|2015-10-23|
Geodezja, Teledetekcja
Geodezja inżynieryjna nadal pełna wyzwań
Pierwszy dzień XII konferencji naukowo-technicznej „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (Warszawa-Serock, 22-23 września) upłynął pod znakiem interdyscyplinarności geodezji i wykorzystania technologii skaningu laserowego. Nie zabrakło również teoretycznych rozważań na temat geodezyjnych pomiarów inżynierskich.
Prof. Adam Chrzanowski z Uniwersytetu w Nowym Brunszwiku w Kanadzie, jeden z prowadzących sesje tematyczne, powiedział, że powoli przystępujemy do wcielenia w praktyce interdyscyplinarnego podejścia w pomiarach geodezyjnych. Odnosząc się do prezentacji dotyczącej problemów deformacji górotworu w rejonie filara ochronnego szybu zaznaczył, że geodeta powinien posiadać podstawową wiedzę z mechaniki ciała ciągłego, aby mógł w inteligentny sposób rozmawiać z przedstawicielami innych dyscyplin inżynieryjnych, a także potrafił właściwie zaprojektować i przeprowadzić pomiary. Dodał też, że rolą uczelni powinno być przygotowanie studentów do tego interdyscyplinarnego podejścia. O znaczeniu czynnego udziału geodety przy projektowaniu pomiarów, na przykładzie badania deformacji Kościoła Akademickiego pw. Świętej Anny w Warszawie, mówił także dr Ryszard Malarski (WGiK PW). Aby właściwie pomierzyć przemieszczenia skarpy i znajdującego się na niej kościoła, konieczne okazało się założenie nowych kolumn inklinometrycznych, gdyż te istniejące – o których lokalizacji decyzję podejmowały osoby związane z geologiem powiatowym – posadowione były zbyt płytko. Wiedzą nie tylko z zakresu geodezji musieli się wykazać się pracownicy WGiK, którzy w trakcie XXXIX Polskiej Wyprawy Antarktycznej na Wyspę Króla Jerzego wykonali szereg prac naukowo-badawczych. Sporządzenie mapy sytuacyjnej Stacji im. Henryka Arctowskiego, analiza zmian linii brzegowej i badanie zmian zasięgu lodowca to tylko niektóre z podjętych przez nich działań.
Od lewej: dr hab. Mieczysław Kwaśniak (przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji), prof. Witold Prószyński (przewodniczący Komitetu Naukowego), prof. Edward Nowak (kierownik Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych PW)
Na konferencji nie mogło zabraknąć bardzo modnego ostatnio tematu skanowania laserowego. O zaletach tej technologii – dużej ilości pozyskiwanych danych i szybkości pomiaru – mówiły studentki z Wydziału Geodezji i Kartografii PW, które w ramach pracy dyplomowej przeprowadziły inwentaryzację stalowej konstrukcji świetlika nad Dużą Aulą Gmachu Głównego PW. Wpływ na wybór techniki pomiarowej miała przede wszystkim złożoność obiektu. Na przydatność skaningu w badaniu torów tramwajowych zwrócił natomiast uwagę dr hab. Michał Strach z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dowodził on, że odpowiednio przetworzoną chmurę punktów można z powodzeniem wykorzystać do weryfikacji szerokości toru, przechyłki czy analizy geometrii osi toru.
Uczestnicy zgromadzeni w Małej Auli Politechniki Warszawskiej mogli ponadto zapoznać się z: wynikami badań, w których dowiedziono brak korelacji między współczynnikiem intensywności odbicia w pomiarach skanerem laserowym a temperaturą badanego obiektu; algorytmem umożliwiającym ograniczenie liczby obserwacji przy złożeniu stałości określonych parametrów sieci (np. miar dokładności) czy modelem probabilistycznym pozwalającym na ocenę stanu i predykcję procesu dalszej degradacji osnowy.
Pierwszemu dniu konferencji towarzyszyła prezentacja sprzętu geodezyjnego oraz sesja posterowa. Dzisiejsze prezentacje (Serock, 23 września) dotyczyć będą m.in. monitorowania konstrukcji znajdujących się pod obciążeniem, instrumentarium i technik pomiarowych oraz techniki satelitarnej w pomiarach inżynierskich.
Organizatorami konferencji są: Komitet Geodezji PAN, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|