wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-10| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Musicie zdać egzaminy z samodzielności, dojrzałości i wytrwałości

Specyfika Wydziału, który wybraliście polega na tym, że jego absolwenci wchodzą do grupy szczególnej, będą reprezentować zawody zaufania publicznego – zwrócił się do kandydatów na studentów podczas wczorajszej (9 października) inauguracji nowego roku akademickiego dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie prof. Ireneusz Winnicki. Jednostka ta oferuje kształcenie na studiach I, II i III stopnia (cywilnych i wojskowych) na dwóch kierunkach: budownictwo oraz geodezja i kartografia.


Musicie zdać egzaminy z samodzielności, dojrzałości i wytrwałości
– Warto o tym pamiętać od samego początku studiów – kontynuował dziekan (fot. obok). – Świadomość ta wykształci w Was poczucie odpowiedzialności i uczciwości, a także odwagę i umiejętność obrony własnego stanowiska, które będziecie opatrywać własnymi podpisami. Podpisami na operatach, projektach, planach i innych dokumentach świadczących o waszej wiedzy, uprawnieniach zawodowych i dojrzałości do dalszej pracy i kolejnych sukcesów. Akt otrzymania symbolicznego indeksu, zwłaszcza tak szacownej uczelni – z ponad 60-letnią tradycją – jaką jest WAT, w życiu każdego młodego człowieka jest aktem szczególnym. Większość z Was młodych – tegorocznych maturzystów i absolwentów studiów II stopnia – uważa, że egzaminy dojrzałości czy magisterskie były najważniejszymi egzaminami w Waszym życiu. I słusznie, tak było do tej chwili. Jednak od momentu otrzymania decyzji komisji rekrutacyjnej o przyjęciu do Akademii na studia I stopnia czy doktoranckie wszystkich naszych studentów czekaja kolejne egzaminy, ważniejsze od tych poprzednich, wprowadzające w dorosłe życie i w życie zawodowe. Musicie zdać egzaminy z samodzielności, dojrzałości i wytrwałości. Logo akademii i logo wydziału zobowiązują Was do ciężkiej pracy – przekonywał dziekan.

– Oferowany przez nas system edukacyjny i badawczy spełnia krajowe wymogi prawne, ale też odpowiada standardom obowiązującym w krajach unii europejskiej – zapewniał dziekan Winnicki. – Umożliwia transfer myśli oraz stosowanie i upowszechnianie nowych osiągnięć z zakresu teorii i technologii. Przekazujemy wiedzę żywą, praktyczną, ułatwiającą poruszanie się oraz sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Zostało to potwierdzone dwoma certyfikatami wydanymi 3 tygodnie temu przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Zatrudniamy wysokiej klasy nauczycieli akademickich z dużym doświadczeniem dydaktycznym i zawodowym – kontynuował prof. Ireneusz Winnicki. – To dzięki nim uczymy Was sposobów zdobywania oraz wykorzystywania wiedzy i umiejętności. Wyzwalamy w Was aktywność oraz samodzielność w formułowaniu i rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych. Dzięki nim zwiększamy waszą niezależność i pomysłowość. Te atuty wzmacniają szanse naszych absolwentów wobec pracodawców. Mury WILiG opuszczają ludzie kompetentni i skuteczni w działaniu, wysokiej klasy specjaliści, którzy bez trudu znajdują zatrudnienie w resorcie obrony i w głównych działach gospodarki narodowej – przekonywał dziekan. Przedstawił też w szczegółach ofertę edukacyjną WILiG, strukturę oraz kadrę.


„Ślubuję uroczyście zdobywać sumiennie i twórczo wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne w duchu prawdy, wolności i odpowiedzialności. Wytrwale dążyć do uzyskania jak najlepszych wyników w nauce. Postępować zgodnie z regulaminem studiów i innymi przepisami obowiązującymi w Akademii. Przestrzegać zasad tolerancji i współżycia społecznego. Darzyć szacunkiem przełożonych oraz pracowników Akademii. Dbać o godność i honor społeczności akademickiej. Szanować dobre imię Akademii, wzbogać jej dorobek i tradycje”.
To słowa ślubowania, które od kandydatów na studentów przyjął wczoraj dziekan WILiG, włączając ich tym samym do grona studentów WAT. Wspólnie z prorektorem uczelni ds. wojskowych płk. dr. hab. Tadeuszem Szczurkiem trójce reprezentantów tego grona wręczył też symboliczne indeksy tej uczelni (fot. poniżej). A gdy w chwilę potem ogłosił otwarcie roku akademickiego 2015/2016, zabrzmiały słowa średniowiecznej pieśni „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Akademickiego WAT.


Podczas wczorajszej uroczystości wręczono również medale i odznaczenia MON oraz medale „Zasłużony dla Wydziału”. Na wniosek MON za wzorową pracę, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej brązowym medalem „Za długoletnią służbę” został odznaczony mjr dr inż. Krzysztof Pokonieczny, a za długoletnią wzorową służbę i pracę w Wojsku Polskim złoty medal „Siły Zbrojne w służbie ojczyzny” otrzymał dr inż. Janusz Jasiński.

Złote medale „Za zasługi dla obronności kraju” otrzymali: płk dr hab. inż. Michał Kędzierski, ppłk dr inż. Paweł Kamiński; srebrny: mjr dr inż. Krzysztof Pokonieczny, a brązowe: dr hab. Janusz Bogusz, mgr inż. Agata Orych, ppor. mgr inż. Paweł Muzolf, ppor. mgr inż. Marek Wyszyński i dr inż. Anna Fryśkowska.


Natomiast medale „Zasłużony dla Wydziału Inzynierii Lądowej i Geodezji” otrzymali: szef Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP płk mgr inż. Sławomir Mazurek oraz szef Geografii Wojskowej płk mgr inż. Andrzej Merski, a także: prof. Elżbieta Bielecka, prof. Wojciech Dornowski, inż. Cezary Płatek, dr inż. Marian Sobiech oraz mgr inż. Leszek Tischner.


Wręczono też dyplomy autorom najlepszych prac magisterskich:
• na kier. geodezja i kartografia – Aleksandrze Grocholi za pracę „Analiza porównawcza opracowania ortofotomapy cyfrowej na podstawie danych obrazowych pozyskanych kamerami z zakresu: RGB i NIR z niskiego pułapu” (promotor dr inż. Anna Fryśkowska);
• na kierunku budownictwo Pawłowi Staromłyńskiemu za pracę „Analiza nośności hali o konstrukcji z profili cienkościennych” (promotor prof. Wojciech Dornowski).

Spotkanie zakończył wykład inauguracyjny gen. dyw. Janusza Lalki, profesora wizytującego WAT, pt. „Ochrona dóbr kultury a konflikty zbrojne”.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
?? Tytuł artykułu powinien brzmieć: Musicie zdać dodatkowo egzamin z jęz. obcego (a najlepiej dwóch) aby po skończeniu "studiów" szybko wyjechać z kraju, inaczej w "Biedronce" będziecie lepiej zarabiać.
 4 
odpowiedz zgłoś
a mój pracodawca, jak kiedyś mu nieśmiało wspomniałem o symbolicznej podwyżce, to przyrównał inżynierów geodetów do pietruszki. powiedział: "inżynierów jest teraz na pęczki, jak chcą u mnie pracować za 1300 zł na rękę, to ja im tego nie mogę zabronić." zawód zaufania publicznego? buhahahahaha
 8 
odpowiedz zgłoś
aaaaa Szkoła jak szkoła. Po każdych studiach geodezyjnych taka sama marna przyszłość, jak pracodawca ma gdzieś dyplomy bo liczy się za jak niską kasę jesteś skłonny pracować chyba że ktoś ma farta i jakimś cudem spadnie na cztery łapy
 7 
odpowiedz zgłoś
sdes po geodezji na wacie spotkacie w robocie technika który będzie się śmiał że magister kobie słupki łopatą i który tak samo jak wy będzie mógł uzyskać uprawnienia, jak zrobicie uprawnienia do urzędu co najwyżej was przyjmą za 2700brutto- wiadomości kilka pozycji niżej. Drodzy studenci oszukują was, geodeta to nie jest zawód zaufania publicznego, geodeta zasuwa w gumowcach po polu przez bruzdy w upał mróz taszcząc sprzęt geodezyjny za niskie wynagrodzenie. Studiując geodezję stracicie jedynie kilka lat na naukę, pieniądze i nerwy. Już od kilku lat nawet część uprawnionych geodetów z własnymi firmami żyje na granicy ubóstwa. A wy będziecie zaczynali od najniższego pułapu u tych biednych ludzi- sami sobie odpowiedzcie na pytanie jaki los was czeka.
 5 
odpowiedz zgłoś
geo więc powinni się zebrać wszyscy absolwenci watu którzy mają udokumentowane umowy śmieciowe za śmieciowe pieniądze lub byli zmuszeni się przekwalifikować i wytoczyć sparawę o odszkodowania z watu jak i z kieszeni Pana Dziekana. A jak się tylko lamentuje to się ma jak ma.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Zawód zaufania publicznego? Pan Dziekan twierdząc, że absolwenci będą reprezentować zawód zaufania publicznego, nie zna realiów zawodu geodety uprawnionego, który w naszym Prawie Geod i Kart po nowelizacji jest całkowicie podporządkowany urzędnikom, przykład- weryfikuje jego prace urzędnik bez uprawnień i doświadczenia, nawet nie mają terminu kiedy mu mają przyjąć operat do zasobu, musi spełniać ich zachcianki np. przynosić wnioski właścicieli o wprowadzenie zmian w EGiB, musi uwierzytelniać swoje mapy, ingerują w jego prace( opinie) nawet gdy jest powołany przez Sąd na biegłego itd, itd .
 9 
odpowiedz zgłoś
tytuł fajny tylko brakuje na końcu w szukaniu pracy w geodezji.
 8 
odpowiedz zgłoś
I szkoda, że Pan Dziekan tego nie wie, albo wprowadza świadomie przyszłych geodetów w błąd. Geodezja nie będzie zawodem zaufania publicznego od momentu, kiedy to pewien WING publicznie namawiał geodetów do fałszowania dokumentów. Miało to polegać na przeliczaniu pomiaru biegunowego wykonanego niezgodnie z GNIOTEM (pomiar z nawiązaniem krótszym niż 40m )na pomiar ortogonalny.
 5 
odpowiedz zgłoś
jedna nieścisłość - geodeta to nie jest zawód zaufania publicznego.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
wiedzacy Kolega po geodezji nna wacie zasuwa z warszawskim przedsiebiorstwie geodezyjnym za najnizsza krajowa. Pluje sobie chlop w brode, postarzal sie, mieszka u mamusi i jakos daje rade. Taka sama przyszlosc czeka WAS
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS