|2015-10-01|
Geodezja, Edukacja, Instytucje
UP we Wrocławiu: otwarto nowy budynek dla geodezji
Rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zbiegło się w tym roku z otwarciem Geo-Info-Hydro – nowego budynku m.in. dla kadry naukowej oraz studentów geodezji i kartografii.
Budowa Geo-Info-Hydro rozpoczęła się w 2013 roku i kosztowała 53 mln zł (część kwoty wyłożyła Unia Europejska). Uroczyste otwarcie kompleksu nastąpiło wczoraj (30 września).
Jak wyliczają władze uczelni, Geo-Info-Hydro to sześć kondygnacji i 26 tys. m sześc., na których mieszczą się: sale laboratoryjne i komputerowe, pracownie projektowe, zaplecze socjalne. W piwnicach znajduje się natomiast parking, ale też laboratoria wymagające ciężkiego sprzętu. W nich naukowcy i studenci mają do dyspozycji najnowocześniejsze instrumenty, m.in. skaner laserowy i dron fotogrametryczny.
GIH będzie głównym ośrodkiem integrującym studentów i naukowców z zachodnio-południowej Polski w specjalnościach związanych z geodezją i kartografią, budownictwem, inżynierią środowiska, architekturą krajobrazu, gospodarką przestrzenną i inżynierią bezpieczeństwa. Dzięki infrastrukturze w Centrum realizowane będą badania wymienione w Krajowym Programie Badań Naukowych i Prac Rozwojowych w obszarze „Środowisko i rolnictwo”. Są to: doskonalenie istniejących oraz rozwój innowacyjnych technologii oczyszczania wód i ścieków (Centralne Wydziałowe Laboratorium Badań Środowiskowych) oraz innowacyjne metody analizy i technologie ograniczenia emisji zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych (Centralne Wydziałowe Laboratorium Badań Środowiskowych). W Centrum powstaną też certyfikowane laboratoria z zakresu geotechniki oraz z zakresu oznaczeń parametrów biologicznych, chemicznych i fizycznych środowiska.
– Interdyscyplinarność to najbardziej charakterystyczna cecha Wydziału Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji. Mamy nauki techniczne, nauki rolnicze, nauki matematyczne i wreszcie nauki artystyczne – podkreśla dziekan tej jednostki prof. Bernard Kontny.
Źródło: UP we Wrocławiu, JK
|