Gmachu Głównym, a więc w centrum naszej uczelni. Dzięki nim więcej osób dowie się o historii i tradycji Politechniki – dodał.


W wernisażu wzięli udział m.in. rektor PW prof. Jan Szmidt (pierwszy z lewej), dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer (drugi z lewej) oraz dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska (pierwsza z prawej)

Na ekspozycji zgromadzono: pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego (m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 roku, opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica), eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II (dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta), pamiątki z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. (m.in. listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni), a także obiekty z okresu 20-lecia i powojennego. Wśród ponad stu eksponatów znalazły się również teodolity firmy Starke und Kammerer, goniometr refleksyjny oraz planimetr.Uzupełnieniem tej wystawy jest ekspozycja historyczna w siedzibie Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24 zawierająca m.in. oryginalne dokumenty nieprezentowane w nowych salach w Gmachu Głównym.

Szczegółowy plan obchodów Jubileuszu

Z okazji 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej wydawnictwo GEODETA przygotowało dwujęzyczny (polsko-angielski) album fotograficzny „Portret Politechniki Warszawskiej 2015” zawierający ponad 100 zdjęć gmachów tej szacownej uczelni. Książka jest dostępna w Księgarni Geoforum.pl w przedsprzedaży w cenie 52,50 zł.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To nie jest pomówienie, bo nikt tu zadnych danych osobowych nie podał. A jak ktos czuje sie dotkniety to moze ma cos na sumieniu... Uderz w stół... Tylko winny się tłumaczy. Och ta mądrość polskich przysłów.
odpowiedz zgłoś
pomówienie geo, to co piszesz to ordynarne pomówienie. Licz się z pozwem, bo identyfikcja przez IP nie stanowi dziś problemu. Wkurzają mnie takie małe zawistne kłamczuszki
odpowiedz zgłoś
J Zgadzam się z J. W kuźni poza dyżurami i to też nie zawsze ciężko znaleźć kowala. A dodatkowo należy wspomnieć, że firmy zewnętrzne przekazują do kuźni sprzęt często z górnej półki i często po okazyjnych cenach licząc w przyszłości na ich zakup przez potencjalnych kowali. Jednak jak pokazuje życie wszystkie lepsze młotki i kowadła są albo zamknięte i niedostępne albo starzy kowale wykorzystują je w swoich prywatnych firmach dorabiając na boku. Smutne, ale prawdziwe.
odpowiedz zgłoś
ciężko się rozmawia z ludźmi którzy zamiast pracować z młodzieżą używają górnolotnych stwierdzeń które mają młodzież wprowadzić w błąd jak to cudownie po studiach będzie. Otóż cudownie nie będzie. Kadrę z PW spotykam wszędzie tylko chyba nie na uczelni. Najgorzej jest jak ktoś tworzy marketing a potem sam zaczyna w niego wierzyć.
odpowiedz zgłoś
do pka ech ciężko się rozmawia z ludźmi którzy wyrażenie "kuźnia elit" sprowadzają do "paleniska, kowadła i młotka"... A co do PKA to może faktycznie znam ogólne tylko ogólne zasady funkcjonowania. Może mnie kolega/koleżanka uświadomi jak to działa. Tak w kilku punktach ... a najlepiej wszystkie nieprawidłowości zgłosić do odpowiedniego organu. Bo takie anonimowe narzekanie do niczego nie prowadzi.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
geodetka ochodzisz od tematu, bo elyta napisał/a tylko pytanie, gdzie są akcesoria kowala tych w gablotach? To nikt inny, jak sam JMprofhabdrinż, widoczny na zdjęciach, opowidał niedawno w wywiadzie dla Geodety o tym, że PW to "kuźnia elit". Skoro kuźnia, to gdzie kowadło chociażby? A to, że PW ma najbardziej kompletną kadrę, w co nie wątpię, to mnie nie dziwi. Pytanie tylko, czy najbardziej kompetentną? A ocena PKA... widać geodetka, że jeszcze nie znasz zasad funkcjonoawania tego systemu, o którym wspomniałaś.:-)
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
cd .. a skad takie wiadomości? Ja powiem tylko, że wątpie czy którakolwiek inna geodezyjna uczelnia w Polsce jest lepiej wyposażona. Chyba też PW ma najbardziej kompletna kadrę. Ale nie mi to oceniać od tego są odpowiednie jednostki. Jak chociażby PAKA - która nadała ocene wyróżniającą wydziałowi GIK PW. Ale Państwo oczywiście wiecie lepiej. Najlepiej skrytykować, tak dla zasady "bo po co ma komuś być lepiej niż nam". Oczywiście jest wiele błedów systemu, ale szukacie problemu nie tam gdzie trzeba.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
do geodetki Popieram wypowiedź elyta. Toż to nie godzi się, aby w najlepszej polskiej "kuźni elyt" brakowało podstawowych narzędzi pracy. Ale chyba NAPRAWDĘ tak jest, bo kiepscy kowale wychodzą.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do elyta Twoje komentarze, i wszystkie tego typu są już na prawdę nudne. Nie wiem tylko czy sa one wynikiem kompleksów czy frustracji? Ale dobra rada dla Ciebie, życie jest piękne, nie składa się tylko z pisania krytycznych komentarzy na geoforum. Stórz swoją kuźnię i staraj się przynajmiej w minimalnym zakresie dorównać osiągnieciom PW. Na prawdę, czasami lepiej niż tylko krytykować jest pokazać coś co się zrobiło lepiej.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
a gdzie są: palenisko, kowadło, młotek, kleszcze, fartuch i rękawice? Toż to podstawowe przyrządy w każdej dobrej kuźni!
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS