Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-30| Geodezja

Co dalej z geodezją inżynieryjną?

Monitorowania konstrukcji znajdujących się pod obciążeniem, techniki satelitarne w pomiarach inżynierskich i teoretyczne aspekty pomiarów inżynierskich – m.in. takie zagadnienia poruszono podczas drugiego dnia XII konferencji naukowo-technicznej „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (Serock, 23 października).


Co dalej z geodezją inżynieryjną? <br />
Dr hab. Marek Woźniak dyskutuje w sprawie pomiarów na zaporach wodnych (fot. Iwona Jankowska)
Dr hab. Marek Woźniak dyskutuje w sprawie pomiarów na zaporach wodnych (fot. Iwona Jankowska)

Uczestnicy spotkania podczas czterech sesji referatowych mieli okazję wysłuchać kilkunastu referatów. Dotyczyły one m.in. pomiarów kontrolnych stanu technicznego zapory ziemnej w okresie wezbrań sezonowych, zastosowania metody automatycznego monitoringu geodezyjnego w badaniu przemieszczeń konstrukcji, sieci kontrolno-pomiarowej do monitorowania przemieszczeń nabrzeża Portu Miejskiego we Wrocławiu, wybranych modeli refrakcji w precyzyjnych pomiarach geodezyjnych na terenach przemysłowych, konstruowania stanowiska pomiarowego do prowadzenia badań dokładności obserwacji geodezyjnych do obiektów będących w ruchu czy wykorzystania wirtualnych stacji referencyjnych do optymalizacji układu nawiązania podstawowej osnowy realizacyjnej.

Ostatnim punktem spotkania było sformułowanie wniosków wynikających z wygłoszonych referatów. Tę sesję poprowadzili Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji prof. Witold Prószyński oraz dr hab. Marek Woźniak, prof. PW. W podsumowaniu konferencji określono szereg zaleceń wskazujących kierunki rozwoju geodezyjnych pomiarów inżynieryjnych. Między innymi stwierdzono potrzebę doskonalenia zasad i poszerzania zakresu współpracy geodety inżynieryjnego ze specjalistami innych branż w procesie wznoszenia obiektów oraz monitorowania przemieszczeń i deformacji. Uznano też za niezbędne wzmożenie badań nad metodyką projektowania sieci pomiarowych (realizacyjnych, kontrolnych) oraz konfigurowania systemów pomiarowo-kontrolnych. Pozytywnie oceniono dotychczasowe przypadki nawiązania współpracy z ośrodkami badawczymi innych dyscyplin technicznych i wykorzystania ich dokonań do konstruowania modułów specjalistycznego instrumentarium pomiarowego.


Prof. Edward Nowak zabiera głos w dyskusji (fot. Iwona Jankowska)

Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska w kilku słowach skierowanych do uczestników konferencji podziękowała za ich udział i pogratulowała prelegentom, a także uczestnikom sesji posterowej sukcesów naukowych. Zaprosiła również wszystkich zgromadzonych na uroczyste obchody 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii, które odbędą się w dniach 20-21 maja 2016 r. Dziekan Maciejewska wyraziła nadzieję, że w tak ważnej dla społeczności akademickiej uroczystości udział wezmą pracownicy WGiK PW oraz wydziałów pokrewnych i zaprzyjaźnionych, a także wszyscy sympatycy oraz przyjaciele środowiska geodezyjnego. Podkreśliła również, że podczas tak szczególnych obchodów nie może zabraknąć absolwentów wydziału wszystkich specjalności.

Organizatorami konferencji byli: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Komitet Geodezji PAN oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl objęła konferencję patronatem medialnym.

Więcej informacji o konferencji

Iwona Jankowska (WGiK PW)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS