Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-07| GIS, Mapy, Imprezy

Zaproszenie na październikowe zebranie Komisji Geoinformatyki PAU

W auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie 14 października odbędzie się organizowane przez Komisję Geoinformatyki seminarium naukowe, na którym dr Krystian Kozioł (WGGiIŚ AGH) wygłosi referat nt. „Znaczenia punktów stałych w generalizacji dla wielorozdzielcznych baz danych”. Wstęp jest wolny.


Zaproszenie na październikowe zebranie Komisji Geoinformatyki PAU

W technologii wielorodzielczych/wieloreprezentacyjnych baz danych (MRDB) główną rolę odgrywają automatyczne procesy generalizacji, w których należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na wynik końcowy. Najczęściej stosowanym podejściem jest metoda oparta na regułach, które iteracyjnie sprawdzają wierzchołki obiektu lub w przypadku budynków jego krawędzie. W zależności od kontekstu przestrzennego wynikającego z sąsiedztwa podjęta zostaje decyzjaa o ich zmianie lub usunięciu.

Dla załamań można zastosować przesunięcie, eliminację lub typifikację. Operacje te wywoływane są, gdy któraś z krawędzi jest mniejsza od wartości minimalnej rysunku widocznej w danej skali. Wartość minimalna może być różnie ustalana, co prowadzi do niejednoznaczności wyników tego samego algorytmu. Minimalne wymiary zdefiniowane przez Swiss Society of Cartography odnoszą się do rozmiarów obiektów i odległości między nimi, natomiast Saliszczew zdefiniował minimalne wymiary dowolnego rysunku. W referacie zostanie przedstawione wyznaczenie punktów stałych obiektów naturalnych i antropogenicznych. Zaproponowane rozwiązania są procesem automatycznym i jednoznacznym, pozwalającym także na jednoznaczne uporządkowanie wierzchołków. Wyznaczone punkty przyspieszają proces generalizacji i zwiększają procent automatyzacji.

Seminarium rozpocznie się o godzinie 13:30 przy ul. Sławkowskiej 17.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama