Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-19| GIS, Imprezy

Kieleckie uczelnie wspólnie świętowały GIS Day

Wczorajszy Dzień GIS po raz kolejny obchodzono w Kielcach. Tym razem gospodarzem była Politechnika Świętokrzyska.


Kieleckie uczelnie wspólnie świętowały GIS Day

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli rektorzy obu kieleckich uczelni wyższych: prof. Stanisław Adamczak (Politechnika Świętokrzyska) i prof. Jacek Semaniak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego), a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddział Świętokrzyski Jerzy Barański, kadra naukowa, licznie reprezentowana brać studencka, licealiści i gimnazjaliści oraz prezesi firm wykorzystujących na co dzień nowoczesne technologie geoinformacyjne.

Słowo wstępne do zgromadzonych skierował rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak. – GIS Day to znakomita światowa akcja, która również u nas stała się tradycją. O tym, jak ważną rolę system GIS odgrywa w naszej działalności, jak szybko się rozwija, przekonujemy się na co dzień. We współczesnym świecie wykorzystujemy systemy geoinformacyjne m.in.: w monitorowaniu i symulacji zagrożeń powodziowych i tektonicznych, zarządzaniu gospodarką przestrzenną i infrastrukturą, tworzeniu super dokładnych map – zaznaczył włodarz politechniki.

Prof. Jacek Semaniak podkreślił, że współpraca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej przy organizowaniu GIS Day wynika z fascynacji nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz możliwością dzielenia się wiedzą o najświeższych dokonaniach w dziedzinie systemów informacji geograficznej i ich praktycznym zastosowaniu. – Nauka staje się codziennością. Wystarczy mieć smartfona i wejść w aplikację Google, by wiedzieć, co się dzieje za oknem, u sąsiada. GIS to zbiorowy wysiłek geografów, geodetów, informatyków, naukowców, podany w przyswajalny dla każdego z nas sposób. Obecni studenci i uczniowie za kilka lat staną się inżynierami, wynalazcami, którzy będą ulepszać życie przyszłych pokoleń coraz bardziej zaawansowanymi technicznie nowinkami – dodał rektor UJK.

Z wielu prelekcji młodzież i dorośli dowiedzieli się, jak wykorzystuje się system GIS w działalności sektora naukowego, prywatnego i publicznego, co przedstawili m.in.: pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, kieleckiego magistratu, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, Politechniki Świętokrzyskiej, UJK oraz firm Geotronics Dystrybucja i Esri Polska.

O praktycznej stronie GIS-u i przykładach jego zastosowania przekonali się uczestnicy warsztatów komputerowych i pokazów firm geodezyjnych. Dla najbardziej śmiałych harcerze z 13. Powiatowej Drużyny Wędrowniczej przygotowali grę terenową. – Gra polega na rozszyfrowaniu dziesięciu zagadek przy pomocy aplikacji mobilnej. Rozwiązania to odnalezienie lokalizacji dziesięciu skrzynek w jak najkrótszym czasie oraz zebranie wszystkich ukrytych fantów – wyjaśnił wywiadowca Michał Dobosz i dodał, że gra nie tylko poszerza wiedzę o zastosowaniu nowoczesnych technologii w szybkim poruszaniu się po Kielcach, ale także pokazuje ciekawe miejsca stolicy regionu świętokrzyskiego.

Imprezami towarzyszącymi obchodom były dwie wystawy prezentowane w klubie studenta w budynku „Energis" Politechniki Świętokrzyskiej. Pierwsza przygotowana przez Muzeum Geodezyjne w Opatowie ukazała eksponaty zgromadzone w placówce. Natomiast druga, w opracowaniu Jacka Grzybały z Katedry Geomatyki Politechniki Świętokrzyskiej, przedstawiła mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego i katastralne. Atrakcją kieleckiego Dnia GIS były też pokazy drona, skanera laserowego i odbiorników GPS.

Źródło: Wrota Świętokrzyskie


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS