wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-18| GIS, Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy

Kazimierz Dolny w 3D

W ramach projektu „ArtGIS” studenci siedmiu uczelni wyższych z całego kraju pod opieką nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy z ekspertami z Esri Polska opracowali trójwymiarową wizualizację najpiękniejszych zakątków Kazimierza Dolnego. Model 3D został stworzony dzięki połączeniu aplikacji City Engine ze zdjęciami i pracami plastycznymi, które zostały nałożone na obiekty w formie tekstur.


Kazimierz Dolny w 3D

Zadaniem projektu było połączenie wizji piękna krajobrazu artystów malarzy, fotografików oraz wiedzy planistów i architektów, a także wymiana doświadczeń pomiędzy użytkownikami informacji przestrzennej a twórcami kultury.

– Z uwagi na trudny problem badawczy, jakim jest ocena piękna krajobrazu, w projekcie wzięły udział osoby prezentujące różne środowiska. W rezultacie powstał pierwszy w Polsce trójwymiarowy model miasta wykorzystujący prace artystów. Co więcej, stworzono mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych oraz przeprowadzono szereg ankiet z turystami i mieszkańcami na temat walorów estetycznych Kazimierza Dolnego – mówi pomysłodawca projektu dr Szymon Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zasięg panoram widokowych pozwala prześledzić na mapie, jakie tereny widoczne są z najpopularniejszych miejsc widokowych, takich jak: Góra Trzech Krzyży, Baszta kazimierska, wzniesienie przy ul. Plebanka, brzeg Wisły, Kamieniołomy i Zamek w Janowcu. Ciekawe informacje płyną także z analizy dzieł sztuki znajdujących się w prawie 20 galeriach. W zestawieniu z ankietami socjologicznymi można zaobserwować zdumiewające zależności. Przykładowo, miejscem, które jest najchętniej rysowane i malowane przez lokalnych artystów, jest rynek. Jednocześnie 35% pytanych osób twierdzi, że jest to najbrzydsza i najbardziej kiczowata lokalizacja w Kazimierzu. Z drugiej strony tyle samo ankietowanych twierdzi, że jest to miejsce najbardziej urokliwe. Pokazuje to, jak wiele emocji wywołuje ocena poszczególnych miejsc w oczach różnych osób.

– Do zadań uczestników należała nie tylko próba oceny walorów estetycznych Kazimierza z punktu widzenia malarzy, fotografów czy architektów, ale także próba zbadania, jak poszczególne miejsca wpływają na odwiedzających. Wyniki rozmów wskazują, że niektóre miejsca u części mieszkańców i turystów wywołują wręcz złość (rynek), podczas gdy inne kojarzą się ze spokojem ducha (Wisła) – dodaje Marta Samulowska, koordynator projektu ze strony firmy Esri Polska.

Stworzona aplikacja dostępna pod adresem http://arcg.is/1QYmdHj zawiera:
• trójwymiarowy model Kazimierza Dolnego,
• obrazy w technice akwarel, które posłużyły do nałożenia tekstur na budynki,
• mapę zasięgów krajobrazowych Kazimierza Dolnego, które są najczęściej uwieczniane w dziełach sztuki,
• mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych,
• wyniki ankiety fotograficznej dot. walorów estetycznych krajobrazu Kazimierza Dolnego i okolic,
• wyniki ankiety socjologicznej dot. oceny piękna krajobrazu Kazimierza Dolnego.

Organizatorem akcji było Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Esri Polska. Projekt otrzymał wsparcie Zarządu Województwa Lubelskiego i firmy MGGP Aero, która wykonała ortofotomapę badanego terenu.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS