Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-30| GNSS, Firma, Instytucje

Polska mocniej zaangażuje się w Galileo

Pięć polskich podmiotów otrzymało unijne dofinansowanie na rozwój satelitarnych technologii nawigacyjnych w ramach europejskiego programu Horyzont 2020.


Polska mocniej zaangażuje się w Galileo

Horyzont 2020 to w bieżącej perspektywie finansowej UE następca 7. Programu Ramowego – przedsięwzięcia, którego celem było wspieranie prac badawczo-rozwojowych. W rozstrzygniętym właśnie konkursie z zakresu nawigacji satelitarnej projektom, w które zaangażowały się polskie podmioty, przyznano łącznie około miliona euro. To niedużo, ale – jak zauważa wczorajsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 29 września) – kurek z unijnymi pieniędzmi na Galileo dopiero się rozkręca. Łącznie w Horyzoncie 2020 przewidziano na ten cen 1,4 mld euro.

W pierwszym konkursie Horyzont 2020 w obszarze nawigacji satelitarnej Komisja Europejska przyznała granty 25 ze 105 zgłoszonych projektów. Wśród nich w pięciu przedsięwzięciach udział biorą polskie podmioty: Instytut Geodezji i Kartografii (otrzyma 128 tys. euro), Astri Polska (125 tys. euro), Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro), Blue Dot Solutions (31 tys. euro) oraz Fundusz Black Pearls (188 tys. euro).

W ramach Horyzontu 2020 IGiK planuje stworzyć narzędzie usprawniające transport i logistykę. Astri Polska wspólnie z uczelniami z Francji i Włoch planuje z kolei realizować specjalny program szkoleniowy. Elproma wspólnie z partnerami z Hiszpanii i Belgii chce natomiast prowadzić badania nad wykorzystaniem nawigacji satelitarnej w pomiarach czasu. Fundusz Black Pearls planuje zaś wspierać komercjalizację pomysłów z zakresu nawigacji satelitarnej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS