wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Minister podpisał rozporządzenie w sprawie BDOT

2 listopada minister administracji i cyfryzacji podpisał rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Minister podpisał rozporządzenie w sprawie BDOT

Rozporządzenie określa: zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000, organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania tej bazy, a także tryb i standardy techniczne tworzenia mapy zasadniczej w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000.

Nowy akt prawny wraz z podpisanym 21 października rozporządzeniem w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT mają zastąpić przepisy rozporządzenia z 12 lutego 2013 r. ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, które formalnie nie obowiązuje już od 13 stycznia br.

Przepisy obu rozporządzeń wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ludzia Tak ludziu dobrze im dołożyłeś, nie wiem czemu ciągle się ciebie czepiają. Przecież ty chciałeś tę geodezję na wyższy poziom wprowadzić, a oni tego nie doceniają. Niewdzięcznicy!
 1 
odpowiedz zgłoś
do pożal się Boże komentatorów Upss, uhahah, ojojoj i tralala - super was się czyta ale liczyłem na więcej i głupszych komentarzy. Jestem zawiedziony :(
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@haha Sam szef CBA mówił w rozmowie z Bieńkowską jak ich zapraszać, aby posprzątali.
odpowiedz zgłoś
CBA? CBA już było w GUGiK i byliśmy czyści.
 1 
odpowiedz zgłoś
spokojnie na pewno GUGiK ma w zanadrzu autorski program. Upsss, znów trzeba go będzie dostosowywać do przepisów. Cholercia a już był prawie gotowy...
 1 
odpowiedz zgłoś
CBA na to nic tez da w przetargach wymóg posiadania 30 stanowisk turbo programu;)
 1 
odpowiedz zgłoś
Firmy informatyczne znowu się obłowią na przeróbce baz wg starego BGNIOT'a500 na bazy wg nowego BGNIOT'a500. Co na to CBA?
 1 
odpowiedz zgłoś
cieze sie ze w końcu odejdzie i polska geodezja uwolni się od niego i jego nieszczęsnej ekipy wyspecjalizowanej przetargach, licencjach, gml-ach i innych #$%!!erelach. Tyle zła nie zrobił nikt wcześniej, wiec zegnamy bez żalu.
 2 
odpowiedz zgłoś
geodureń mogę zgodzić się z jednym - wymogi odnośnie wymiany danych w gml powinny dotyczyć wymianie danych między systemami a nie między geodetą i ośrodkiem. Pytanie ostatnie jak najbardziej zasadne. Tylko kto ma na nie odpowiedzieć skoro GGK zajmuje się promocją programów ?
 2 
odpowiedz zgłoś
i czym się tu podniecać? teraz niewolnicy (czyli geodeci drobniejszego płazu) będą musieli się starać, aby to, co zrobią dla powiatów, było idealnie zgodne z wypocinami odchodzących właścicieli niewolników (czyli gugiku). A to powiat powinien sam decydować, co i w jaki sposób chce mieć na mapie, właściciel mapy (zamawiający) powinien określać, jakie elementy potrzebne mu są i w jakiej postaci, a geodeta powinien swoją powagą/autorytetem/uprawnieniami tworzyć mapę. ale w Polsce o wszystkim decyduje urzędnik... A co z ośrodkami, które mają bazy utworzone na podstawie poprzednich rozporządzeń? Mają je zmieniać?
 1 
odpowiedz zgłoś
jacuś własnie chodzi o to żeby się uczyć. Przepisy techniczne odwołują się do norm i specyfikacji. Problem w tym że nikomu nie chce się do nich sięgać. I wtedy powstają egzotyczne implementacje.
 1 
odpowiedz zgłoś
srsName Proszę Państwa to nie chodzi o to jak napisał/a ketna ,żeby wrzucić do wyszukiwarki i zapytać co to jest "to i to" , tylko chodzi o to jak jest pisane nasze prawo !!! .Czyli staje jakiś Pan lub Pani i mówi "Pisz Pan.....". W tym przypadku powinien być słownik który wyjaśnia wyjaśnia obce nazwy. Nie wszyscy są "Alfą i łamagą(omegą)
 2 
odpowiedz zgłoś
dokladnie dwie kupy zrobione przed samym wyjściem. śmierdzieć zaczną dopiero za kilka dni
 2 
odpowiedz zgłoś
@czytelnika spakowałes sie juz?
odpowiedz zgłoś
A skąd to ? A ten news to z twittera ???
odpowiedz zgłoś
EGIB Cześć komentatorzy pożal się Boże - torcik na weekend - EGiB też podpisany !!!
 1 
odpowiedz zgłoś
super że na starej są a na nowej nie. To może kiedyś ktoś łaskawie przeniesie na nową ? Trochę czasu już minęło.
 1 
odpowiedz zgłoś
Są, są brać póki stara wersja działa: arch_gugik_gov_pl. Podkreślenia zmień na kropki.
odpowiedz zgłoś
natomiast całkowicie poważnie chcę zapytać GUGiK gdzie się podziały schematy XSD i EAP które na stronie były i już ich nie ma. I gdzie mogę znaleźć gotowe do użycia schematy z własnie przyjętego rozporządzenia BDOT500, które będzie obowiązywać pewnie jeszcze w tym miesiącu ? Może warto to opublikować skoro ktoś to ma stosować ?
 1 
odpowiedz zgłoś
nie, nie widzę logiki w wymianie zdań z ludźmi którzy nie potrafią wpisać w google gml srsName. Jeśli naprawdę zależy Ci na rozwiązaniu problemu to masz odpowiedź jak chcesz sobie potrollować to proszę bardzo. Tu administrator nie banuje. :)
 1 
odpowiedz zgłoś
antek pytanie zadał jacuś, a ja jestem Kazio. Widzisz w tym jakąś logikę?
 1 
odpowiedz zgłoś
zazwyczaj zaczyna się od specyfikacji gml. Skoro nie możesz czegoś użyć w obiegu urzędowym to czemu zadajesz tu pytania ? Widzisz w tym jakąś logikę ?
 1 
odpowiedz zgłoś
antek a gdzie mogę o tym przeczytać, poza anonimowym komentarzem na geoforum, którego nie użyję w obiegu urzędowym?:)
 1 
odpowiedz zgłoś
jest to definicja układu współrzędnych dla elementu np za pomocą kodów EPSG
odpowiedz zgłoś
atrybut Chciałbym uprzejmnie zapytać co to jest atrybut "srsName" ? Tak na marginesie ta nazwa jest wymieniona jeden raz w BDOT i Gesut
 1 
odpowiedz zgłoś
i o to chodzi Pan Izdebski napisał to się czepia. Minęło dwa lata, nagle większość rzeczy jest oczywista i bo przecież od początku wiedzieli, ze to trzeba poprawić:)
 2 
odpowiedz zgłoś
Co do faktów Nie wiem komu tak zależy na umniejszaniu roli W.Izdebskiego, ale przypominam, że w sposób zdecydowany to tylko on miał odwagę publicznie się wypowiadać np. (http://izdebski.edu.pl/kategorie/Publikacje/2013_ Geodeta_WaldemarIzdebski_02.pdf)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
pamiętajcie drodzy czytelnicy jeśli fakty przeczą naszym teoriom tym gorzej dla faktów
 1 
odpowiedz zgłoś
Skarpy Nie tylko Pan Izdebski o tym postulował... ;)
 5 
odpowiedz zgłoś
A zmiana rozporządzenia ws. EGiB w kosz?...Czy może jeszcze zdążą?...
 4 
odpowiedz zgłoś
OK Brawo ! Tak trzymać - lepiej późno niż wcale.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Progres widać w zakresie zgrabniejszych tabelek. Zachodzę w głowę czy wstawianie elementów kartograficznych - takich jak początek i koniec rysowania znaku do klasy DZ_InnaBudowla (redakcjaPoczatekBud) nie powinna się znaleźć w modelu Karto. Tym bardziej, że zgodnie z rozporządzeniem atrybut to cecha obiektu przestrzennego. Na bank atrybut redakcjaPoczatekBud nie jest atrybutem z punktu widzenia rozporządzenia. Tego typu kwiatków jest milion. Czy ktoś zna, choć jeden przypadek z bazy poza krajem (INSPIRE/Atkis/Zabaged/OŚ Survay itd.) gdzie tego typu rozwiązanie jest stosowane? Jeden przykład wystarczy.
 2 
odpowiedz zgłoś
Szału ni ma Niewiele się nauczyli przez ten czas. Kody może i dobre dla podzielenia symboli, ale nie dla zapamiętania i wpisywania w terenie. Nie ma żywopłotu, nie ma budynku w ruinie, przydałby się symbol bramy wjazdowej przesuwnej, po co taki symbol sygnalizatora (w instrukcji kolejowej znaczy megafon, więc będzie #$%!!likacja i nieporozumienie). Szybko wprowadzili bo pewnie wylecą. Nie jestem za PiSem, ale mam nadzieję, że zrobi czystkę w tym #$%!!u na Wspólnej.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Po nas choćby potop! Zmiany w rozporządzeniu o EGIB też podpisał ktoś - coś? Skandal!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jest postęp Widzę, że przynajmniej o skarpach się od Izdebskiego nauczyli i w końcu wprowadzono górę i dół.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Reper Ktoś tym reperem wskazał nam środkowy palec :)
 8 
odpowiedz zgłoś
czy tylko dla mnie ten obrazek na środku przypomina picassa vel siusiaka? To chyba dobrze oddaje nastawienie naszego ustawodawcy:)
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Rzut na taśmę. Zdążyliśmy zanim nas wy..., teraz niech się następcy z tym g.. bujają.
 1 
 16 
odpowiedz zgłoś
38 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS