|2015-10-26|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software
Niezbędnik SKANOWANIE LASEROWE: pobierz, wydrukuj, podziel się
Od dziś na Geoforum.pl można pobrać bezpłatną publikację SKANOWANIE LASEROWE. Przyglądamy się w niej ofercie polskich dystrybutorów w zakresie skanerów laserowych, tachimetrów skanujących oraz oprogramowania do obróbki chmur punktów.
fot. na okładce: Architube
|
|
|
|
|
|
Technologia skanowania laserowego zmienia się w oka mgnieniu. Jeszcze w poprzedniej dekadzie traktowana była raczej jako ciekawostka lub fanaberia, a dziś jest powszechnie wykorzystywana do rozwiązywania poważnych problemów. Szacowanie kosztu i czasu napraw spalonego mostu, zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, przygotowywanie projektów nowych budowli, dróg i kolei, ochrona przed powodzią czy osuwiskami – to tylko wybrane przykłady z ostatnich lat.
Z biegiem czasu będzie ich tylko więcej, bo – jak szacują firmy analityczne – rynek skanowania laserowego ma rosnąć w tempie aż 10-15% rocznie. Te obiecujące perspektywy sprawiają, że coraz więcej firm i instytucji poważnie rozważa zajęcie się skanowaniem laserowym.
Największe zainteresowanie panuje oczywiście w geodezji, ale na inwestycję w skaner i oprogramowanie do obróbki chmur punktów coraz częściej decydują się również podmioty z branży architektonicznej, budowlanej, projektowej czy nawet archeologicznej. Wciąż nie jest to jednak pewna maszynka do zarabiania pieniędzy. Zakup trzeba więc poważnie przemyśleć, tym bardziej że koszty idą w setki tysięcy złotych.
By pomóc w podjęciu udanej decyzji, publikujemy na Geoforum.pl bezpłatny niezbędnik SKANOWANIE LASEROWE. W porównaniu z poprzednimi edycjami zaszły w nim dwie istotne zmiany. Po pierwsze, najnowsze wydanie rozbudowaliśmy o zestawienie aplikacji do przetwarzania chmur punktów. Nie brak bowiem opinii, że to dobór software’u, a nie hardware’u decyduje o sukcesie w branży LiDAR.
Po drugie, by wyjść z publikacją do jak najszerszego grona specjalistów, również spoza geodezji, nie dołączamy jej – jak wcześniej – do miesięcznika GEODETA, ale udostępniamy za darmo w internecie w formie PDF-a oraz e-booka. Zachęcamy do jak najszerszego wykorzystania niezbędnika – przeglądania, drukowania i dzielenia się ze znajomymi!
Pobierz w formacie PDF Przeglądaj jako e-book
Redakcja
|