Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-05| Geodezja, Prawo, Instytucje

Zakazy antykorupcyjne w powiecie

System prawa polskiego pełny jest różnorakich przepisów dotyczących zakazów łączenia różnych stanowisk, działalności i funkcji. Ze względu na ich główny cel i doniosłość społeczną problemu nazywa się je, niekoniecznie prawidłowo, zakazami antykorupcyjnymi. Prawo geodezyjne i kartograficzne jednak się w tym zakresie nie wypowiada – pisze w październikowym wydaniu GEODETY Grzegorz Ninard, radca prawny, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Zakazy antykorupcyjne w powiecie
Poznajcie, proszę, pana Iksińskiego, który pracuje w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK) w Zetowie – kontynuuje autor artykułu. Ponieważ ma dobrą opinię u swego szefa, na jego wniosek/polecenie prowadzi właściwie wszystkie sprawy administracyjne, jak również zajmuje się oceną dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej złożonej do ośrodka. Z punktu widzenia szefa pan Iksiński to prawdziwy skarb – potrafi merytorycznie załatwić każdą sprawę. Ponieważ jest to człowiek światły i obyty, wykształcony i posiadający wszechstronne umiejętności, pracuje nie tylko w ośrodku, ale prowadzi także działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zawartej ze swoimi dwoma kolegami po fachu (każdy z własnym wpisem do ewidencji) świadczącej usługi z zakresu geodezji. Jest dobry i znany, dzięki czemu usługi w ramach działalności gospodarczej świadczy nie tylko „u siebie”, ale nawet na terenie innych województw.

Casus pana Iksińskiego nie jest wcale rzadki. Podobne łączenie zatrudnienia i działalności spotkać można także na innych szczeblach administracji geodezyjnej. Skupmy się jednak na początek na nim, bo będzie on nam potrzebny do egzemplifikacji problemu łączenia funkcji i działalności gospodarczej, który istnieje realnie. Problem ten można skonkretyzować w pytaniu, czy osoba pracująca w PODGIK-u może jednocześ­nie wykonywać zawód geodety na włas­ny rachunek? Przy czym wykonywanie zawodu może odbywać się pod różnymi postaciami prawnymi – w ramach stosunku pracy, prowadzonej działalności gospodarczej czy poprzez zawieranie umów z innymi podmiotami prowadzącymi taką działalność.

System prawa polskiego pełny jest różnorakich przepisów dotyczących zakazów łączenia różnych stanowisk, działalności i funkcji. Generalnie zakazy te tworzą pewien system przepisów służących przeciwdziałaniu możliwości wykorzystywania stanowisk publicznych do celów prywatnych. Wskazuje się, że mają one także przeciwdziałać korupcji czy też sytuacji tzw. konfliktu interesów. Ze względu na ich główny cel i doniosłość społeczną problemu określa się je, niekoniecznie prawidłowo, zakazami antykorupcyjnymi.

Jak takie zakazy funkcjonują na płaszczyźnie prawa geodezyjnego? Niespecjalnie jasno. Jeśli spojrzeć na zagadnienie od strony działalności gos­podarczej w zakresie geodezji i kartografii (dalej gik), to problemu w ogóle nie ma. Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm., dalej Pgik) nie formułuje absolutnie żadnych zakazów antykorupcyjnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie gik, a co więcej – nie formułuje żadnych tego typu ograniczeń w zakresie wykonywania jakichkolwiek czynności geodezyjnych lub kartograficznych. Pan Iksiński mógłby zatem spać spokojnie. Fakt wykonywania zawodu nie przeszkadza w niczym, może podejmować dowolne inne czynności, działalności, pełnić funkcje czy zajmować stanowiska.

Jeśli jednak spojrzeć na problem z drugiej strony, czyli z punktu widzenia osób zatrudnionych w administracji publicznej, nasuwa się wypowiedź francuskiego generała Antoniego Karola Ludwika Lasalle’a kierowana do towarzyszących mu huzarów w chwili, gdy zaczął wjeżdżać konno na piętro pałacu Cezarinich w Perugii: „Koniec żartów, panowie, zaczynają się schody”...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

W październikowym wydaniu GEODETY m.in.:
• Geodezyjne wyzwania przy odbudowie mostu Łazienkowskiego
• Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015
W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii
• Wyceniamy działkę czy nieruchomość? – przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska
• Co powinien wiedzieć kandydat na geodetę, wyjaśnia Bogdan Grzechnik
• Kolej na wdrożenie – prezentacja pomiarowego i informatycznego systemu dla kodyfikacji linii kolejowej (cz. 3)

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama