|2015-10-07|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Lubelski WINGiK o geodezyjnych standardach
Co – zgodnie z rozporządzeniem o standardach – powinien zawierać „opis przebiegu prac”? Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentował lubelski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się firma Terra Geodezja z Chełma – pyta się, czy przy wykonywaniu map do celów projektowych „opis przebiegu prac” (wymagany przez rozporządzenie ws. standardów technicznych…) polega m.in. na wymienianiu pomierzonych lub usuniętych szczegółów sytuacyjnych. Czy zasadne jest żądanie takiego opisu przez osobę dokonującą weryfikacji operatu? – pada pytanie.
W ocenie WINGiK-a prawo nie przewiduje, aby takie sprawozdanie zawierało szczegółowe informacje dotyczące dokonania pomiaru poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, a także enumeratywnego wyszczególnienia elementów, których brak jest w terenie. „Wszelkie informacje o elementach nieaktualnych bądź istniejących terenie, a nie wykazanych dotychczas w prowadzonej przez organ właściwej bazie danych, winny być wykazane w kolorze czerwonym na kopii właściwej mapy (zasadniczej lub ewidencyjnej) stanowiącej wynik wywiadu terenowego” – pisze Stanisław Kochański.
Dalej firma pyta, czy zgodnie rozporządzeniem o standardach w skład operatu wchodzą oryginały i kopie dokumentów pozyskanych przez wykonawcę z PZGiK w wyniku obsługi zgłoszenia. Zdaniem lubelskiego WINGiK-a obowiązujące prawo nie przewiduje takiego wymogu.
Firma pyta wreszcie, czy mapa zasadnicza w postaci wektorowej pozyskana do zgłoszenia pracy geodezyjnej może być przez geodetę wydrukowana i wykorzystana do wywiadu terenowego? Następnie czy taka mapa porównana z terenem może znaleźć się w operacie technicznych, czy też wyniki wywiadu terenowego muszą być przedstawione na drukowanej mapie zasadniczej pozyskanej do zgłoszenia pracy geodezyjnej? „Możliwe jest wygenerowanie i wydrukowanie mapy samodzielnie przez wykonawcę, co skutkować będzie brakiem klauzuli potwierdzającej wydanie materiałów przez organ. Nie oznacza to jednak, że taki materiał nie będzie pełnowartościowym i przydatnym produktem. Stąd też za wystarczające należy przyjąć opatrzenie takich dokumentów podpisem wykonawcy pracy geodezyjnej (…). Należy jednak pamiętać, że każdorazowo zasady wykorzystania materiałów zasobu określa licencja wydana jednocześnie z chwilą udostępniania danych” – tłumaczy WINGiK.
JK
|