wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-09| GNSS

Do końca listopada zmodernizują 31 stacji ASG-EUPOS

Rozpoczął się kolejny etap wymiany odbiorników satelitarnych i anten systemu ASG-EUPOS. Nowy sprzęt pozwoli korzystać z lepszych korekt w zachodniej i południowo-wschodniej części kraju.


Do końca listopada zmodernizują 31 stacji ASG-EUPOS

W ramach modernizacji zamontowane zostaną odbiorniki Leica GR10 (które śledzą sygnały GPS, GLONASS i Galileo) oraz anteny Leica AR20 z kopułą (oznaczenie IGS: LEIAR20 LEIM). Każda antena ma wykonaną absolutną indywidualną kalibrację, a pliki z kalibracji będą udostępnione na stronie systemu.

Przewidywany czas wymiany sprzętu jest w głównej mierze uzależniony od dostępności masztu z anteną GNSS i będzie wynosił od 1 godziny do 6 w skrajnie trudnych warunkach. Po wymianie sprzętu stacja zostanie ponownie uruchomiona, jednak przez co najmniej 12 godzin nie będzie dostępna w serwisach RTK i RTN. Czas ten jest niezbędny do ponownego wyznaczenia i weryfikacji współrzędnych oraz testowania zainstalowanego sprzętu. Po pozytywnej weryfikacji stacja zostanie ponownie włączona do generowania danych korekcyjnych RTK i RTN.

Rozszerzenie podsieci udostępniających dane korekcyjne RTN z systemów satelitarnych GPS i GLONASS będzie odbywało się sukcesywnie w miarę włączania kolejnych stacji do systemu ASG-EUPOS. Przewidywane terminy instalacji sprzętu zostały wymienione w tabeli, przy czym dokładna data i godzina wyłączenia i włączenia poszczególnych stacji podawana będzie z kilkudniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej ASG-EUPOS. Po zakończeniu modernizacji odbiór danych korekcyjnych RTK i RTN z systemów satelitarnych GPS i GLONASS będzie możliwy na obszarze kraju zaznaczonym na mapie.

Prace nie powinny spowodować braku możliwości korzystania z sieciowych danych korekcyjnych RTN w rejonie modernizowanych stacji, jednakże może być obserwowane wydłużenie czasu inicjalizacji odbiornika. Z tego względu zalecane jest śledzenie komunikatów podawanych na stronie www.asgeupos.pl w celu odpowiedniego zaplanowania pomiarów, a przy ich wykonywaniu w czasie rzeczywistym – zapewnienie dodatkowych, niezależnych kontroli wyników pomiarów.

W przypadku wykonywania pomiarów statycznych zaleca się wydłużenie sesji obserwacyjnych wykonywanych na punktach wyznaczanych w okolicy wyłączonych stacji referencyjnych. Należy mieć także na uwadze, że dane obserwacyjne z okresu wyłączenia urządzeń stacji nie będą dostępne w systemie przez okres od kilkudziesięciu minut do 3 godzin.

Prace modernizacyjne będą kontynuowane również w 2016 r. w celu pełnego pokrycia całego kraju danymi korekcyjnymi z systemów GPS i GLONASS.

Data modernizacji Kod stacji Miejscowość
9 października PITR Piotrków Trybunalski
12 października GLOG Głogów
13 października JLGR Jelenia Góra
14 października KROT Krotoszyn
19 października GOLE Goleniów
20 października SZE2 Szczecinek
21 października KAM1 Kamień Pomorski
21 października MIES Mieszkowice
22 października ZARY Żary
22 października SWIB Świebodzin
23 października CHNO Choszczno
2 listopada LEGN Legnica
3 listopada RADM Radom
4 listopada LUBL Lublin
5 listopada TABG Tarnobrzeg
6 listopada RYKI Ryki
9 listopada KALI Kalisz
10 listopada KLCE Kielce
11 listopada SIDZ Sieradz
12 listopada NTML Nowy Tomyśl
13 listopada KONI Konin
16 listopada DRWP Drawsko Pomorskie
17 listopada LESZ Leszno
18 listopada ZIGR Zielona Góra
19 listopada PPIL Piła
19 listopada KOSZ Koszalin
20 listopada GNIE Gniezno
22 listopada WRKI Wronki
23 listopada BUZD Busko Zdój
23 listopada OPLU Opole Lubuskie
24 listopada SIED Siedlce

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Droga Berbelucho! Zupełnie nie rozumiem Twojego oburzenia, bo gdzie w dzisiejszych czasach można produkować auta, jak nie w Chinach. Nawet Volvo produkowane jest w Chinach i to od wielu lat. Jeździłem różnymi samochodami i rzeczywiście większych różnic nie ma. Mogę robić cuda, ale rzeczywistości nie zmienię. Dlatego nic mi #$%!!y nie ściska, że kupiłem sobie tańsze auto, bo nie jestem głupi, a wiedza jest ogólnie dostępna. W ogóle technologie motoryzacyjne są ogólnodostępne, a dilerzy aut nie mają żadnej wiedzy, której nie można znaleźć w sieci. Smutne, ale prawdziwe. Handlowcy bez doświadczenia w mechanice samochodowej mają mówić ludziom, że auta ?markowe? są lepsze od tych chińskich! A przecież obsługa auta jest prostsza niż obsługa smartfona ? kierownica, gaz, hamulec, czasem jeszcze sprzęgło. Kretyn się nauczy.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Commius, nie opowiadaj bajek, bo gdzie, w dzisiejszych czasach mozna produkować sprzet, jak nie w Chinach. Nawet Leica produkowana jest w Chinach i to od wielu lat. Testowałem różne odbiorniki i nie wciskaj głupot, że istnieją wieksze różnice. Możesz robić cuda, ale rzeczywistości nie zmienisz. A Tobie po prostu żal #$%!!ę ściska, że sprzedajesz droższy sprzęt, sprzedaż Ci nie idzie, bo ludzie nie są głupi a wiedza jest ogólnie dostępna. Technologie są ogólnodostepne a sprzedawcy nie mają żadnej wiedzy, której nie można znaleźćw sieci. Śmieszne. Handlowcy bez doświadczenia w terenie mają nauczyć czegokolwiek rasowego geodetę z uprawnieniami. Obsluga sprzętu jest prostsza niż obsluga smartfona. Kretyn się nauczy.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Równi No i gitara. My tu w Warszawie mamy stacji co rzut beretem. A wy np. w świętokrzyskim miejcie sobie 50 km do najbliższej stacji. I co z tego, że dokładność FIX-a (jak wam się uda złapać ,he he) macie do ...- słabą. Płacić i tak musicie. Po to zrobiliśmy taki zapis w rozporządzeniu. Że co? Równość podmiotów na rynku? Są równi i równiejsi.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Do Narodowca Właśnie kupiłem sobie chiński samochód. Był tu oczywiście jeden warunek. Silnik Forda. Chińskie auto z takim silnikiem można kupić już za około 16 tysięcy netto. Może nie będzie wodotrysków jak w Audi, BMW, czy Mercedesie, ale bądźmy szczerzy. 90% funkcji funkcji samochodu to podróż z punktu A do B. A przepłacanie za wymyślone przez pseudohandlowców pseudokorzyści, to zwykła niegospodarność. Każdy geodeta, który jeździ droższym samochodem powinien wziąć prawdę na klatę - to po prostu głupota. Kierując się zatem zdrowym rozsądkiem i najprostszą ekonomią, nie ma sensu wydawać na samochód większych kwot.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Powiedz mi: po co jest ten eupos? - Właśnie: po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co; więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz, co robi ten eupos? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa! To jest eupos na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym euposem?! My otwieramy oczy niedowiarkom: patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane - i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić. Bo to jest eupos społeczny, w oparciu o sześć instytucji... który sobie zgnije. Do jesieni, na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia...
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ja tu jestem kierownikiem tego euposu, nie mamy pańskiego fixa i co nam Pan zrobi... Cham się uprze i mu daj...No skąd ja wezmę, jak nie mam! Tu pisze! Niech pan se przeczyta. ZA BRAK FIXA I NIEDZIAŁAJĄCY SPRZĘT ADMINISTRATOR ASG-EUPOS NIE ODPOWIADA
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
czy, kiedy i jakie mogą wystąpić z tego powodu problemy ?
odpowiedz zgłoś
Kiedy wszystkie stacje będą miały GPS GLO, nie będzie konieczności zakładania nowych. Każdy odbiornik z płytą Trimbla poradzi sobie bez problemu z takimi wektorami - to przy poprawkach RTK. Natomiast jeśli ktoś nie będzie żydził i zainwestuje w dostęp do poprawek RTN, to praca będzie jak marzenie. Jest tu oczywiście jeden warunek. Plyta Trimbla. Odbiornik z tą płytą mozna kupić juz za około 16 tysięcy netto. Może nie będzie wodotrysków jak w droższych rozwiazaniach, ale bądźmy szczerzy. 90% pracy geodety z GPSem, to pomiar i tyczenie. A przepłacanie za wymyślone przez pseudohandlowców pseudokorzyści, to zwykła niegospodarność, a jeśli ktoś umie wziąć prawdę na klatę, to po prostu głupota. Kierując się zatem zdrowym rozsądkiem i najprostszą ekonomią, nie ma sensu wydawać na sprzęt większych kwot.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Żadnych nowych stacji W ciągu ostatniego roku, od kiedy ASG jest płatne, nie powstały nowe stacje. Dziura świętokrzyska, dolnośląska, północna wielkopolska jak świeciły pustkami tak świecą. O dramacie mazurskim czy lubelskim szkoda nawet gadać.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
. to może w końcu jakaś konkurencja cenowa bo tutaj stagnacja, a ceny w geodezji spadają....
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
To wspaniale... w końcu najtańszy sprzęt będzie można wykorzystać w stopniu większym niż do tej pory prawie w całej Polsce. Już sprzedawcy sprzętu GPS droższego niż 19000 mogą zacząć się bać. Ruida rządzi. Nie wydawajcie pieniędzy na czyjeś wymysły. W środku większości GPSów jest to samo. Nie dajcie się robić w bambuko. Teraz prawda wyjdzie na jaw. Tylko Ruida.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS