Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-20| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Stacja LOFAR w Borówcu już działa

W Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borówcu ruszyła trzecia w Polsce stacja LOFAR (LOw Frequency ARray), która posłuży do badania zarówno jonosfery, jak i Słońca oraz odległych obszarów wszechświata.


Stacja LOFAR w Borówcu już działa

Stacja w Borówcu była sprawdzana przez holenderską firmę Astro-Tech; zostały wykonane pierwsze pomiary nieba, tzw. all sky images. Obrazek obok przedstawia jednosekundowy pomiar wykonany przy użyciu anten LBA (Low Band Antenna). Widać na nim Drogę Mleczną i Kasjopeję.

LOFAR, czyli LOw Frequency ARray, to interferometr radiowy, obserwujący w zakresie bardzo niskich częstotliwości. Obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt stacji LOFAR w różnych krajach, najwięcej w Holandii, gdzie powstał pomysł budowy takiego interferometru, a ponadto w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, ostatnio również w Polsce.

W naszym kraju wybudowano trzy takie stacje: w Bałdach (k. Olsztyna), w Borówcu (k. Poznania) oraz w Łazach pod Krakowem. Wszystkie należą do ogólnoeuropejskiej sieci ILT (International LOFAR Telescope), tworząc wraz z pozostałymi interferometr wielkobazowy. Duże odległości między poszczególnymi stacjami zwiększają znacznie zdolność rozdzielczą instrumentu, nawet kilkaset razy względem obecnie działających radioteleskopów. Pojedyncza stacja składa się z dwóch pól antenowych – łącznie 192 anten. Połowa dedykowana jest na prace w niskich częstotliwościach (LBA, Low Band Antenna), a dokładnie od 10 MHz do 90 MHz. Drugie pole antenowe (HBA, High Band Antenna) dedykowane jest wyższym zakresom częstotliwości: 110-250 MHz.

LOFAR jest narzędziem unikatowym zarówno pod względem swojej konstrukcji, jak i możliwości. Anteny są dość proste w konstrukcji i tanie, ale nieruchome, w związku z czym sterowanie teleskopem jest kwestią tylko i wyłącznie software’ową. Wymaga to dużych mocy obliczeniowych. Poza tym pasmo częstotliwości, w jakim LOFAR obserwuje, jest pasmem radiowym do tej pory najmniej zbadanym. Można zatem oczekiwać nowych odkryć, a co za tym idzie, na pewno pogłębienia naszej wiedzy o przestrzeni okołoziemskiej. Zakres badań instrumentu jest niezwykle szeroki, obejmuje między innymi astrofizykę, kosmologię wczesnego wszechświata, problem formowania się planet, ewolucję gwiazd i galaktyk, badanie właściwości ośrodka międzygwiazdowego i badanie jonosfery.

Źródło: CBK PAN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS