wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Bentley ContextCapure: łatwiejsze i tańsze modelowanie 3D

Podczas odbywającej się w Londynie konferencji „Year In Infrastructure” firma Bentley Systems ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży oprogramowania ContextCapture, która pozwala na konwersję fotografii do postaci modeli 3D.


Bentley ContextCapure: łatwiejsze i tańsze modelowanie 3D

Jak podczas konferencji podkreślali twórcy oprogramowania, ContextCapture wyróżnia przede wszystkim duża elastyczność. Jako dane wejściowe można bowiem wykorzystać nie tylko zobrazowania lotnicze (w tym te z bezzałogowców), ale także fotografie wykonywane z ziemi, nawet za pomocą smartfona. Co więcej, wszystkie te typy zdjęć można łączyć w jednym projekcie. ContextCapture pozwala modelować pojedyncze obiekty, ale także dzielnice czy całe miasta. Dokładność wynikowych danych, w zależności od jakości materiałów źródłowych, może wynosić od kilku metrów do pojedynczych milimetrów. Modele mogą być tworzone zarówno na pojedynczym komputerze, jak i na kilku stacjach roboczych jednocześnie.

Inną zaletą ContextCapture jest łatwość obsługi. Do generowania modeli 3D nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza fotogrametryczna, choć oczywiście jest ona niezbędna do osiągnięcia wysokiej dokładności produktu – zaznaczają twórcy. Zwracają ponadto uwagę, że produktem wyjściowym ContextCapture nie jest – jak w przypadku wielu konkurencyjnych rozwiązań – chmura punktów – ale tzw. reality mesh, czyli oteksturowana siatka trójkątów. W ocenie Bentley Systems w wielu zastosowaniach inżynierskich taki typ danych można łatwiej i szybciej przetwarzać.

Oczywiście technologia stosowana w ContextCapture nie jest nowa. Wcześniej była rozwijana przez francuską firmę Acute3D, a teraz – po przejęciu tej spółki w lutym br. przez Bentley Systems – trafiła do portfolio tej korporacji. Nie oznacza to jednak, że w aplikacji zmieniono wyłącznie nazwę. Bentley zadbał bowiem o to, by modele generowane w ContextCapture mogły być przetwarzane w środowisku MicroStation bez konieczności konwersji. Nowością jest także wtyczka do przeglądarek oraz aplikacja, które umożliwiają przeglądanie modeli 3D z ContextCapture zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Jak podkreślał na konferencji prezes Bentley Systems Greg Bentley, dzięki temu, że ContextCapture generuje modele 3D taniej, szybciej i łatwiej niż inne technologie, pozwoli swoim użytkownikom zaoferować zupełnie nowe usługi. Jakie? Nietypowym przykładem zaprezentowanym na konferencji było wykorzystanie tego oprogramowania na potrzeby organizacji pielgrzymki papieża Franciszka do Filadelfii. Projekt wykonali pro bono pracownicy Bentleya, przetwarzając 28 tys. zdjęć – zarówno naziemnych, jak i lotniczych. Organizująca pielgrzymkę firma ESM Production była pod wrażeniem tempa wykonania tych modeli i zapowiedziała, iż w swoich następnych większych projektach sama zacznie korzystać z tego typu narzędzi.

Inny pokazany w Londynie przykład wykorzystania ContextCapture polegał na cyklicznym monitorowaniu klifu, który zagraża zabudowaniom australijskiego miasta Onkaparinga. Z ContextCapture korzysta również norweski Blom, który opracował w tej technologii model 3D całego Sztokholmu (wkrótce ma zostać udostępniony w internecie).

Greg Bentley nie ma wątpliwości, że projektów korzystających z ContextCapture będzie bardzo szybko przybywać. Dlatego podkreśla, że Bentley Systems planuje dalszy rozwój tej technologii. W planach na najbliższą przyszłość jest m.in. udostępnienie narzędzi, które pozwolą efektywniej regulować dokładność wyjściowych modeli 3D.

Więcej o ContextCapture wkrótce w miesięczniku GEODETA, gdzie opublikujemy rozmowę z twórcą tego oprogramowania

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Byle nie zabili tego programu tak jak zrobili to z Pointoolsem - kupili firmę, wypuścili jedną większą aktualizację i od tego czasu de facto produkt nie jest rozwijany...
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS