Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-06| Geodezja

5 lat ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

4 listopada odbyło się XVIII posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W jej trakcie przewodniczący Rady prof. Jerzy Gaździnki przypomniał, że ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej obowiązuje już pięć lat. – Jest to czas dobrze wykorzystany – podkreślał.


5 lat ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

Posiedzenie podzielono na trzy sesje. W trakcie dwóch pierwszych przedstawiano działania realizowane przez organy wiodące. W pierwszej o wprowadzonych rozwiązaniach mówili przedstawiciele administracji rządowej, podczas drugiej prezentowane były osiągnięcia samorządów w zakresie tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Wartość rejestrów referencyjnych podkreślał główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. GGK w trakcie wystąpienia przedstawił też działania, jakie GUGiK zamierza realizować w ramach projektów finansowanych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nie mniej ważne jest wspólne wykorzystywanie gromadzonych danych i unikanie sytuacji, gdy te same informacje gromadzą różne organy.

Podsumowując wystawienia przedstawicieli województw Krzysztof Mączewski, geodeta województwa mazowieckiego, przedstawił propozycję zmiany zapisów ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne poprzez dodanie art. 13 b. w brzmieniu: „Minister kierujący działem administracji rządowej, w obszarze którego leży prowadzenie rejestru publicznego przez podmioty publiczne, zobowiązany jest do zapewnienia tym podmiotom systemu teleinformatycznego do prowadzenia danego rejestru publicznego oraz utrzymanie i rozwój tego systemu teleinformatycznego.”

W trakcie ostatniej sesji zaprezentowane zostały Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego i średniego oraz upowszechniania wiedzy w dziedzinie geoinformacji w Polsce z uwzględnieniem wniosków wynikających z badań i konferencji poświęconych tej tematyce. Omówione zostały wnioski z IV Forum kształcenia oraz konferencji GIS w edukacji. Ewa Wysocka, reprezentująca Główny Urząd Geodezji i Kartografii, zaprezentowała wynik prac studialnych nad rozwojem geodezji i kartografii jako dziedziny nauki i edukacji ze szczególnym uwzględnieniem geoinformacji.

W obradach wzięło udział blisko 100 osób: przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, uczelni oraz firm działających na rynku GIS.

Wszystkie prezentacje są dostępne na stronie internetowej Rady IIP.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS