wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-01| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

ONZ: informacja geoprzestrzenna warunkiem zrównoważonego rozwoju

Podczas zakończonego 25 września w Nowym Jorku światowego szczytu ONZ przedstawiciele 150 krajów przyjęli 17 celów zrównoważonego rozwoju, których realizacja ma umożliwić m.in. walkę z ubóstwem, nierównościami czy zmianami klimatycznymi. Informacja geoprzestrzenna pada w tym dokumencie dwukrotnie.


ONZ: informacja geoprzestrzenna warunkiem zrównoważonego rozwoju

Cel 17. dotyczy wzmocnienia wdrażania i tworzenia światowego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Punkt 17.18 przewiduje, że do 2020 roku znacznie zwiększona zostanie dostępność wysokiej jakości, aktualnych i wiarygodnych danych w zakresie dochodu, płci, wieku, rasy, pochodzenia etnicznego, statusu migracyjnego, niepełnosprawności, położenia geograficznego bądź innych cech istotnych w kontekście krajowym.

Z kolei w pkt 76, który poświecony jest śledzeniu i przeglądowi celów zrównoważonego rozwoju, zawarto oświadczenie dotyczące wkładu, jaki wniesie szeroki zakres danych, w tym obserwacji Ziemi i danych geoprzestrzennych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedzialność krajów za wspieranie i śledzenie postępów.

W ocenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nie można lekceważyć znaczenia tych dwóch odniesień do informacji geoprzestrzennej zawartych w tekście deklaracji. Jest to nie tylko sposób podnoszenia świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennej dla zrównoważonego rozwoju, ale także wskazanie ważnej roli krajowych organów odpowiedzialnych za geodezję, kartografię i rejestry katastralne, a także krajowych instytucji statystycznych w tworzeniu i dbaniu o wiarygodność i dokładność kluczowych informacji geoprzestrzennych i statystycznych.

Włączenie tematu informacji geoprzestrzennej do treści deklaracji ONZ stanowi wyjątkową okazję dla europejskich i krajowych urzędów geodezyjnych i statystycznych z państw członkowskich do zwiększenia widoczności i świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennych jako czynnika zrównoważonego rozwoju w swoich krajach. Deklaracja uwidacznia rosnące oczekiwania w zakresie dostępności, jakości i interoperacyjności informacji o otaczającym nas świecie i zachodzących w nim zjawiskach i stawia szereg istotnych wyzwań w tym zakresie.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS