wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-06| Teledetekcja, Firma

Krakowska roślinność na celowniku skanera

W ostatnich dniach pojazd z zamontowanym systemem mobilnego skanowania laserowego rozpoczął wykonywanie pomiarów m.in. na krakowskich Plantach. Ten niecodzienny widok związany jest z wykonywaniem przez firmę ProGea Consulting na rzecz UM Krakowa prac w zakresie inwentaryzacji zieleni miejskiej. Zadaniem pojazdu jest określenie najważniejszych cech roślinności.


Krakowska roślinność na celowniku skanera

System wyposażony jest m.in. w skaner, który dostarcza wielu precyzyjnych informacji na temat geometrii drzew, oraz zestaw kamer. Pozyskane przez nie obrazy zostaną wykorzystane do kolorowania chmur punktów.

Inwentaryzacja polega również na weryfikacji terenowej zeskanowanych obiektów poprzez dokonanie oględzin drzewa w celu sprawdzenia jego kondycji zdrowotnej. Kilkunastoosobowy zespół sprawdza czy badana roślinność zaatakowana jest przez grzyby, ustala czy drzewo wymaga pilnej pielęgnacji lub leczenia. Wszystkie informacje są na bieżąco przekazywane do specjalnego systemu komputerowego, utworzonego w ramach zlecenia przez firmę ProGea.To pierwszy tego typu projekt w naszym kraju, w którym do wsparcia inwentaryzacji zieleni miejskiej wykorzystuje się dane pochodzące z mobilnego skanowania laserowego. Kraków stanie się również pierwszym polskim miastem, który będzie posiadał kompleksowy system zarządzania zielenią miejską.

Źródło: ProGea


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
mistrzowie zamiast poczekać jeszcze 2 tygodnie to pojechali skanować liście... najdroższa na świecie inwentaryzacja liści, zeskanować łatwo ale gorzej wykorzystać i opracować dane. tak to pierwszy ich projekt, muszą się sami o tym przekonać, jeden bartek wiosny nie czyni
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Kraków jest pierwszy ... w smogu Stężenie pyłów przekracza obecnie normy pond 4 razy. 200 dni w roku w Krakowie jest z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza. Gdyby to był któryś z krajów zachodnich, Kraków ogrodzono by siatką jak teren skażony bez prawa wstępu. Wszystko mimo tylu nowinek i pilotaży ...
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS