Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-01| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

ONZ: informacja geoprzestrzenna warunkiem zrównoważonego rozwoju

Podczas zakończonego 25 września w Nowym Jorku światowego szczytu ONZ przedstawiciele 150 krajów przyjęli 17 celów zrównoważonego rozwoju, których realizacja ma umożliwić m.in. walkę z ubóstwem, nierównościami czy zmianami klimatycznymi. Informacja geoprzestrzenna pada w tym dokumencie dwukrotnie.


ONZ: informacja geoprzestrzenna warunkiem zrównoważonego rozwoju

Cel 17. dotyczy wzmocnienia wdrażania i tworzenia światowego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Punkt 17.18 przewiduje, że do 2020 roku znacznie zwiększona zostanie dostępność wysokiej jakości, aktualnych i wiarygodnych danych w zakresie dochodu, płci, wieku, rasy, pochodzenia etnicznego, statusu migracyjnego, niepełnosprawności, położenia geograficznego bądź innych cech istotnych w kontekście krajowym.

Z kolei w pkt 76, który poświecony jest śledzeniu i przeglądowi celów zrównoważonego rozwoju, zawarto oświadczenie dotyczące wkładu, jaki wniesie szeroki zakres danych, w tym obserwacji Ziemi i danych geoprzestrzennych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedzialność krajów za wspieranie i śledzenie postępów.

W ocenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nie można lekceważyć znaczenia tych dwóch odniesień do informacji geoprzestrzennej zawartych w tekście deklaracji. Jest to nie tylko sposób podnoszenia świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennej dla zrównoważonego rozwoju, ale także wskazanie ważnej roli krajowych organów odpowiedzialnych za geodezję, kartografię i rejestry katastralne, a także krajowych instytucji statystycznych w tworzeniu i dbaniu o wiarygodność i dokładność kluczowych informacji geoprzestrzennych i statystycznych.

Włączenie tematu informacji geoprzestrzennej do treści deklaracji ONZ stanowi wyjątkową okazję dla europejskich i krajowych urzędów geodezyjnych i statystycznych z państw członkowskich do zwiększenia widoczności i świadomości znaczenia informacji geoprzestrzennych jako czynnika zrównoważonego rozwoju w swoich krajach. Deklaracja uwidacznia rosnące oczekiwania w zakresie dostępności, jakości i interoperacyjności informacji o otaczającym nas świecie i zachodzących w nim zjawiskach i stawia szereg istotnych wyzwań w tym zakresie.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS