Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-09-29| GIS, Mapy, Prawo

Planowanie przestrzenne na razie bez INSPIRE

Z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym usunięto zapisy dotyczące cyfryzacji danych planistycznych i harmonizacji ich z dyrektywą INSPIRE. Decyzję tę wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.


Planowanie przestrzenne na razie bez INSPIRE

Przypomnijmy, że jednym z celów tej tzw. małej nowelizacji miało być wprowadzenie obowiązku sporządzania aktów planistycznych w postaci elektronicznej, w obowiązującym układzie współrzędnych oraz opisania ich metadanymi, co stanowić miało pierwszy etap włączania tego typu dokumentów do krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Jak napisano w uzasadnieniu pierwotnego projektu nowelizacji, nie powinno to zwiększyć kosztów sporządzania tych opracowań, gdyż obecnie wersja cyfrowa jest standardem. Brak jest natomiast jakiegokolwiek odniesienia do tego faktu w ustawie czy aktach wykonawczych. Jak przewidywał MIiR, wprowadzenie tych zmian umożliwi użytkownikom wyszukiwanie, analizowanie oraz wizualizację informacji przestrzennych zawartych w aktach planistycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS, co korzystnie wpłynie na efektywność realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego. Co więcej, pierwszy projekt nowelizacji zakładał wydanie rozporządzenia wykonawczego, które określałoby zakres tematyczny, a także sposoby zapisywania i prezentacji planistycznych danych przestrzennych, włącznie np. ze schematami aplikacyjnymi UML czy profilami metadanych.

Dlaczego powyższe zapisy usunięto z projektu ustawy? Jak wyjaśnia rzecznik prasowy MIiR Piotr Popa, ponieważ wprowadzałyby zasadnicze zmiany systemowe (zwracano na to uwagę podczas procesu legislacyjnego) w zakresie technicznego przygotowywania projektów planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy czy planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Tymczasem założeniem małej nowelizacji nie było wprowadzanie zmian o takim charakterze. Ich wejście w życie mogłoby więc wpłynąć na czasowe zwiększenie obciążenia administracyjnego gmin i województw oraz biur planowania (tj. konieczność dostosowania się zarówno w zakresie sprzętu, jak i szkoleń pracowników do nowych wymogów) oraz powstanie ryzyka przekierowania aktywności gmin, województw i biur planowania z działań planistycznych na techniczno-organizacyjne, a to zmniejszyłoby aktywność planistyczną gmin. Innym skutkiem wejścia w życie tych przepisów byłyby dodatkowe koszty po stronie samorządów, a zapisy małej nowelizacji projektowano tak, by ich uniknąć – dodaje Piotr Popa.

Jak wyjaśnia dalej MIiR, usunięte przepisy nie miały bezpośredniego wpływu na osiągnięcie głównych celów ustawy, czyli ograniczanie chaotycznego rozpraszania zabudowy oraz kosztów ponoszonych przez obywateli, samorządy i instytucje publiczne generowanych przez ten proces, dążenie do przywrócenia ładu przestrzennego, a także lepsze i długofalowe zabezpieczenie interesów inwestorów (prywatnych i publicznych) w zakresie przejrzystości i przewidywalności procesów inwestycyjnych.

Prawidłowe funkcjonowanie usuniętych przepisów wymagałoby również stuprocentowego pokrycia kraju mapami cyfrowymi (co jeszcze nie nastąpiło) oraz jednoczesnego wydania rozporządzenia określającego wymogi dotyczące postaci elektronicznej aktów planowania przestrzennego (sporządzanych w formie bazy danych). Tymczasem stwierdzono, że czas niezbędny do wydania tego aktu, w tym wykonanie symulacji funkcjonowania projektowanych rozwiązań (w szczególności w zakresie techniczno-informatycznym), wraz z koniecznością uzyskania wsparcia ekspertów zewnętrznych, spowodowałaby spowolnienie prac legislacyjnych nad projektem ustawy.

Obecnie tzw. mała nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozpatrywana jest przez Sejm. Jak zapowiada MIiR, usunięte przepisy dotyczące danych planistycznych mają się znaleźć w drugiej księdze Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (pierwsza księga została przekazana do uzgodnień międzyresortowych).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama