Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-19| GIS

O BIM-ie w procesie inwestycyjnym

Podczas organizowanej przez firmę Aplikom konferencji pt. „Jak przygotować się do realizacji kontraktów infrastrukturalnych zgodnie z ideą BIM?” wielokrotnie podkreślano, że najważniejsza w BIM jest informacja, a w szczególności kompletne dane cyfrowe, ich bezstratny przepływ i możliwość wykorzystania na każdym etapie procesu inwestycyjnego.


O BIM-ie w procesie inwestycyjnym

W konferencji wzięło udział prawie 100 osób. Wśród nich znaleźli się zarówno przedstawiciele sektora państwowego, jak i prywatnego. Według prelegentów – w gronie których znaleźli się fachowcy, praktycy oraz eksperci z Polski i zagranicy – prawidłową i sprawną realizację inwestycji wspiera przede wszystkim połączenie ze sobą danych GIS i CAD oraz modelu 3D. Z takiej jednej, spójnej bazy danych mogą bowiem korzystać wszyscy uczestnicy procesu realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Zaprezentowano również oprogramowanie Autodesk Infrastructure Design Suit wspomagające tworzenie koncepcji, przygotowanie map, projektowanie i koordynowanie projektu inwestycji w myśl idei BIM. Dodatkowo pokazano Tilos, czyli innowacyjny program służący do planowania i zarządzania projektami liniowymi.
Na koniec bloku merytorycznego przybliżono kluczowe etapy implementacji BIM – na czym polega istota takiego wdrożenia i jakie są najważniejsze korzyści z tej technologii dla poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego.

Podczas konferencji przytoczono także przykłady inwestycji realizowanych zgodnie z BIM. Rafał Przybyłkiewicz, kierownik zespołu projektowego w firmie BSiPG Gazoprojekt S.A., opowiedział o projekcie budowy nowego odcinka gazociągu, przy realizacji którego inwestor wprowadził wymóg dostarczenia ujednoliconych, pełnych danych GIS i CAD do dalszego przetwarzania i wykorzystywania.
Matjaz Sajn, prezes firmy CGS Plus, przedstawił wdrożenie systemu zarządzania zasobami lotniska wojskowego w Ministerstwie Obrony Republiki Słowenii, zaś Drażen Galicz, prezes firmy StudioArs, zaprezentował kilka interesujących przykładów wykorzystania BIM w projektowaniu sieci wodno-kanalizacyjnych.

Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i Geoforum.pl.

Materiały i pełny zapis video z konferencji

Źródło: Aplikom


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama