Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-05| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Innowacyjny system przetestowany w polskiej kopalni

Wraz z dynamicznym rozwojem działu rozwiązań dla górnictwa portfolio firmy Trimble powiększyło się o system mobilnego skanowania laserowego uGPS Rapid Mapper. Rozwiązanie przetestowano niedawno w jednej z kopalń należących do KGHM.


Innowacyjny system przetestowany w polskiej kopalni

System zbudowany jest z 2 skanerów profilujących, jednostki inercyjnej oraz unikalnego systemu pozycjonowania podziemnego opartego na pasywnych sygnałach RFID. I to właśnie sposób wspierania wyznaczania pozycji poprzez nadajniki RFID, niejako imitujące sygnał satelitarny GNSS, czyni uGPS Rapid Mapper doskonałym rozwiązaniem do mapowania podziemnych wyrobisk.

Pojawienie się nowego rozwiązania w ofercie firmy Trimble wywołało duże zainteresowanie na polskim rynku górniczym. W rezultacie w przeddzień III Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi przeprowadzono testy tego rozwiązania w jednej z kopalń należących do KGHM.

Specjaliści Geotronics Dystrybucja wspierani przez reprezentantów producenta systemu przybliżyli uczestnikom zasady działania urządzenia. Po błyskawicznym montażu skanera na jednym z pojazdów wykonano kilka przejazdów testowych, rejestrując chmurę punktów wyrobisk. Na uczestnikach testów największe wrażenie zrobiła wydajność skanowania. W trakcie 10 minutowego przejazdu pomierzono korytarz o długości około 1,7 km. Co istotne, oprócz współrzędnych punktów rejestrowana jest jeszcze intensywność odbicia wiązki, co daje bardzo duże możliwości interpretacyjne zebranych danych. Jednym z ich praktycznych zastosowań jest modelowanie złoża pozwalające na zwiększenie wydajności i usprawnienie pracy całej kopalni.

Z pozyskanych danych stworzono model 3D, przekroje oraz rzuty wyrobiska. Wyniki porównane zostały z użytkowanym obecnie przez KGHM mobilnym ręcznym skanerem ZEB1, dostarczonym przez firmę Geotronics Dystrybucja, oraz z danymi ze stacjonarnego skaningu laserowego.

Źródło: Geotronics Dystrybucja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS