|2015-10-27|
Geodezja, GIS, Firma, Software
O rozwiązaniach geoprzestrzennych w Warszawie
W dniach 14-15 października br. w Warszawie odbyła się 17. edycja corocznej Międzynarodowej Konferencji Globemy, poświęconej rozwiązaniom informatycznym m.in. dla telekomunikacji, energetyki i branż sieciowych.
Konferencja „Innowacyjne rozwiązania geoprzestrzenne” została podzielona na 7 sesji tematycznych, które składały się łącznie z 26 prezentacji. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano ponad 40 rozwiązań branżowych i technologii IT. Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją – w Konferencji wzięło udział ponad 180 osób.
Pierwszego dnia, jeszcze przed Sesją Otwierającą, odbyło się Śniadanie Innowacji z Google GEO, czyli organizowane cyklicznie przez Globemę i Google warsztaty poświęcone biznesowym zastosowaniom Map Google. Tym razem spotkanie było dedykowane ekspertom działającym w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). W trakcie Seminarium poruszone zostały takie zagadnienia jak: rozwiązania geoprzestrzenne dla logistyki, case studies wdrożeń Google Maps czy zastosowanie map w sprzedaży i marketingu.
Zasadniczą konferencję i Sesję Otwierającą rozpoczął Marek Gondzio, prezes Zarządu Globemy. W dalszej części sesji uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech prezentacji gościnnych: • GE Smallworld 5 i Mobile Enterprise Suite – nowa generacja innowacyjnych produktów geoprzestrzennych od GE Digital Energy (Damien Wall, GE); • Google for Work – nowe technologie w strategiach rozwoju w telekomunikacji i branżach sieciowych (Magdalena Dziewguć, Google); • Zmiany w infrastrukturze energetycznej w Holandii – jak Holendrzy zarządzają przesyłem i dystrybucją energii (Maria Zolik, Enexis). Pierwszy dzień Konferencji zakończyła Sesja Plenarna, w trakcie której wygłoszone zostały prezentacje m.in. o zarządzaniu służebnością przesyłu oraz o zastosowaniu aplikacji FFA Performance Management do podnoszenia wydajności prac w terenie.
Wystąpienia merytoryczne nie były jednym punktem programu pierwszego dnia Konferencji – 14 października wieczorem odbyła się mniej oficjalna część wydarzenia, która obejmowała kolację w warszawskiej restauracji i browarze Bierhalle, słynącego ze świetnej jakości piwa własnej produkcji. Sam posiłek był wstępem do wielu atrakcji w klimacie Oktoberfest, między innymi: opowieści piwowara, degustacji różnych gatunków piwa, muzyki bawarskiej na żywo, zwiedzania browaru i konkursu kapslowania butelek na czas.
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęły dwie sesje – Migracja i Pozyskiwanie Danych oraz Sesja Technologiczna. Zwieńczeniem Konferencji były trzy równoległe sesje branżowe poświęcone dedykowanym rozwiązaniom IT dla telekomunikacji, energetyki, ciepłownictwa, gazownictwa, ropociągów, wodociągów oraz kanalizacji. W trakcie sesji poruszane były zagadnienia dotyczące paszportyzacji sieci, zarządzania majątkiem sieciowym i infrastrukturą, projektowania i planowania sieci, zarządzania pracą w terenie czy oprogramowania wspierającego smart grid. W drugim dniu nie zabrakło również prezentacji gościnnych wygłoszonych przez klientów i partnerów Globemy. Wśród wystąpień gościnnych znalazły się m.in.: • Proces paszportyzacji i utrzymania modelu sieci energetycznej z uwzględnieniem sieci nN (Dorota Soboń, Artura Ozga, PGE Dystrybucja oraz Dariusz Laskowski, Globema); • Automatyzacja procesów konwersji, migracji i integracji złożonych danych przestrzennych z różnych formatów – przykłady zastosowań oprogramowania FME w branżach sieciowych i telekomunikacji (Ken Bragg, Safe Software); • Szybkie zbieranie danych i precyzyjne pomiary laserowe obiektów w terenie przy pomocy ikeGPS’ Spike oraz GE MapSight – Premiera produktów w Europie Centralnej (Brian Soliday, ikeGPS); • Korzyści biznesowe dla klientów w kompleksowych wdrożeniach rozwiązań geoprzestrzennych w oparciu o technologie Dell i Intel (Klaudiusz Zagański, Dell oraz Marek Godala, Globema); • Projekt Fenix – dostosowywanie i modernizacja infrastruktury IT oraz systemów GIS poprzez „dynamiczny remont” (Jaap van der Zalm, Enexis); • System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem – wnioski z projektu B+R realizowanego z udziałem OSP i dwóch OSD (Bolesław Mostowski, Procesy Inwestycyjne oraz Tomasz Gulczyński, Globema); • Prosumenci i mikrosieci. Prognozowanie w chmurze zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej (Dariusz Baczyński, Politechnika Warszawska oraz Artur Lesiak, Globema); • Optymalizacja prac w sezonie włączeń i wyłączeń z wykorzystaniem systemu do zarządzania pracami w terenie (Anna Jakób, Łukasz Pawłowski, GPEC Gdańsk); • Wykorzystanie EC.GIS w unifikacji procesów związanych z utrzymaniem majątku sieciowego w terytorialnie rozproszonym PEC (Paweł Łuczak, Piotr Lechwar, ECO Opole oraz Jacek Wielgosz, Globema); • Tworzenie i wykorzystywanie geoprzestrzennych analiz biznesowych w przedsiębiorstwach sieciowych (Bogumiła Roszkowska, MPEC oraz Piotr Eljaszak, Globema); • Implementacja i wykorzystanie systemu paszportyzacji sieci w architekturze multi-tenant do unifikacji projektowania i dokumentacji sieci HFC (Krzysztof Sidor, UPC).
Tradycyjnie już Konferencji towarzyszyła wystawa, w trakcie której eksperci od poszczególnych produktów prezentowali na żywo wszystkie rozwiązania wchodzące w skład oferty Globemy oraz Partnerów. Tegoroczna wystawa składała się łącznie z 9 stanowisk, wśród których znalazło się 6 stanowisk Globemy, poświęconych poszczególnym branżom i klasom rozwiązań (w tym GE Samllworld i Google GEO), oraz 3 stanowisk Partnerów wydarzenia – NTI/DELL/Intel, ikeGPS oraz TPI. Warto także podkreślić, że w tym roku w trakcie wystawy technologii miały miejsce Europejskie premiery 3 produktów: • GE MapSight – rozwiązanie przeznaczone do szybkiego zbierania danych w terenie, wyposażone w dalmierz laserowy; • ikeGPS Spike – rozwiązanie mobilne umożliwiające precyzyjne pomiary laserowe w terenie; • Topcon IP-S3 – systemu skaningu mobilnego wykorzystywany między innymi do tworzenia Google StreetView.
Źródło: Globema
|