wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-02| Geodezja, Prawo

Można otrzymać zaświadczenie o przyjęciu operatu do PZGiK

Starosta nie może odmówić geodecie wydania zaświadczenia o przyjęciu pracy geodezyjnej do zasobu – uznał lubelski WINGiK.


Można otrzymać zaświadczenie o przyjęciu operatu do PZGiK

O sprawie pisze na swoim facebookowym profilu Biuro Geodezyjne w Biłgoraju (to samo, które doprowadziło do wydania przez WSA w Lublinie wyroku ws. klauzulowania). W lipcu br. zwróciło się do biłgorajskiego starostwa o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie do zasobu operatu technicznego zawierającego kopię mapy do celów projektowych. Geodeta powołał się przy tym na Kodeks postępowania administracyjnego.

Starosta odmówił jednak wydania takiego dokumentu, tłumacząc, że łączyłoby się to z obejściem i naruszeniem rozporządzenia ws. uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych. Wykonawca nie zgodził się z tą argumentacją i tak sprawa trafiła do lubelskiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Ten przyznał rację wykonawcy, powołując się na §217 kpa. Zgodnie z tym przepisem zaświadczenie należy wydać m.in. wtedy, gdy osoba ubiega się o nie „ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego”.

Zdaniem WINGiK-a żądanie biłgorajskiego geodety nie wybiega poza zakres objęty instytucją zaświadczenia przewidzianą w kpa, a zatem nie ma przeciwwskazań, aby mu zadośćuczynić. Lubelska inspekcja wskazuje jednocześnie, że treść odmowy starosty budzi wątpliwości, gdyż wykonawca w swoim wniosku w ogóle nie użył terminów „uwierzytelnienie” lub „potwierdzenie zgodności”.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
c.d. ku normalności / został przyjęty do pzgik w /tu nazwa organu i miejscowości/ w dniu /tu data/. Detaliczna zawartość składu operatu ważna jest bowiem każda w nim zawarta,to określony jednoznacznie dokument. Certyfikat taki wyeliminuje wszelkie klauzule i uwierzytelnienia oraz związane z tym sztuczności(hipokryzje) i opłaty, a ponadto stanowić będzie dowód prawidłowości wykonania i szczegółowy przegląd (wykaz) zleconych prac stanowiąc dla wykonawcy znakomitą i wyłączną legitymację do okazania każdemu kto tego dowodu będzie potrzebował lub go zażąda.
 3 
odpowiedz zgłoś
ku normalności W warunkach prawdziwie demokratycznego społeczeństwa, w którym zawód geodety traktowany byłby z cała powagą i szacunkiem, zaistnieć powinna następujaca i zapisana np w Pgik praktyka: "Z chwilą przyjęcia operatu techn. do zasobu wykonawca pracy ma otrzymać ściśle zarachowany certyfikat stwierdzający, że operat zawierający:/tutaj cały szczegółowy skład operatu wg wykazu pn.>teczka zawiera
 4 
odpowiedz zgłoś
nie uwierzytelniać nie będę uwierzytelniał i nie bedę płacił....tylko poświadczenie że operat został przyjety do zasobu....
 7 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS