wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-07| Geodezja, Prawo, Instytucje

Lubelski WINGiK o geodezyjnych standardach

Co – zgodnie z rozporządzeniem o standardach – powinien zawierać „opis przebiegu prac”? Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentował lubelski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.


Lubelski WINGiK o geodezyjnych standardach

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się firma Terra Geodezja z Chełma – pyta się, czy przy wykonywaniu map do celów projektowych „opis przebiegu prac” (wymagany przez rozporządzenie ws. standardów technicznych…) polega m.in. na wymienianiu pomierzonych lub usuniętych szczegółów sytuacyjnych. Czy zasadne jest żądanie takiego opisu przez osobę dokonującą weryfikacji operatu? – pada pytanie.

W ocenie WINGiK-a prawo nie przewiduje, aby takie sprawozdanie zawierało szczegółowe informacje dotyczące dokonania pomiaru poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, a także enumeratywnego wyszczególnienia elementów, których brak jest w terenie. „Wszelkie informacje o elementach nieaktualnych bądź istniejących terenie, a nie wykazanych dotychczas w prowadzonej przez organ właściwej bazie danych, winny być wykazane w kolorze czerwonym na kopii właściwej mapy (zasadniczej lub ewidencyjnej) stanowiącej wynik wywiadu terenowego” – pisze Stanisław Kochański.

Dalej firma pyta, czy zgodnie rozporządzeniem o standardach w skład operatu wchodzą oryginały i kopie dokumentów pozyskanych przez wykonawcę z PZGiK w wyniku obsługi zgłoszenia. Zdaniem lubelskiego WINGiK-a obowiązujące prawo nie przewiduje takiego wymogu.

Firma pyta wreszcie, czy mapa zasadnicza w postaci wektorowej pozyskana do zgłoszenia pracy geodezyjnej może być przez geodetę wydrukowana i wykorzystana do wywiadu terenowego? Następnie czy taka mapa porównana z terenem może znaleźć się w operacie technicznych, czy też wyniki wywiadu terenowego muszą być przedstawione na drukowanej mapie zasadniczej pozyskanej do zgłoszenia pracy geodezyjnej? „Możliwe jest wygenerowanie i wydrukowanie mapy samodzielnie przez wykonawcę, co skutkować będzie brakiem klauzuli potwierdzającej wydanie materiałów przez organ. Nie oznacza to jednak, że taki materiał nie będzie pełnowartościowym i przydatnym produktem. Stąd też za wystarczające należy przyjąć opatrzenie takich dokumentów podpisem wykonawcy pracy geodezyjnej (…). Należy jednak pamiętać, że każdorazowo zasady wykorzystania materiałów zasobu określa licencja wydana jednocześnie z chwilą udostępniania danych” – tłumaczy WINGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. Odpowiedzi wydawały się oczywiste i nawet zgodne z odpowiedzią wingika;) Zapewne jakiś niedouczony weryfikator przeczołgał to firmę....Najgorzej, ze można to robić bezkarnie...
 4 
odpowiedz zgłoś
Wingik lubelski Lubelski wingik to istne dno, pracują tam osoby które z prawem geodezyjnym nic nie maja wspólnego a kierownik tworzy własne prawo.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
pomiarowy WINGiK również określił co kryje się pod tym paragrafem, mianowicie: "Przez inne dokumenty należy rozumieć dokumenty wytworzone przez wykonawcę, nie wymienione powyżej oraz pozyskane w trakcie realizowania pracy od osób trzecich. Pod tym pojęciem nie kryją się kopie dokumentów uzyskanych przez wykonawcę z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w wyniku obsługi zgłoszenia". Także, nie twórzmy na półkach zasobu niepotrzebnej makulatury...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
paragraf 71 ust.2 pkt 8... ....a rozporządzenie par. 71 ust. 2 pkt 8.....
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS