wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-07| Geodezja, Edukacja

Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zinwentaryzowana

Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ubiegłym tygodniu (30.09-4.10) zrealizowało swój ostatni projekt wchodzący w skład serii letnich obozów naukowych. Tym razem piątka studentów wyjechała w Bieszczady, aby przeprowadzić inwentaryzację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – Majdan.


Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zinwentaryzowana <br />
fot. Konrad Zaweracz
fot. Konrad Zaweracz

„Bieszczadzka Ciuchcia” to unikatowe w skali kraju miejsce. Jak czytamy na stronie BKL, kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej w Majdanie, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka.

Inwentaryzacja została przeprowadzona technologią naziemnego skaningu laserowego, połączonego z fotogrametrią bliskiego zasięgu. W tym celu użyto skanera Faro Focus 3D oraz zestawu lustrzanka Nikon D5200 + obiektyw Sigma 20 mm. W planach członkowie projektu mają stworzenie trójwymiarowej wizualizacji całej stacji kolejki, z bardziej szczegółowymi modelami budynków muzeum oraz historycznej „stodoły”, czyli warsztatu najstarszego działającego w Polsce parowozu KP4. Opracowaniu podlegają również modele niektórych z wielu eksponatów dostępnych w muzeum.

Obóz, jak każdy z organizowanych tego lata projektów KNG Dahlta, dla studentów był doskonałą okazją do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce, a jednocześnie – tak jak w tym przypadku – do przyczynienia się do promocji najbardziej interesujących miejsc w Polsce. Pasja i praca ludzi współtworzących Bieszczadzką Kolejkę Leśną, powinna być promowana, a innowacyjne rozwiązania i sposoby wizualizacji, jakich dostarczą studenci AGH, na pewno tylko w tym pomogą.

Projekt realizowała grupa w składzie: Marta Gabryś, Angelika Garncarz, Arkadiusz Sukta, Radosław Zajdel, Konrad Zaweracz. Opiekę merytoryczną sprawował dr Antoni Rzonca.

Za pomoc w organizacji projektu składamy podziękowania: Władzom Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziałowi Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej.

Radosław Zajdel


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS