wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-07| GIS, Mapy, Imprezy

Zaproszenie na październikowe zebranie Komisji Geoinformatyki PAU

W auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie 14 października odbędzie się organizowane przez Komisję Geoinformatyki seminarium naukowe, na którym dr Krystian Kozioł (WGGiIŚ AGH) wygłosi referat nt. „Znaczenia punktów stałych w generalizacji dla wielorozdzielcznych baz danych”. Wstęp jest wolny.


Zaproszenie na październikowe zebranie Komisji Geoinformatyki PAU

W technologii wielorodzielczych/wieloreprezentacyjnych baz danych (MRDB) główną rolę odgrywają automatyczne procesy generalizacji, w których należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na wynik końcowy. Najczęściej stosowanym podejściem jest metoda oparta na regułach, które iteracyjnie sprawdzają wierzchołki obiektu lub w przypadku budynków jego krawędzie. W zależności od kontekstu przestrzennego wynikającego z sąsiedztwa podjęta zostaje decyzjaa o ich zmianie lub usunięciu.

Dla załamań można zastosować przesunięcie, eliminację lub typifikację. Operacje te wywoływane są, gdy któraś z krawędzi jest mniejsza od wartości minimalnej rysunku widocznej w danej skali. Wartość minimalna może być różnie ustalana, co prowadzi do niejednoznaczności wyników tego samego algorytmu. Minimalne wymiary zdefiniowane przez Swiss Society of Cartography odnoszą się do rozmiarów obiektów i odległości między nimi, natomiast Saliszczew zdefiniował minimalne wymiary dowolnego rysunku. W referacie zostanie przedstawione wyznaczenie punktów stałych obiektów naturalnych i antropogenicznych. Zaproponowane rozwiązania są procesem automatycznym i jednoznacznym, pozwalającym także na jednoznaczne uporządkowanie wierzchołków. Wyznaczone punkty przyspieszają proces generalizacji i zwiększają procent automatyzacji.

Seminarium rozpocznie się o godzinie 13:30 przy ul. Sławkowskiej 17.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS