wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-06| Geodezja, Edukacja

Geoida na zamku w Olsztynie

W ostatni weekend września członkowie Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” udali się do Olsztyna (woj. śląskie) na pomiary ruin XIV-wiecznego zamku. Celem projektu naukowego jest uzyskanie modeli 3D ruin, a także numerycznego modelu pokrycia terenu wokół twierdzy (ok. 17 ha).


Geoida na zamku w Olsztynie
Ponadto na podstawie wykonanych pomiarów oraz materiałów archiwalnych studenci chcą stworzyć trójwymiarowe modele zamku prezentujące jego współczesny wygląd oraz stan za czasów jego świetności. Dodatkowo, dzięki analizie mikroanomalii grawimetrycznych, studenci podjęli próbę odnalezienia podziemnych krypt na terenie zamku.

W takcie trzydniowej kampanii pomiarowej członkowie Stowarzyszenia wykonali naziemny skaning laserowy przy wykorzystaniu skanera Faro 120 z wbudowanym modułem fotograficznym (wypożyczonego przez firmę TPI). Kolejnym etapem był nalot fotogrametryczny z wykorzystaniem drona Sirus, pozwalający uzyskać numeryczny model pokrycia terenu, który odgrywać będzie znaczącą rolę w dalszym opracowaniu. Ostatniego dnia pobytu w Olsztynie studenci, wspierani przez dr inż. Tomasza Olszaka z Politechniki Warszawskiej, wykonali względny pomiar grawimetryczny, który ma posłużyć do wykrycia podziemnych krypt i\lub tuneli. Uzyskane produkty pozwolą także na wykonanie realistycznych i niezwykle dokładnych makiet prezentujących zarówno mury zewnętrzne zamku jak i podziemne elementy architektoniczne.


Dziękujemy kierownictwu firmy TPI Sp. z o.o. za szeroką współpracę oraz wsparcie technologiczne. Podziękowania kierujemy również w stronę Katedry Geodezji i Astronomii Geodezyjnej Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej za pomoc od strony merytorycznej.

Zachęcamy do obejrzenia wstępnie wygenerowanego modelu 3D jako przedsmaku ostatecznego opracowania.


Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW ?Geoida?


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS