Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-11-02| GIS, Mapy, Kataster

O mapach oceny warunków i zastosowaniach GIS-u w ACTA

W najnowszych dwóch numerach kwartalnika „Administratio Locorum” wydawanego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przeczytamy m.in. o służebności przesyłu, mapach oceny warunków przestrzennych działek użytkowanych rolniczo oraz zastosowaniu technologii GIS do monitorowania zagrożeń.


O mapach oceny warunków i zastosowaniach GIS-u w ACTA

Anna Klimach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w artykule „Użytkownik wieczysty jako strona podmiotowa służebności przesyłu – zarys problemu” zastanawia się czy posadowienie urządzeń przesyłowych może odbywać się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. W opracowaniu opiera się na analizie orzecznictwa oraz przepisów prawnych i dostępnej literatury. Zainteresowanych wynikami jej pracy odsyłamy do „Administratio Locorum” 13 (3) 2014.
W tym samym numerze dr Tomasz Podciborski (UWM w Olsztynie) przedstawia metodykę opracowania mapy oceny warunków przestrzennych działek użytkowanych rolniczo. W ramach kolejnych etapów zaprezentowano: elementy przestrzeni wpływające w znaczący sposób na warunki użytkowania działek rolnych, wskaźniki i mierniki oceny oraz etapy i zasady prowadzenia oceny. W artykule przedstawiono ponadto możliwość graficznej prezentacji uzyskanych wyników.
Ponadto w numerze przeczytamy m.in. o interpretacji zmian użytkowania i pokrycia terenu na obszarach wiejskich w kontekście przemian demograficznych oraz analizie obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego w strefie podmiejskiej Olsztyna.

Dr Marek Ogryzek (UWM w Olsztynie) w „Administratio Locorum” 13 (4) 2014 przedstawia z kolei wyniki badania, których głównych celem jest opracowanie narzędzie do monitoringu i wizualizacja wyników stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym w technologii GIS. Integralnym komponentem tego narzędzia może być (napisany w języku Pyton) program (symulator) uruchamiany jako narzędzie toolbox w ArcGIS.
W numerze znalazły się również artykuły dotyczące funkcjonalnego gospodarowania przestrzenią, rozwoju lokalnych układów komunikacyjnych na obrzeżach miast czy lokalizacji źródeł zanieczyszczeń atmosferycznych za pomocą algorytmu roju cząsteczek.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama