wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-24| Instytucje

Strona GUGiK w nowej odsłonie

Dziś (24 września) Główny Urząd Geodezji i Kartografii uruchomił nową wersje swojej strony internetowej.


Strona GUGiK w nowej odsłonie

Jak podkreśla Urząd, nowa strona spełnia wymogi WCAG 2.0 na poziomie AA. Co to oznacza?
• Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
• Nawigacja jest przyjazna dla osób z dysfunkcją wzroku dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.
• W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom niepełnosprawnym ruchowo czy w znacznym stopniu niedowidzącym.
• Linki, także te prowadzące do serwisów zewnętrznych, zawsze otwierają się w tym samym oknie. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją przeglądarką.
• Odpowiedni kontrast tekstu do tła, dzięki któremu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
• Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.

Nowa wersja strony znajduje się pod dotychczasowym adresem GUGiK-u, czyli www.gugik.gov.pl. Jednocześnie pod adresem www.arch.gugik.gov.pl ma być dostępne stare wydanie witryny.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a możesz nam podać z jakim terminem trzeba było dostosować te strony ? Jak zawsze GUGiK opóźniony. Aż dziwnie będzie jak coś kiedyś zrobi w terminie.
odpowiedz zgłoś
@silv Było dobrze, ale niestety powymyślano w różnych ustawach i rozporządzeniach, ze strony muszą spełniać cały szereg dostępności dla niedowidzących, niedosłyszących, sparaliżowanych itp. A to oznacza wyłącznie upraszczanie funkcjonalności, upraszczanie estetyki i generalne równanie w dół.
odpowiedz zgłoś
nowa strona gugik Jak zwykle, nie ważne że poprzednia strona było czytelna i wszystkie linki działały. Trzeba było zrobić g...o kasę wydać i nieć wszystko gdzieś.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
linki linki projektów bdot ,gesut i egib nie dzialają www.gugik.gov.pl/bip/prawo/projekty
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS