Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-09| GNSS

Do końca listopada zmodernizują 31 stacji ASG-EUPOS

Rozpoczął się kolejny etap wymiany odbiorników satelitarnych i anten systemu ASG-EUPOS. Nowy sprzęt pozwoli korzystać z lepszych korekt w zachodniej i południowo-wschodniej części kraju.


Do końca listopada zmodernizują 31 stacji ASG-EUPOS

W ramach modernizacji zamontowane zostaną odbiorniki Leica GR10 (które śledzą sygnały GPS, GLONASS i Galileo) oraz anteny Leica AR20 z kopułą (oznaczenie IGS: LEIAR20 LEIM). Każda antena ma wykonaną absolutną indywidualną kalibrację, a pliki z kalibracji będą udostępnione na stronie systemu.

Przewidywany czas wymiany sprzętu jest w głównej mierze uzależniony od dostępności masztu z anteną GNSS i będzie wynosił od 1 godziny do 6 w skrajnie trudnych warunkach. Po wymianie sprzętu stacja zostanie ponownie uruchomiona, jednak przez co najmniej 12 godzin nie będzie dostępna w serwisach RTK i RTN. Czas ten jest niezbędny do ponownego wyznaczenia i weryfikacji współrzędnych oraz testowania zainstalowanego sprzętu. Po pozytywnej weryfikacji stacja zostanie ponownie włączona do generowania danych korekcyjnych RTK i RTN.

Rozszerzenie podsieci udostępniających dane korekcyjne RTN z systemów satelitarnych GPS i GLONASS będzie odbywało się sukcesywnie w miarę włączania kolejnych stacji do systemu ASG-EUPOS. Przewidywane terminy instalacji sprzętu zostały wymienione w tabeli, przy czym dokładna data i godzina wyłączenia i włączenia poszczególnych stacji podawana będzie z kilkudniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej ASG-EUPOS. Po zakończeniu modernizacji odbiór danych korekcyjnych RTK i RTN z systemów satelitarnych GPS i GLONASS będzie możliwy na obszarze kraju zaznaczonym na mapie.

Prace nie powinny spowodować braku możliwości korzystania z sieciowych danych korekcyjnych RTN w rejonie modernizowanych stacji, jednakże może być obserwowane wydłużenie czasu inicjalizacji odbiornika. Z tego względu zalecane jest śledzenie komunikatów podawanych na stronie www.asgeupos.pl w celu odpowiedniego zaplanowania pomiarów, a przy ich wykonywaniu w czasie rzeczywistym – zapewnienie dodatkowych, niezależnych kontroli wyników pomiarów.

W przypadku wykonywania pomiarów statycznych zaleca się wydłużenie sesji obserwacyjnych wykonywanych na punktach wyznaczanych w okolicy wyłączonych stacji referencyjnych. Należy mieć także na uwadze, że dane obserwacyjne z okresu wyłączenia urządzeń stacji nie będą dostępne w systemie przez okres od kilkudziesięciu minut do 3 godzin.

Prace modernizacyjne będą kontynuowane również w 2016 r. w celu pełnego pokrycia całego kraju danymi korekcyjnymi z systemów GPS i GLONASS.

Data modernizacji Kod stacji Miejscowość
9 października PITR Piotrków Trybunalski
12 października GLOG Głogów
13 października JLGR Jelenia Góra
14 października KROT Krotoszyn
19 października GOLE Goleniów
20 października SZE2 Szczecinek
21 października KAM1 Kamień Pomorski
21 października MIES Mieszkowice
22 października ZARY Żary
22 października SWIB Świebodzin
23 października CHNO Choszczno
2 listopada LEGN Legnica
3 listopada RADM Radom
4 listopada LUBL Lublin
5 listopada TABG Tarnobrzeg
6 listopada RYKI Ryki
9 listopada KALI Kalisz
10 listopada KLCE Kielce
11 listopada SIDZ Sieradz
12 listopada NTML Nowy Tomyśl
13 listopada KONI Konin
16 listopada DRWP Drawsko Pomorskie
17 listopada LESZ Leszno
18 listopada ZIGR Zielona Góra
19 listopada PPIL Piła
19 listopada KOSZ Koszalin
20 listopada GNIE Gniezno
22 listopada WRKI Wronki
23 listopada BUZD Busko Zdój
23 listopada OPLU Opole Lubuskie
24 listopada SIED Siedlce

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama