Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-11-20| Edukacja

Pamiątki związane z historią PW teraz także w Gmachu Głównym

Dzisiaj (20 listopada) w Gmachu Głównym PW odbył się wernisaż wystawy „Dzieje Politechniki Warszawskiej” połączony z otwarciem nowych sal ekspozycyjnych. Był to kolejny punkt obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.


Pamiątki związane z historią PW teraz także w Gmachu Głównym <br />
Od lewej: JMR PW prof. Jan Szmidt i dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer
Od lewej: JMR PW prof. Jan Szmidt i dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer

– W historii Muzeum Politechniki Warszawskiej można wyszczególnić trzy bardzo ważne momenty. Pierwszy z nich to powstanie placówki z inicjatywy rektora Stanisława Pasynkiewicza. Był to rok 1978 – mówił dyrektor muzeum dr Andrzej Ulmer. – Drugi moment to usamodzielnienie się Muzeum – w 2001 roku oddzieliło się ono od Biblioteki Głównej i stało niezależną placówką. I teraz mamy trzeci moment – nowe sale ekspozycyjne w Gmachu Głównym, a więc w centrum naszej uczelni. Dzięki nim więcej osób dowie się o historii i tradycji Politechniki – dodał.


W wernisażu wzięli udział m.in. rektor PW prof. Jan Szmidt (pierwszy z lewej), dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer (drugi z lewej) oraz dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska (pierwsza z prawej)

Na ekspozycji zgromadzono: pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego (m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 roku, opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica), eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II (dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta), pamiątki z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. (m.in. listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni), a także obiekty z okresu 20-lecia i powojennego. Wśród ponad stu eksponatów znalazły się również teodolity firmy Starke und Kammerer, goniometr refleksyjny oraz planimetr.



Uzupełnieniem tej wystawy jest ekspozycja historyczna w siedzibie Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24 zawierająca m.in. oryginalne dokumenty nieprezentowane w nowych salach w Gmachu Głównym.

Szczegółowy plan obchodów Jubileuszu

Z okazji 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej wydawnictwo GEODETA przygotowało dwujęzyczny (polsko-angielski) album fotograficzny „Portret Politechniki Warszawskiej 2015” zawierający ponad 100 zdjęć gmachów tej szacownej uczelni. Książka jest dostępna w Księgarni Geoforum.pl w przedsprzedaży w cenie 52,50 zł.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama