Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-10| Geodezja, Prawo

Ostrożnie z dorabianiem w służbie cywilnej

W ubiegłym miesiącu (GEODETA 10/2015) Grzegorz Ninard omówił przypadek łączenia zatrudnienia w administracji samorządowej z „dorabianiem na boku”. W listopadowym numerze GEODETY (już w sprzedaży) autor przygląda się natomiast ograniczeniom związanym z pracą w wojewódzkiej inspekcji geodezyjnej i kartograficznej.


Ostrożnie z dorabianiem w służbie cywilnej

Służbę Geodezyjną i Kartograficzną stanowią m.in. organy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, w tym wojewoda wykonujący zadania przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (WINGiK-a) jako kierownika inspekcji geodezyjnej i kartograficznej, wchodzącej w skład zespolonej administracji rządowej w województwie (art. 6a ust. 1 pkt 1 lit b Prawa geodezyjnego i kartograficznego, dalej Pgik; DzU z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm.). Zgodnie z art. 53 ust. 1-3 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (DzU z 2009 r. nr 31, poz. 206 ze zm.) organy rządowej administracji zespolonej w województwie wykonują swoje zadania i kompetencje przy pomocy urzędu wojewódzkiego, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Szczegółową organizację rządowej administracji zespolonej w województwie określa statut urzędu wojewódzkiego. Do obsługi zadań organów rządowej administracji zespolonej nieposiadających własnego aparatu pomocniczego tworzy się w urzędzie wojewódzkim wydzielone komórki organizacyjne. Ponieważ Pgik nie stanowi inaczej, wojewódzka inspekcja geodezyjna i kartograficzna jest wyodrębnioną organizacyjnie częścią urzędu wojewódzkiego. Pracownicy inspekcji są zatem pracownikami urzędów wojewódzkich.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.) korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych m.in. w urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej (art. 2 ust. 1 pkt 3). W rozumieniu ustawy (art. 3):
1. pracownik służby cywilnej oznacza osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie,
2. urzędnik służby cywilnej oznacza osobę zatrudnioną na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie,
3. członek korpusu służby cywilnej oznacza osobę, o której mowa w pkt 1 i 2.

Pracownicy inspekcji są zatem członkami korpusu służby cywilnej. Zgodnie z art. 80 ustawy o służbie cywilnej członek korpusu służby cywilnej nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej (ust. 1). Urzędnik służby cywilnej nie może podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu (ust. 2).

Art. 80 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej jest podobny do art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych [pierwsza część artykułu w GEODECIE 10/2015 – red.] i nie jest to podobieństwo przypadkowe. Ale najpierw o różnicach. Przepisy art. 80 różnicują status pracowników i urzędników służby cywilnej. W przeciwieństwie do zatrudnienia w administracji samorządowej, w służbie cywilnej to samo stanowisko może być objęte zarówno przez pracownika, jak i urzędnika służby cywilnej. Różnica nie wynika bowiem z zakresu powierzonych obowiązków związanych z danym stanowiskiem pracy, lecz z osobistego statusu osoby zatrudnionej. W skrócie: urzędnikiem zostaje się po zdaniu egzaminu i mianowaniu, co samo w sobie nie musi skutkować żadnymi zmianami w zakresie obowiązków danej osoby względem obowiązków wykonywanych jeszcze w ramach zatrudnienia w charakterze pracownika służby cywilnej. Tym samym inspektor zatrudniony w wojewódzkiej inspekcji geodezyjnej i kartograficznej może być zarówno pracownikiem, jak i urzędnikiem służby cywilnej...

Cały artykuł w listopadowym wydaniu GEODETY

W listopadowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Kuźnia elit – rozmowa GEODETY z JM rektorem Politechniki Warszawskiej prof. Janem Szmidtem
• Trudna sztuka wyceny – przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska

Granice są najważniejsze, przekonuje Bogdan Grzechnik i przedstawia zasady opracowania różnego rodzaju map jednostkowych wraz z przykładami
• GISforum 2015: Debata „Dane 3D – trend czy konieczność?”
• Wyniki rekrutacji na studia na kierunek geodezja i kartografia 2015/2016



Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS