wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-01| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Rusza program wspierania udziału polskich firm w badaniach kosmosu

Polska Agencja Kosmiczna chce pomagać rodzimym przedsiębiorcom w zdobywaniu zamówień związanych z europejskimi programami badań kosmosu. Prezes POLSA liczy, że dzięki europejskim kontraktom kosmicznym do naszych firm wróci co najmniej składka, jaką Polska płaci co roku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Rusza program wspierania udziału polskich firm w badaniach kosmosu

Polska wnosi na europejskie programy badania kosmosu 30 mln euro rocznie. To niespełna 1 proc. budżetu ESA, więc zyskać można znacznie więcej. Tym bardziej, że światowy budżet badań kosmicznych szacowany jest na 300 mld dolarów.

– Agencja ma trochę uporządkować sytuację w sektorze kosmicznym w Polsce – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Jest organem koordynującym wiele działań, które różne podmioty państwowe, stowarzyszenia czy inne organizacje podejmują. Pierwszorzędnym celem jest jednak doprowadzenie do tego, żeby efektywnie odzyskiwać pieniądze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, z naszej składki.

Już teraz Polska Agencja Kosmiczna zamierza wdrożyć kilka programów, które chce kontynuować w przyszłym roku. Pierwszy z nich to pomoc w aplikacjach o projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej dla małych i średnich przedsiębiorstw.– Ten program uruchomimy lada dzień – informuje prof. Marek Banaszkiewicz. – Chcemy zapewnić eksperckie wsparcie tym przedsiębiorstwom, które po raz pierwszy albo po raz drugi startują w konkursach ESA i borykają się z wieloma problemami, pisząc ofertę. Mamy także w planach stworzenie czy ogłoszenie konkursu na kilka studiów wykonalności – głównie dla pionu wojskowego – dotyczących dużych rozwiązań satelitarnych czy projektów naziemnych wspierających obronność i bezpieczeństwo.

Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej trzy lata temu i jako nowy członek Agencji może liczyć na dodatkowe wsparcie. Między innymi na 5-letni program przetargów, w ramach którego co najmniej 45 proc. płaconej przez Polskę składki ma wrócić do kraju w postaci kontraktów.

– To zależy, z czym te małe i średnie firmy chciałyby do ESA wyjść, tzn. my tu nie stawiamy żadnych ograniczeń, to mogą być zarówno technologie kosmiczne, jak i aplikacje, czyli zastosowania – tłumaczy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dodaje jednak, że to nie wszystko: – Mamy w planach od przyszłego roku wsparcie również aplikacji do Horyzontu 2020. Tu będziemy ściśle współpracować z Krajowym Punktem Kontaktowym [dla programu ramowego Horyzont 2020 – red.].

W ramach programu Horyzont 2020 Bruksela chce przeznaczyć w latach 2014-20 na badania naukowe i innowacje prawie 80 mld euro. Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania nauki w Unii Europejskiej. Jego celem jest, jak wyjaśnia polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Źródło: Newseria Inwestor


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS