|2015-09-28|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
Niemiecka przygoda studentów geodezji
16 uczestników ze Stowarzyszenia Studentów „Geoida” w ciągu 10 dni pokonało 3 tysiące kilometrów, składając wizytę w największych geodezyjnych ośrodkach badawczych w Niemczech. Liczne obserwatoria oraz najsłynniejsze europejskie targi geoinformacyjne – to tylko kilka miejsc ich intensywnej podróży. Wszystko to dzięki zdobytemu stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, które pozwoliło młodym naukowcom wziąć udział w tej niesamowitej wyprawie.
Podróż zaplanowaną na wrzesień rozpoczęliśmy od wyjazdu do Pragi, znajdującej się na trasie do Niemiec. Kolejny dzień przyniósł piękną, słoneczną pogodę, w sam raz na zwiedzanie największego w Niemczech Obserwatorium Satelitarno-Geodynamicznego w Wettzell. To położone w Bawarii niewielkie miasteczko słynie głównie z ośrodka wykorzystującego techniki kosmiczne do pozyskiwania danych. Nasza grupa miała możliwość wzięcia udziału w prezentacji na temat różnorodnych technologii pomiarowych, takich jak: pomiary bardzo dużych odległości za pomocą interferometrii radiowej (VLBI), pomiary odległości do satelitów za pomocą wiązek laserowych i technologii Dopplera (Doris) oraz pozycjonowanie na pomocą systemów nawigacji satelitarnej (GNSS).
Prosto z Wettzel nasza trasy wycieczki biegła do Stuttgartu, tegorocznego gospodarza największych europejskich targów geoinformacyjnych Intergeo. Z uwagi na to, że dla większości uczestników była to już druga wizyta na tej imprezie, widok wszechobecnych wirnikowców i płatowców nie robił na nas już takiego wrażenia. Za to odwiedziliśmy wiele stoisk mniej znanych firm i tych bardziej związanych z naszymi zainteresowaniami. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wśród nas stoiska producentów oprogramowania, takich jak Agisoft czy Pix4D, a także rodzimych polskich wystawców promujących się na targach.
Kolejnym przystankiem na mapie była Jena, znana społeczności geodezyjnej z Muzeum Optyki Carla Zeissa. To tam znajdują się dokumenty historyczne, nowoczesne mikroskopy elektronowe i teleskopy lustrzane. Wizytę w muzeum poprzedziliśmy spotkaniem z naukowcami z Instytutu Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Jenie, na której wieży obserwacyjnej rozpościerał się przepiękny widok na miasto.
Kolejny punkt naszej wycieczki znajdował się w Dreźnie. Tutejszy uniwersytet kształci największą ilość studentów w Niemczech. Do ośrodka akademickiego przynależy Instytut Geodezji Planetarnej, który gościł nas podczas podróży. Dyrektor zarządzający Instytutu – Marthin Horwath, przeprowadził krótką prezentację dotycząca badań i projektów realizowanych w jednostce i skupiających się przede wszystkim na regionach polarnych.
Uniwersytet Techniczny w Berlinie, choć znajdujący się w stolicy Niemiec, skupia w większości ludzi z całego świata. My mieliśmy okazję spotkać tam naszą długoletnią koleżankę, byłą prezes Stowarzyszania, a obecnie doktorantkę tej berlińskiej uczelni. Wspólnie z profesorem uniwersytetu zaprezentowali oni zaplecze naukowe jednostki, ofertę dydaktyczną oraz możliwości rozwoju w geodezji na zachodzie. Studenci tamtejszej uczelni w zależności od wybranej specjalizacji ściśle współpracują z jednostkami zewnętrznymi. Jedną z nich jest odwiedzone przez nas Niemieckie Centrum Badań i Nauk o Ziemi (GFZ) w Poczdamie. Ta nowoczesna placówka podzielona jest na 5 departamentów zajmujących się zagadnieniami z dziedzin m.in. chemii, geologii, geodezji i geofizyki. Profesor Herald Schuh, będący dyrektorem Departamentu Geodezji i Teledetekcji przybliżył nam szeroki zakres prac jednostki, których celem jest analiza i interpretacja danych z regionalnych i międzynarodowych misji satelitarnych. Oprócz tego poczdamskie centrum badań znane jest również ze swoich aktualnych modeli geoidy, czyli słynnego poczdamskiego ziemniaka („Potsdam Gravity Potato”). Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o zdjęciu Geoidy z geoidą! (poniżej)
Dziesięciodniowa podróż okazała się niesamowitą przygodą pozwalająca w nieco inny sposób spojrzeć na geodezje, a przede wszystkim na to, co dzieje się w kosmosie. Nasze szczere podziękowania kierujemy w stronę Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej za możliwość realizacji wyjazdu. Chcielibyśmy również podziękować firmie Geopryzmat za finansowe wsparcie, wszystkim pracownikom odwiedzanych jednostek za poświęcony nam cenny czas i oczywiście profesorowi Andrzejowi Pachucie, który od zawsze wspiera naszą studencką działalność.
Więcej o studenckiej wyprawie wkrótce w GEODECIE
Karolina Kamińska (Stowarzyszenie Studentów ?Geoida?)
|