wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-12| GIS

Warstwy MPZP w SIP-ie Wrocławia

W ramach Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia na mapie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego opublikowany został nowy zasób „Warstwy planów”. Nowa warstwa jest domyślnie wyłączona. By ją uruchomić, należy kliknąć przycisk przy nazwie warstwy w lewym panelu mapy.


Warstwy MPZP w SIP-ie Wrocławia
Razem z publikacją nowej warstwy na portalu mapowym opublikowano usługi WMS/WFS zawierające wszystkie treści zawarte w „Warstwach planów” – bez ograniczeń wykorzystania.

http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_mpzp/MapServer/WMSServer?
http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_mpzp/MapServer/WFSServer?

– Jest to kolejna po obszarach i rysunkach planów grupa danych dotycząca MPZP dostępna w naszym portalu – tłumaczy Piotr Gomułkiewicz z działu Systemu Informacji Przestrzennej Biura Rozwoju Wrocławia. – Zawiera ona przestrzenną reprezentację ustaleń oraz treści informacyjnych planów obowiązujących, wytworzoną na podstawie importu danych wektorowych lub wektoryzacji rastrów wszystkich obowiązujących rysunków planów. Warstwy te powstały w wyniku przetworzenia wybranych oryginalnych zapisów MPZP do ujednoliconej formy wektorowej. Z przyczyn formalno-technicznych nie są (i nie mogą być) przestrzennie i symbolicznie tożsame z oryginałami rysunków planów – kontynuuje Piotr Gomułkiewicz.

Oryginały planów zostały w większości opracowane jako rysunki przeznaczone do prezentacji w formie papierowej. Mają: konkretną skalę prezentacji, ograniczenia dokładności (wynikające m.in. ze skończonej grubości kresek użytych na rysunku), specyficzną dla konkretnego planu symbolikę. W konsekwencji jakość prezentowanych danych nie jest jednorodna. W tych częściach zasobu, które pochodzą z wektoryzacji rysunków starszych planów mogą pojawić się dane słabszej jakości (dokładności).
Prezentowane obiekty zostały sklasyfikowane w sposób umożliwiający ich przeglądanie w jednolitej symbolice dla wszystkich planów. Użyte oznaczenia graficzne nawiązują do tych stosowanych w rysunkach planów, zostały jednak częściowo zmodyfikowane na potrzeby optymalizacji wyświetlania w portalu mapowym.
Aktualizacja prezentowanych danych wykonywana jest na bieżąco.

Opis wybranych atrybutów warstw planów:
• nr planu,
• nazwa obiektu – nazwa obiektu na rysunku lub w tekście planu,
• nazwa podklasy – nazwę obiektu w klasyfikacji grupującej obiekty o podobnych cechach,
• symbol literowy – symbol literowy z legendy planu,
• opis w legendzie – opis towarzyszący symbolowi literowemu w legendzie planu,
• uproszczona klasyfikacja przeznaczenia – kategoryzacja na potrzeby określenia ogólnego charakteru terenu,
• źródło – informacja o sposobie pozyskania danych źródłowych.

Zestaw danych „Warstwy planów” nie jest w formie i treści tożsamy ze zbiorem danych dotyczących tematu „Zagospodarowanie przestrzenne” dyrektywy INSPIRE. – W najbliższym czasie opublikujemy jednak także zbiory danych i usługi dotyczące tematu „Zagospodarowanie przestrzenne” zgodne z wymogami dyrektywy INSPIRE – deklaruje Piotr Gomułkiewicz.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS