wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-05| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Innowacyjny system przetestowany w polskiej kopalni

Wraz z dynamicznym rozwojem działu rozwiązań dla górnictwa portfolio firmy Trimble powiększyło się o system mobilnego skanowania laserowego uGPS Rapid Mapper. Rozwiązanie przetestowano niedawno w jednej z kopalń należących do KGHM.


Innowacyjny system przetestowany w polskiej kopalni

System zbudowany jest z 2 skanerów profilujących, jednostki inercyjnej oraz unikalnego systemu pozycjonowania podziemnego opartego na pasywnych sygnałach RFID. I to właśnie sposób wspierania wyznaczania pozycji poprzez nadajniki RFID, niejako imitujące sygnał satelitarny GNSS, czyni uGPS Rapid Mapper doskonałym rozwiązaniem do mapowania podziemnych wyrobisk.

Pojawienie się nowego rozwiązania w ofercie firmy Trimble wywołało duże zainteresowanie na polskim rynku górniczym. W rezultacie w przeddzień III Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi przeprowadzono testy tego rozwiązania w jednej z kopalń należących do KGHM.

Specjaliści Geotronics Dystrybucja wspierani przez reprezentantów producenta systemu przybliżyli uczestnikom zasady działania urządzenia. Po błyskawicznym montażu skanera na jednym z pojazdów wykonano kilka przejazdów testowych, rejestrując chmurę punktów wyrobisk. Na uczestnikach testów największe wrażenie zrobiła wydajność skanowania. W trakcie 10 minutowego przejazdu pomierzono korytarz o długości około 1,7 km. Co istotne, oprócz współrzędnych punktów rejestrowana jest jeszcze intensywność odbicia wiązki, co daje bardzo duże możliwości interpretacyjne zebranych danych. Jednym z ich praktycznych zastosowań jest modelowanie złoża pozwalające na zwiększenie wydajności i usprawnienie pracy całej kopalni.

Z pozyskanych danych stworzono model 3D, przekroje oraz rzuty wyrobiska. Wyniki porównane zostały z użytkowanym obecnie przez KGHM mobilnym ręcznym skanerem ZEB1, dostarczonym przez firmę Geotronics Dystrybucja, oraz z danymi ze stacjonarnego skaningu laserowego.

Źródło: Geotronics Dystrybucja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS