|2015-10-01|
Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje
ONZ: informacja geoprzestrzenna warunkiem zrównoważonego rozwoju
Podczas zakończonego 25 września w Nowym Jorku światowego szczytu ONZ przedstawiciele 150 krajów przyjęli 17 celów zrównoważonego rozwoju, których realizacja ma umożliwić m.in. walkę z ubóstwem, nierównościami czy zmianami klimatycznymi. Informacja geoprzestrzenna pada w tym dokumencie dwukrotnie.
Cel 17. dotyczy wzmocnienia wdrażania i tworzenia światowego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Punkt 17.18 przewiduje, że do 2020 roku znacznie zwiększona zostanie dostępność wysokiej jakości, aktualnych i wiarygodnych danych w zakresie dochodu, płci, wieku, rasy, pochodzenia etnicznego, statusu migracyjnego, niepełnosprawności, położenia geograficznego bądź innych cech istotnych w kontekście krajowym.
Z kolei w pkt 76, który poświecony jest śledzeniu i przeglądowi celów zrównoważonego rozwoju, zawarto oświadczenie dotyczące wkładu, jaki wniesie szeroki zakres danych, w tym obserwacji Ziemi i danych geoprzestrzennych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedzialność krajów za wspieranie i śledzenie postępów.
W ocenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nie można lekceważyć znaczenia tych dwóch odniesień do informacji geoprzestrzennej zawartych w tekście deklaracji. Jest to nie tylko sposób podnoszenia świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennej dla zrównoważonego rozwoju, ale także wskazanie ważnej roli krajowych organów odpowiedzialnych za geodezję, kartografię i rejestry katastralne, a także krajowych instytucji statystycznych w tworzeniu i dbaniu o wiarygodność i dokładność kluczowych informacji geoprzestrzennych i statystycznych.
Włączenie tematu informacji geoprzestrzennej do treści deklaracji ONZ stanowi wyjątkową okazję dla europejskich i krajowych urzędów geodezyjnych i statystycznych z państw członkowskich do zwiększenia widoczności i świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennych jako czynnika zrównoważonego rozwoju w swoich krajach. Deklaracja uwidacznia rosnące oczekiwania w zakresie dostępności, jakości i interoperacyjności informacji o otaczającym nas świecie i zachodzących w nim zjawiskach i stawia szereg istotnych wyzwań w tym zakresie.
Źródło: GUGiK, JK
|