Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-13| Geodezja, Edukacja

Dalej w dół, choć nie tak ostro

Podobnie jak rok temu kierunek geodezja i kartografia uruchomiły 23 uczelnie (w tym 14 publicznych), przyjmując na studia I stopnia (inżynierskie) blis­ko 2,4 tys. studentów – w listopadowym wydaniu GEODETY (już w sprzedaży) przedstawiamy wyniki rekrutacji na studia na kierunek gik 2015/2015.


Dalej w dół, choć nie tak ostro

W tym roku przyjętych zostało o ponad 200 studentów mniej niż rok temu, 600 mniej niż dwa lata temu i aż o 1300 mniej w stosunku do wyniku sprzed trzech lat! Nadal słabnie zainteresowanie studiami na uczelniach niepublicznych, ale też studiami niestacjonarnymi na uczelniach publicznych.

Spośród 2114 przyjętych przez uczelnie publiczne na kierunek geodezja i kartografia studia I stopnia w trybie stacjonarnym rozpoczęło 1539 osób, a w niestacjonarnym (płatne) – blisko 600. Placówki niepub­liczne przyjęły natomiast 284 osoby, w tym zaledwie 17 na studia stacjonarne.

Na większości uczelni pub­licznych kierunek chce studiować w trybie stacjonarnym na tyle dużo osób, że wśród kandydatów mogą one przebierać. Tego typu studia największą popularnoś­cią wśród kandydatów cieszyły się na Politechnice Warszawskiej. 476 osób wybrało tam geodezję i kartografię jako kierunek główny, choć i tak jest to o ponad 200 mniej niż rok temu. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce niewątpliwie najlepszym wynikiem może się pochwalić Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w tym roku uruchomił studia stacjonarne inżynierskie (9,3 osób/miejsce i 372 kandydatów). Co ciekawe, jest to jedyna uczelnia nietechniczna prowadząca tego typu studia. Wśród pozostałych prym wiodą Uniwersytet Przyrodniczy w Lub­linie (5,2) i PW (4,0), na kolejnym miejs­cu ex aequo Politechnika Gdańska i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (3,1)…

Cały artykuł w listopadowym wydaniu GEODETY

W listopadowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Kuźnia elit – rozmowa GEODETY z JM rektorem Politechniki Warszawskiej prof. Janem Szmidtem
• Trudna sztuka wyceny – przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska
• Granice są najważniejsze, przekonuje Bogdan Grzechnik i przedstawia zasady opracowania różnego rodzaju map jednostkowych wraz z przykładami
• GISforum 2015: Debata „Dane 3D – trend czy konieczność?”
• Ostrożnie z dorabianiem w służbie cywilnej – ograniczenia związane z pracą w wojewódzkiej inspekcji geodezyjnej i kartograficznej

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS