wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-14| GIS, Teledetekcja

Nowa mapa Ziemi z satelity Envisat


Na podstawie danych z satelity Envisat Europejska Agencja Kosmiczna opracowała szczegółową mapę pokrycia Ziemi.

Jest to pierwszy produkt dostępny on-line w projekcie GlobCover, będącym częścią programu Earth Observation Data User Element, realizowanym przez ESA we współpracy m.in. z UNEP, FAO i JRC.
Od grudnia 2004 r. do czerwca 2006 r. agencja pozyskała 40 terabajtów obrazowań satelitarnych, które posłużyły do wykonania złożonego obrazu Ziemi. Zdjęcia zarejestrowane wiosną 2005 i 2006 roku zostaną w czerwcu br. wprowadzone na nowo uruchamiany serwer mapowy w portalu ESA o nazwie Ionia GlobCover (http://ionia.terradue.com).
Dane z GlobCover mogą być wykorzystywane między innymi przez różne agendy ONZ, w tym przez UNEP (United Nations Environment Programm) do monitorowania zmian środowiska. Posłużą one społeczności międzynarodowej do modelowania skutków zmian klimatycznych, prac nad ekosystemami, monitoringu itp.
Obrazy o rozdzielczości 300 m pozyskane zostały przez urządzenie M (Medium Resolution Imaging Spectrometer) umieszczone na europejskim satelicie środowiskowym Envisat, poruszającym się na wysokości 800 km. Na 20 czerwca br. zaplanowano w Isprze (Włochy) spotkanie użytkowników tych danych.

Źródło: ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS