|2015-10-27|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy
Ukośne fotoplany Wrocławia w internecie
System Informacji Przestrzennej Wrocławia rozbudowano właśnie o lotnicze zdjęcia ukośne miasta.
Na fotoplanach ukośnych niemal każdy obiekt we Wrocławiu można zobaczyć z czterech stron, a odpowiednio skonstruowana aplikacja mapowa pozwala płynnie przełączać się pomiędzy różnymi widokami oraz wykonywanie przybliżonych pomiarów wysokości widocznych obiektów.
Prezentowane fotoplany są częścią większego projektu fotolotniczej i lidarowej inwentaryzacji Wrocławia w roku 2015. Projekt ten obejmował także wykonanie ortofotomapy 5 cm/px, w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni w wersjach 8 i 16-bitowej, numerycznych modeli terenu i powierzchni terenu, wspomnianych fotoplanów skośnych oraz skaningu laserowego o gęstości 20 pkt/m2. Wykonawcą projektu jest firma MGGP Aero z Tarnowa.
Zdjęcia na podstawie których powstały ukośne fotoplany wykonano 3 maja oraz 4, 5 i 6 czerwca 2015.
Ze względu na wynikające z zasad optyki i możliwości technicznych ograniczenia, obraz prezentowany na fotoplanach ukośnych nie jest precyzyjnym odzwierciedleniem rzeczywistości, takim z jakim mamy do czynienia na ortofotomapach. W niektórych miejscach występują pewne zniekształcenia geometrii, nachylające się ku sobie budynki itp. (stąd też przybliżony charakter, dokonywanych na ukośnych fotoplanach, pomiarów.)
W aplikacji ukosne.gis.um.wroc.pl prezentowana jest także ortofotomapa Wrocławia (zdjęcia pionowe). Zakres przestrzenny ortofotomapy jest większy niż fotoplanów ukośnych, stąd przy granicach Wrocławia pojawiają się obszary dostępne jeszcze na ortofotomapie, ale już niedostępne na skośnych fotoplanach.
Szczegóły, w tym krótką instrukcję obsługi nowej aplikacji (odmiennej od dotychczas przez nas prezentowanych) oraz zakres przestrzenny obszaru miasta objętego fotoplanami, można znaleźć na stronie SIP Wrocławia.
Piotr Gomułkiewicz (UM Wrocławia)
|