Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-07| Geodezja, Edukacja

Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zinwentaryzowana

Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ubiegłym tygodniu (30.09-4.10) zrealizowało swój ostatni projekt wchodzący w skład serii letnich obozów naukowych. Tym razem piątka studentów wyjechała w Bieszczady, aby przeprowadzić inwentaryzację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – Majdan.


Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zinwentaryzowana <br />
fot. Konrad Zaweracz
fot. Konrad Zaweracz

„Bieszczadzka Ciuchcia” to unikatowe w skali kraju miejsce. Jak czytamy na stronie BKL, kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej w Majdanie, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka.

Inwentaryzacja została przeprowadzona technologią naziemnego skaningu laserowego, połączonego z fotogrametrią bliskiego zasięgu. W tym celu użyto skanera Faro Focus 3D oraz zestawu lustrzanka Nikon D5200 + obiektyw Sigma 20 mm. W planach członkowie projektu mają stworzenie trójwymiarowej wizualizacji całej stacji kolejki, z bardziej szczegółowymi modelami budynków muzeum oraz historycznej „stodoły”, czyli warsztatu najstarszego działającego w Polsce parowozu KP4. Opracowaniu podlegają również modele niektórych z wielu eksponatów dostępnych w muzeum.

Obóz, jak każdy z organizowanych tego lata projektów KNG Dahlta, dla studentów był doskonałą okazją do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce, a jednocześnie – tak jak w tym przypadku – do przyczynienia się do promocji najbardziej interesujących miejsc w Polsce. Pasja i praca ludzi współtworzących Bieszczadzką Kolejkę Leśną, powinna być promowana, a innowacyjne rozwiązania i sposoby wizualizacji, jakich dostarczą studenci AGH, na pewno tylko w tym pomogą.

Projekt realizowała grupa w składzie: Marta Gabryś, Angelika Garncarz, Arkadiusz Sukta, Radosław Zajdel, Konrad Zaweracz. Opiekę merytoryczną sprawował dr Antoni Rzonca.

Za pomoc w organizacji projektu składamy podziękowania: Władzom Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziałowi Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej.

Radosław Zajdel


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS