|2015-11-18|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy
Kazimierz Dolny w 3D
W ramach projektu „ArtGIS” studenci siedmiu uczelni wyższych z całego kraju pod opieką nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy z ekspertami z Esri Polska opracowali trójwymiarową wizualizację najpiękniejszych zakątków Kazimierza Dolnego. Model 3D został stworzony dzięki połączeniu aplikacji City Engine ze zdjęciami i pracami plastycznymi, które zostały nałożone na obiekty w formie tekstur.
Zadaniem projektu było połączenie wizji piękna krajobrazu artystów malarzy, fotografików oraz wiedzy planistów i architektów, a także wymiana doświadczeń pomiędzy użytkownikami informacji przestrzennej a twórcami kultury.
– Z uwagi na trudny problem badawczy, jakim jest ocena piękna krajobrazu, w projekcie wzięły udział osoby prezentujące różne środowiska. W rezultacie powstał pierwszy w Polsce trójwymiarowy model miasta wykorzystujący prace artystów. Co więcej, stworzono mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych oraz przeprowadzono szereg ankiet z turystami i mieszkańcami na temat walorów estetycznych Kazimierza Dolnego – mówi pomysłodawca projektu dr Szymon Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zasięg panoram widokowych pozwala prześledzić na mapie, jakie tereny widoczne są z najpopularniejszych miejsc widokowych, takich jak: Góra Trzech Krzyży, Baszta kazimierska, wzniesienie przy ul. Plebanka, brzeg Wisły, Kamieniołomy i Zamek w Janowcu. Ciekawe informacje płyną także z analizy dzieł sztuki znajdujących się w prawie 20 galeriach. W zestawieniu z ankietami socjologicznymi można zaobserwować zdumiewające zależności. Przykładowo, miejscem, które jest najchętniej rysowane i malowane przez lokalnych artystów, jest rynek. Jednocześnie 35% pytanych osób twierdzi, że jest to najbrzydsza i najbardziej kiczowata lokalizacja w Kazimierzu. Z drugiej strony tyle samo ankietowanych twierdzi, że jest to miejsce najbardziej urokliwe. Pokazuje to, jak wiele emocji wywołuje ocena poszczególnych miejsc w oczach różnych osób.
– Do zadań uczestników należała nie tylko próba oceny walorów estetycznych Kazimierza z punktu widzenia malarzy, fotografów czy architektów, ale także próba zbadania, jak poszczególne miejsca wpływają na odwiedzających. Wyniki rozmów wskazują, że niektóre miejsca u części mieszkańców i turystów wywołują wręcz złość (rynek), podczas gdy inne kojarzą się ze spokojem ducha (Wisła) – dodaje Marta Samulowska, koordynator projektu ze strony firmy Esri Polska.
Stworzona aplikacja dostępna pod adresem http://arcg.is/1QYmdHj zawiera: • trójwymiarowy model Kazimierza Dolnego, • obrazy w technice akwarel, które posłużyły do nałożenia tekstur na budynki, • mapę zasięgów krajobrazowych Kazimierza Dolnego, które są najczęściej uwieczniane w dziełach sztuki, • mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych, • wyniki ankiety fotograficznej dot. walorów estetycznych krajobrazu Kazimierza Dolnego i okolic, • wyniki ankiety socjologicznej dot. oceny piękna krajobrazu Kazimierza Dolnego.
Organizatorem akcji było Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Esri Polska. Projekt otrzymał wsparcie Zarządu Województwa Lubelskiego i firmy MGGP Aero, która wykonała ortofotomapę badanego terenu.
Źródło: Esri Polska
|