wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-28| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Niemiecka przygoda studentów geodezji

16 uczestników ze Stowarzyszenia Studentów „Geoida” w ciągu 10 dni pokonało 3 tysiące kilometrów, składając wizytę w największych geodezyjnych ośrodkach badawczych w Niemczech. Liczne obserwatoria oraz najsłynniejsze europejskie targi geoinformacyjne – to tylko kilka miejsc ich intensywnej podróży. Wszystko to dzięki zdobytemu stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, które pozwoliło młodym naukowcom wziąć udział w tej niesamowitej wyprawie.


Niemiecka przygoda studentów geodezji

Podróż zaplanowaną na wrzesień rozpoczęliśmy od wyjazdu do Pragi, znajdującej się na trasie do Niemiec. Kolejny dzień przyniósł piękną, słoneczną pogodę, w sam raz na zwiedzanie największego w Niemczech Obserwatorium Satelitarno-Geodynamicznego w Wettzell. To położone w Bawarii niewielkie miasteczko słynie głównie z ośrodka wykorzystującego techniki kosmiczne do pozyskiwania danych. Nasza grupa miała możliwość wzięcia udziału w prezentacji na temat różnorodnych technologii pomiarowych, takich jak: pomiary bardzo dużych odległości za pomocą interferometrii radiowej (VLBI), pomiary odległości do satelitów za pomocą wiązek laserowych i technologii Dopplera (Doris) oraz pozycjonowanie na pomocą systemów nawigacji satelitarnej (GNSS).

Prosto z Wettzel nasza trasy wycieczki biegła do Stuttgartu, tegorocznego gospodarza największych europejskich targów geoinformacyjnych Intergeo. Z uwagi na to, że dla większości uczestników była to już druga wizyta na tej imprezie, widok wszechobecnych wirnikowców i płatowców nie robił na nas już takiego wrażenia. Za to odwiedziliśmy wiele stoisk mniej znanych firm i tych bardziej związanych z naszymi zainteresowaniami. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wśród nas stoiska producentów oprogramowania, takich jak Agisoft czy Pix4D, a także rodzimych polskich wystawców promujących się na targach.Kolejnym przystankiem na mapie była Jena, znana społeczności geodezyjnej z Muzeum Optyki Carla Zeissa. To tam znajdują się dokumenty historyczne, nowoczesne mikroskopy elektronowe i teleskopy lustrzane. Wizytę w muzeum poprzedziliśmy spotkaniem z naukowcami z Instytutu Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Jenie, na której wieży obserwacyjnej rozpościerał się przepiękny widok na miasto.

Kolejny punkt naszej wycieczki znajdował się w Dreźnie. Tutejszy uniwersytet kształci największą ilość studentów w Niemczech. Do ośrodka akademickiego przynależy Instytut Geodezji Planetarnej, który gościł nas podczas podróży. Dyrektor zarządzający Instytutu – Marthin Horwath, przeprowadził krótką prezentację dotycząca badań i projektów realizowanych w jednostce i skupiających się przede wszystkim na regionach polarnych.

Uniwersytet Techniczny w Berlinie, choć znajdujący się w stolicy Niemiec, skupia w większości ludzi z całego świata. My mieliśmy okazję spotkać tam naszą długoletnią koleżankę, byłą prezes Stowarzyszania, a obecnie doktorantkę tej berlińskiej uczelni. Wspólnie z profesorem uniwersytetu zaprezentowali oni zaplecze naukowe jednostki, ofertę dydaktyczną oraz możliwości rozwoju w geodezji na zachodzie. Studenci tamtejszej uczelni w zależności od wybranej specjalizacji ściśle współpracują z jednostkami zewnętrznymi. Jedną z nich jest odwiedzone przez nas Niemieckie Centrum Badań i Nauk o Ziemi (GFZ) w Poczdamie. Ta nowoczesna placówka podzielona jest na 5 departamentów zajmujących się zagadnieniami z dziedzin m.in. chemii, geologii, geodezji i geofizyki. Profesor Herald Schuh, będący dyrektorem Departamentu Geodezji i Teledetekcji przybliżył nam szeroki zakres prac jednostki, których celem jest analiza i interpretacja danych z regionalnych i międzynarodowych misji satelitarnych. Oprócz tego poczdamskie centrum badań znane jest również ze swoich aktualnych modeli geoidy, czyli słynnego poczdamskiego ziemniaka („Potsdam Gravity Potato”). Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o zdjęciu Geoidy z geoidą! (poniżej)

Dziesięciodniowa podróż okazała się niesamowitą przygodą pozwalająca w nieco inny sposób spojrzeć na geodezje, a przede wszystkim na to, co dzieje się w kosmosie. Nasze szczere podziękowania kierujemy w stronę Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej za możliwość realizacji wyjazdu. Chcielibyśmy również podziękować firmie Geopryzmat za finansowe wsparcie, wszystkim pracownikom odwiedzanych jednostek za poświęcony nam cenny czas i oczywiście profesorowi Andrzejowi Pachucie, który od zawsze wspiera naszą studencką działalność.

Więcej o studenckiej wyprawie wkrótce w GEODECIE

Karolina Kamińska (Stowarzyszenie Studentów ?Geoida?)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gbv robią was w bambuko na tej pw, będziecie zarabiali 1500 i pluli sobie w brodę
odpowiedz zgłoś
wtedy akurat wykorzystywałem końcówkę wakacji bo przez lipiec i sierpień się pracowało żeby zdobyć doswiadczenie, a we wrześniu wiadomo były egzaminy z tych co się ich nie zdaje w pierwszym podejściu. Macie takie ?
odpowiedz zgłoś
do k Wyjazd odbył się w drugiej połowie września, więc tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego.
odpowiedz zgłoś
ja brałem w zajęciach pozalekcyjnych i byłem aktywny tyle że większości nie pamiętam. Pamiętam za to że mnie na studiach uczono geodezji. Nie miałem czasu na wyjazdy do Niemiec bo egzaminy były trudne a odsiew duży.
odpowiedz zgłoś
do esds Ciekawe czy Ty w trakcie studiów brałeś udział w takich wydarzeniach? Pochwal się jakimś osiągnięciem w karierze, a nie tylko negujesz aktywnych studentów.
odpowiedz zgłoś
brawo brawo!!!! chłopcy skończą w gumofilcach z łopatą za 8zł na godz a dziewuszki w urzędzie na mapie numerycznej lub ewidencji za 1700brutto
odpowiedz zgłoś
:) brawo Geoida! jak zawsze wysoki poziom :)
odpowiedz zgłoś
Brawo Panie Profesorze !!!
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS