wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-26| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje, Imprezy

Niepewna przyszłość opatowskiego Muzeum Geodezji. Placówka apeluje o pomoc

Działające od 2005 r. w budynku starostwa opatowskiego Muzeum Geodezji i Kartografii do grudnia musi się wynieść z użytkowanych pomieszczeń. Co się stanie z blisko tysiącem eksponatów zgromadzonych w tej placówce – mapami, dokumentami, instrumentami geodezyjnymi?


Niepewna przyszłość opatowskiego Muzeum Geodezji. Placówka apeluje o pomoc

Jak wyjaśnia Mirosław Roszczypała – prezes Stowarzyszenia „Geocentrum”, które opiekuje się placówką, wypowiedzenie użytkowanych pomieszczeń biegnie od 15 września do 15 grudnia br. i jest związane z realizacją zadań powiatu. Wyznaczony termin jest jednak praktycznie niemożliwy do spełnienia. W zbiorach Muzeum znajdują się bowiem eksponaty ważące niekiedy nawet ponad tonę (np. autografy) – każdy z nich wymaga rozkręcenia zabezpieczenia, transportu oraz ponownego złożenia. Do tego nie wiadomo, gdzie zbiory te mogłyby być składowane.

Dla Stowarzyszenia priorytetem jest teraz zabezpieczenie eksponatów stanowiących wartość historyczną i dobro kultury narodowej, a w dalszej perspektywie – utrzymanie ciągłości funkcjonowania muzeum. Podjęto poszukiwania zastępczych lokali magazynowych oraz nowej lokalizacji muzeum. Skierowano w tej sprawie pisma do miast i gmin powiatu opatowskiego oraz do innych jednostek z prośbą o lokale zastępcze na okres przejściowy.

Stowarzyszenie apeluje ponadto do przedstawicieli służby geodezyjnej i kartograficznej, administracji rządowej i samorządowej, szkół wyższych, firm geodezyjnych oraz organizacji zawodowych o pomoc w utrzymaniu dotychczas zgromadzonych zbiorów i w dalszym rozwoju projektu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pytanie do Geoforum. Czy istnieje możliwość aby w działach Geodezja i Geodane utworzyć podstronę z wykazem placówek muzealnych zawierających zbiory geodezyjne? PS. Przydałby się również wykaz uczelni, analogicznie jak to jest z usługami portalami mapowymi i wms
 4 
odpowiedz zgłoś
muzeum w Opatowie Musimy się koniecznie zjednoczyć( mam na myśli całą służbę geodezyjną i kartograficzną) jak również wykonawstwo geodezyjne i zapytać Pana Starostę Opatowskiego dlaczego chce wykurzyć to muzeum. Przecież ta jednostka tylko służyła powiatowi opatowskiemu i była jego super promocją. Nie można pozwolić na jego likwidację. W Muzeum zgromadzono tak wiele eksponatów, uczono szacunku do historii, bardzo licznie gromadziła się brać geodezyjna, rodziła się tradycja, był to wspaniały przykład dla młodego pokolenia. Wspaniałe występy okolicznościowe młodzieży z ożarowskich szkół, bardzo dobre lekcje przeszłości z teraźniejszością.Komu to nie w smak, Panie Starosto niech Pan nie burzy dobrych rzeczy.
 4 
odpowiedz zgłoś
Żenada Polska "Zielona Wyspa" - nic dodać nic ująć, szkoda tylko, że wiele "Twórców hurraoptymistów" tej "Zielonej Wyspy" już z niej wyjechało do Brukseli - tak tutaj bardzo zielono jest.
 5 
odpowiedz zgłoś
Skandal To skandal ze jednej z nielicznych takich placówek daje się tak krótki czas na przeniesienie dość mało mobilnych eksponatów. Jestem zdziwiony taka decyzja władz samorządowych. Do muzeum oddawalismy wiele eksponatów. Przewóz jednego urządzenia typu autograf to kilka tysięcy złotych! Czy ktoś o tym pomyślał? W muzeum pracują ludzie oddani naszej branży. Wydaje mi się ze środowisko branżowe i akademickie powinno wystosował apel do władz samorządowych o rewizję swoich decyzji.
 7 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS