wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-09| GIS, Mapy

Spitsbergen w trzech wymiarach na mapie miesiąca MAK

Kartografia artystyczna w najlepszym wydaniu – tak o mapie listopada pisze Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna.


Spitsbergen w trzech wymiarach na mapie miesiąca MAK

Opracowaniem wyróżnionym w tym miesiącu została publikacja „3D Map Longyearbyen and environs” wydana na początku tego roku przez Norweski Instytut Polarny. Prezentuje ona ukośny widok na okolice Longyearbyen – głównego miasta na norweskiej wyspie Spitsbergen.

Do wykonania mapy wykorzystano aplikacje SAGA GIS, ArcGIS, QGIS oraz Photoshop. Dzięki zastosowaniu rzutu równoległego na obrazie wyspy nie ma efektu perspektywy, a rozmiary poszczególnych obiektów są porównywalne. Rzeźba terenu nie jest przewiększona.

By zwiększyć atrakcyjność wizualną mapy, wykorzystano ciągłą skalę hipsometryczną, a także cieniowanie z dwóch źródeł światła zamiast jednego. Do iluminacji rzeźby użyto dwóch kolorów – żółtego i niebieskiego. Ciekawostką jest to, że źródłem danych były m.in. zdjęcia lotnicze i satelitarne – posłużyły one do odwzorowania skąpej roślinności oraz osadów rzecznych.

Podczas ostatniej Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (Rio de Janerio, 23-28 sierpnia br.) opracowanie to otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii „mapa papierowa”.

Zobacz mapę

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS