wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-29| GIS, Mapy, Prawo

Planowanie przestrzenne na razie bez INSPIRE

Z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym usunięto zapisy dotyczące cyfryzacji danych planistycznych i harmonizacji ich z dyrektywą INSPIRE. Decyzję tę wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.


Planowanie przestrzenne na razie bez INSPIRE

Przypomnijmy, że jednym z celów tej tzw. małej nowelizacji miało być wprowadzenie obowiązku sporządzania aktów planistycznych w postaci elektronicznej, w obowiązującym układzie współrzędnych oraz opisania ich metadanymi, co stanowić miało pierwszy etap włączania tego typu dokumentów do krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Jak napisano w uzasadnieniu pierwotnego projektu nowelizacji, nie powinno to zwiększyć kosztów sporządzania tych opracowań, gdyż obecnie wersja cyfrowa jest standardem. Brak jest natomiast jakiegokolwiek odniesienia do tego faktu w ustawie czy aktach wykonawczych. Jak przewidywał MIiR, wprowadzenie tych zmian umożliwi użytkownikom wyszukiwanie, analizowanie oraz wizualizację informacji przestrzennych zawartych w aktach planistycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS, co korzystnie wpłynie na efektywność realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego. Co więcej, pierwszy projekt nowelizacji zakładał wydanie rozporządzenia wykonawczego, które określałoby zakres tematyczny, a także sposoby zapisywania i prezentacji planistycznych danych przestrzennych, włącznie np. ze schematami aplikacyjnymi UML czy profilami metadanych.

Dlaczego powyższe zapisy usunięto z projektu ustawy? Jak wyjaśnia rzecznik prasowy MIiR Piotr Popa, ponieważ wprowadzałyby zasadnicze zmiany systemowe (zwracano na to uwagę podczas procesu legislacyjnego) w zakresie technicznego przygotowywania projektów planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy czy planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Tymczasem założeniem małej nowelizacji nie było wprowadzanie zmian o takim charakterze. Ich wejście w życie mogłoby więc wpłynąć na czasowe zwiększenie obciążenia administracyjnego gmin i województw oraz biur planowania (tj. konieczność dostosowania się zarówno w zakresie sprzętu, jak i szkoleń pracowników do nowych wymogów) oraz powstanie ryzyka przekierowania aktywności gmin, województw i biur planowania z działań planistycznych na techniczno-organizacyjne, a to zmniejszyłoby aktywność planistyczną gmin. Innym skutkiem wejścia w życie tych przepisów byłyby dodatkowe koszty po stronie samorządów, a zapisy małej nowelizacji projektowano tak, by ich uniknąć – dodaje Piotr Popa.

Jak wyjaśnia dalej MIiR, usunięte przepisy nie miały bezpośredniego wpływu na osiągnięcie głównych celów ustawy, czyli ograniczanie chaotycznego rozpraszania zabudowy oraz kosztów ponoszonych przez obywateli, samorządy i instytucje publiczne generowanych przez ten proces, dążenie do przywrócenia ładu przestrzennego, a także lepsze i długofalowe zabezpieczenie interesów inwestorów (prywatnych i publicznych) w zakresie przejrzystości i przewidywalności procesów inwestycyjnych.

Prawidłowe funkcjonowanie usuniętych przepisów wymagałoby również stuprocentowego pokrycia kraju mapami cyfrowymi (co jeszcze nie nastąpiło) oraz jednoczesnego wydania rozporządzenia określającego wymogi dotyczące postaci elektronicznej aktów planowania przestrzennego (sporządzanych w formie bazy danych). Tymczasem stwierdzono, że czas niezbędny do wydania tego aktu, w tym wykonanie symulacji funkcjonowania projektowanych rozwiązań (w szczególności w zakresie techniczno-informatycznym), wraz z koniecznością uzyskania wsparcia ekspertów zewnętrznych, spowodowałaby spowolnienie prac legislacyjnych nad projektem ustawy.

Obecnie tzw. mała nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozpatrywana jest przez Sejm. Jak zapowiada MIiR, usunięte przepisy dotyczące danych planistycznych mają się znaleźć w drugiej księdze Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (pierwsza księga została przekazana do uzgodnień międzyresortowych).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ryzyko przekierowania aktywności gmin ...z działań planistycznych na techniczno-organizacyjne Mnie się to podoba. Zamiast 10 lat tłuc się z niedopracowanym UML, lepiej robić plany w wersji elektronicznej, wektorowej w układach geodezyjnych. Po EMUiA widać, że gminy nie dały by sobie na razie rady z takim 500 stronicowym przepisem. Nas w geodezji te techniczne rzeczy zamuliły i od 13 stycznia 2015 r. nie mamy BDOT500 i GESUT.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
proste nie da się. Rzecznik powiedział. Skoro przez pół roku konsultacji nic nie zrobili, nie dowiedzieli się jakie firmy w Polsce te tematy rozwiązały (a nawet na tym forum przewija ich się przynajmniej 5) i nie chcą skorzystać z doświadczeń, to znaczy, że się chyba doradcy wysypali są tam przecież jakieś 48godzin, instytuty zamieszkałe i co?
odpowiedz zgłoś
INSPIRE też macie odruch wymiotny? Przecież o tych sprawach to już się mówiło na studiach bodajże w 2000 roku. Sam rysowałem MPZP, poprawiałem topologię, wymyślaliśmy standaryzację... ehhh ta euuropejska wydmuszka...
 3 
odpowiedz zgłoś
na pewno chcesz publicznie rozmawiać o jakości tej cyfryzacji, harmonizacji i interoperacyjności ? Jesteś pewien ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Czyżby ? No czyżby geodezja była w czymś lepsza od innych ? Czyżby GUGiK jednak zrobił coś pozytywnego wprowadzając już 5 lat temu cyfryzację, standaryzację, harmonizację i interoperacyjność do przepisów ustawowych a potem wykonawczych ? Nie to niemożliwe proszę mi to natychmiast skrytykować i pochwalić planistów !!!
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
brawo planiści Brawo planiści brawo takiego lobbingu dawno nie widziałem. To jest cofnięcie się krok wstecz. Powrót do komuny - farbek i kredek. Brawo jeszcze raz brawo ...
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Co za bzdura Większej bzdury, nie czytałem dawno. Zamiast iść do przodu, to się cofamy.Równaj do najgorszych ... Wstyd mi za nich !!!
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS