wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-30| GNSS, Firma, Instytucje

Polska mocniej zaangażuje się w Galileo

Pięć polskich podmiotów otrzymało unijne dofinansowanie na rozwój satelitarnych technologii nawigacyjnych w ramach europejskiego programu Horyzont 2020.


Polska mocniej zaangażuje się w Galileo

Horyzont 2020 to w bieżącej perspektywie finansowej UE następca 7. Programu Ramowego – przedsięwzięcia, którego celem było wspieranie prac badawczo-rozwojowych. W rozstrzygniętym właśnie konkursie z zakresu nawigacji satelitarnej projektom, w które zaangażowały się polskie podmioty, przyznano łącznie około miliona euro. To niedużo, ale – jak zauważa wczorajsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 29 września) – kurek z unijnymi pieniędzmi na Galileo dopiero się rozkręca. Łącznie w Horyzoncie 2020 przewidziano na ten cen 1,4 mld euro.

W pierwszym konkursie Horyzont 2020 w obszarze nawigacji satelitarnej Komisja Europejska przyznała granty 25 ze 105 zgłoszonych projektów. Wśród nich w pięciu przedsięwzięciach udział biorą polskie podmioty: Instytut Geodezji i Kartografii (otrzyma 128 tys. euro), Astri Polska (125 tys. euro), Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro), Blue Dot Solutions (31 tys. euro) oraz Fundusz Black Pearls (188 tys. euro).

W ramach Horyzontu 2020 IGiK planuje stworzyć narzędzie usprawniające transport i logistykę. Astri Polska wspólnie z uczelniami z Francji i Włoch planuje z kolei realizować specjalny program szkoleniowy. Elproma wspólnie z partnerami z Hiszpanii i Belgii chce natomiast prowadzić badania nad wykorzystaniem nawigacji satelitarnej w pomiarach czasu. Fundusz Black Pearls planuje zaś wspierać komercjalizację pomysłów z zakresu nawigacji satelitarnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS