Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-15| GNSS, Geodezja, Edukacja

Obóz naukowy na jeziorze Mamry za nami

Studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji „GEOSIN”, działającego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zorganizowali obóz naukowy na jeziorze Mamry w Skłodowie (19-24 września).


Obóz naukowy na jeziorze Mamry za nami
Przed rozpoczęciem pomiarów uczestnicy obozu musieli uporać się z przygotowaniem sprzętu, tj. wodowaniem łodzi, przygotowaniem pontonu czy konfiguracją odbiorników GPS.

Grupa podzielona została na kilka zespołów pomiarowych. Pierwszy wykonywał pomiar batymetryczny jeziora Mamry – badania głębokości i kształtu dna. Sondaż hydroakustyczny prowadzony był po profilach z północy na południe i z powrotem wzdłuż całego jeziora. Drugi zespół zbierał charakterystyczne punkty (tzw. Points of Interest, POI) i odpowiedzialny był za dokonywanie pomiaru współrzędnych punktów na terenie rezerwatów przyrody i szlaków wodnych.

W celu uchwycenia pięknych widoków okolicy kolejny zespół nagrał film z pokładu drona (bezzałogowego statku powietrznego UAV). Dzięki współpracy z firmami Leica, TPI i Faro, które udostępniły nowoczesne tachimetry geodezyjne oraz skanery laserowe, przeprowadzono skaning laserowy portu Skłodowo oraz budynku, w którym mieszkali studenci. Z kolei podczas nurkowania na głębokości ok. 6 m dr inż. Dariusz Popielarczyk i Michał Nawrotek odnaleźli wrak zaginionej łodzi.

W obozie uczestniczyła jedenastoosobowa grupa studentów (Marta Augustynowicz, Paulina Dąbrowska, Jakub Dulko, Radosław Dzianok, Grzegorz Grunwald, Mikołaj Lipiński, Tomasz Michalski, Michał Nawrotek, Katarzyna Solińska i Dariusz Tanajewski) wraz z opiekunem dr. inż. Dariuszem Popielarczykiem.


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować obóz naukowy. Miedzy innymi: Władzom Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji w Olsztynie, a w szczególności firmom Leica, TPI oraz Faro za poświęcenie nam swojego czasu i zaprezentowanie nam obsługi sprzętu i programów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni również tym, którzy wsparli nas finansowo na stronie: polakpotrafi.pl.

Tekst Paulina Dąbrowska, fot. Katarzyna Solińska i Dariusz Popielarczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS