|2015-11-16|
GIS, Imprezy
Toruń: Dzień GIS-u po raz szesnasty
W najbliższą środę (18 listopada) Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza po raz szesnasty na Kujawsko-Pomorski Dzień GIS. Tradycyjnie nadwiślańskie, akademickie miasto Toruń, na kilka godzin stanie się regionalną stolicą geoinformacji.
W ramach programu Dnia GIS zaplanowano liczne wykłady, demonstracje technologii, wystawę map, warsztaty praktyczne oraz konkursy z nagrodami. Podczas trzech sesji wystąpień prezentowane będą m.in.: zagadnienia dotyczące oddanego w maju do użytkowania Internetowego Atlasu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wnioski z wdrożenia projektu Infostrada Kujaw i Pomorza, nowe opracowania kartograficzne (w tym mapy sozologiczne i mapy hydrograficznw) w kujawsko-pomorskim zasobie geodezyjnym i kartograficznym, zastosowania rozwiązań GIS w życiu codziennym, w biznesie, w bezpieczeństwie publicznym, a także tematyka zobrazowań hiperspektralnych, jako nowoczesnego źródła informacji o środowisku. Dodatkowo, zaprezentowana zostanie ścieżka edukacyjno-przyrodnicza służąca realizacji lekcji przyrody w nowoczesnej formule oraz europejskie konkursy Galileo i Copernicus Masters. Podczas Kujawsko-Pomorskiego Dnia GIS-u polską premierę będzie miało urządzenie do wykonywania zdjęć sferycznych – model Theta S firmy Ricoh.
Szczególnym punktem uroczystości, w Międzynarodowym Roku Mapy, będzie otwarcie wystawy „200 lat kartografii leśnej”, złożonej z ponad 100 map, którą przez miesiąc będzie można podziwiać na Wydziale Nauk o Ziemi UMK oraz prezentacja tego zasobu na forum Sympozjum. Przez cały czas dostępne będą stoiska firmowe: MGGP Aero z Tarnowa, Ricoh Polska z Warszawy oraz Geopolis z Włocławka.
Równolegle z częścią wykładową, w dwóch laboratoriach komputerowych Wydziału, dla uczniów szkół regionu przygotowano warsztaty z praktycznego wykorzystania aplikacji Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz modelowania trójwymiarowego.
Tradycyjnie na koniec obrad przewidziano losowanie nagród, w tym m.in. rocznych akademickich licencji oprogramowania Esri, oprogramowania do nawigacji samochodowej (MapaMap) oraz licznych pakietów upominkowych.
Po południu, dla studentów kierunku geoinformacja środowiskowa firma Gnosi GIS (działalność gospodarcza utworzona w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości UMK przez studenta tego kierunku w ramach projektu „Pomysł na własną firmę”) przygotowała szkolenie dotyczące udostępniania danych przestrzennych w postaci WMS-ów.
Kolejny raz, toruńskie obrady transmitowane będą na żywo na stronie Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej (http://tv.umk.pl/). Wszystkie zainteresowane osoby, które nie mogą przyjechać do Torunia, mogą na żywo śledzić to geowydarzenie.
Szczegółowy program toruńskiego Dnia GIS-u oraz relacje ze wszystkich poprzednich edycji znajduje się na stronie: www.gisday.umk.pl
Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)
|