wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Ukośne fotoplany Wrocławia w internecie

System Informacji Przestrzennej Wrocławia rozbudowano właśnie o lotnicze zdjęcia ukośne miasta.


Ukośne fotoplany Wrocławia w internecie

Na fotoplanach ukośnych niemal każdy obiekt we Wrocławiu można zobaczyć z czterech stron, a odpowiednio skonstruowana aplikacja mapowa pozwala płynnie przełączać się pomiędzy różnymi widokami oraz wykonywanie przybliżonych pomiarów wysokości widocznych obiektów.

Prezentowane fotoplany są częścią większego projektu fotolotniczej i lidarowej inwentaryzacji Wrocławia w roku 2015. Projekt ten obejmował także wykonanie ortofotomapy 5 cm/px, w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni w wersjach 8 i 16-bitowej, numerycznych modeli terenu i powierzchni terenu, wspomnianych fotoplanów skośnych oraz skaningu laserowego o gęstości 20 pkt/m2. Wykonawcą projektu jest firma MGGP Aero z Tarnowa.

Zdjęcia na podstawie których powstały ukośne fotoplany wykonano 3 maja oraz 4, 5 i 6 czerwca 2015.

Ze względu na wynikające z zasad optyki i możliwości technicznych ograniczenia, obraz prezentowany na fotoplanach ukośnych nie jest precyzyjnym odzwierciedleniem rzeczywistości, takim z jakim mamy do czynienia na ortofotomapach. W niektórych miejscach występują pewne zniekształcenia geometrii, nachylające się ku sobie budynki itp. (stąd też przybliżony charakter, dokonywanych na ukośnych fotoplanach, pomiarów.)

W aplikacji ukosne.gis.um.wroc.pl prezentowana jest także ortofotomapa Wrocławia (zdjęcia pionowe). Zakres przestrzenny ortofotomapy jest większy niż fotoplanów ukośnych, stąd przy granicach Wrocławia pojawiają się obszary dostępne jeszcze na ortofotomapie, ale już niedostępne na skośnych fotoplanach.

Szczegóły, w tym krótką instrukcję obsługi nowej aplikacji (odmiennej od dotychczas przez nas prezentowanych) oraz zakres przestrzenny obszaru miasta objętego fotoplanami, można znaleźć na stronie SIP Wrocławia.

Piotr Gomułkiewicz (UM Wrocławia)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@Julek Spokojnie, nic specjalnego tam nie widać :) Chyba, że obawiasz się, że ktoś Cię rozpozna...
 1 
odpowiedz zgłoś
golasy, nie pokazywać dzieciom;) przy ulicy petrusewicza są baseny, w części południowo wschodniej chyba strefa golasów - pierwszy raz widzę takie rzeczy na fotach lotniczych...
odpowiedz zgłoś
przykład reklamy http://ukosne.gis.um.wroc.pl/?z=20
odpowiedz zgłoś
Piękne miasto! za każdym razem lubię tam powracać
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS