|2015-10-07|
Geodezja, Edukacja
Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zinwentaryzowana
Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ubiegłym tygodniu (30.09-4.10) zrealizowało swój ostatni projekt wchodzący w skład serii letnich obozów naukowych. Tym razem piątka studentów wyjechała w Bieszczady, aby przeprowadzić inwentaryzację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – Majdan.
fot. Konrad Zaweracz
|
|
|
|
|
|
„Bieszczadzka Ciuchcia” to unikatowe w skali kraju miejsce. Jak czytamy na stronie BKL, kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej w Majdanie, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka.
Inwentaryzacja została przeprowadzona technologią naziemnego skaningu laserowego, połączonego z fotogrametrią bliskiego zasięgu. W tym celu użyto skanera Faro Focus 3D oraz zestawu lustrzanka Nikon D5200 + obiektyw Sigma 20 mm. W planach członkowie projektu mają stworzenie trójwymiarowej wizualizacji całej stacji kolejki, z bardziej szczegółowymi modelami budynków muzeum oraz historycznej „stodoły”, czyli warsztatu najstarszego działającego w Polsce parowozu KP4. Opracowaniu podlegają również modele niektórych z wielu eksponatów dostępnych w muzeum.
Obóz, jak każdy z organizowanych tego lata projektów KNG Dahlta, dla studentów był doskonałą okazją do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce, a jednocześnie – tak jak w tym przypadku – do przyczynienia się do promocji najbardziej interesujących miejsc w Polsce. Pasja i praca ludzi współtworzących Bieszczadzką Kolejkę Leśną, powinna być promowana, a innowacyjne rozwiązania i sposoby wizualizacji, jakich dostarczą studenci AGH, na pewno tylko w tym pomogą.
Projekt realizowała grupa w składzie: Marta Gabryś, Angelika Garncarz, Arkadiusz Sukta, Radosław Zajdel, Konrad Zaweracz. Opiekę merytoryczną sprawował dr Antoni Rzonca.
Za pomoc w organizacji projektu składamy podziękowania: Władzom Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziałowi Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej.
Radosław Zajdel
|