Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-05-10| Geodezja, Prawo, Kataster

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym



Podczas posiedzenia 8 maja Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez ministra budownictwa.

Uproszczenie i skrócenie procedury planowania przestrzennego to jedno z głównych założeń przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy. Zmiany dotyczą usprawnień w sporządzaniu planów miejscowych oraz tzw. studium, będącego podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt nowelizacji przewiduje również, że tereny kolejowe położone w administracyjnych granicach miast będą mogły być objęte planowaniem przestrzennym. Grunty rolne leżące w obrębie miast z mocy ustawy zostaną przekwalifikowane na tereny pod budownictwo mieszkaniowe.
Na wszystkich etapach przygotowywania studium oraz planów miejscowych terminy zostaną skrócone. Zgodnie z propozycją, projekt studium będzie wyłożony do publicznego wglądu przez co najmniej 21 dni (wcześniej 30 dni), a plan miejscowy 14 dni (wcześniej 21). Przewidziano, że terminy składania uwag do obu dokumentów będą wynosić 14 dni (wcześniej 21 dni). Nowe prawo przewiduje także, że sądy administracyjne będą miały 90 dni na rozpatrzenie skargi gminy w przypadku, gdy wojewoda orzekł nieważność uchwały rady gminy w sprawie uwarunkowań studium lub planu miejscowego.


W nowelizacji ustalono ponadto stałą wysokość tzw. renty planistycznej, która wyniesie 25 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Ta jednorazowa opłata będzie pobierana wówczas, gdy w wyniku uchwalenia planu albo jego zmiany wartość nieruchomości wzrośnie, a właściciel zbędzie ją. Gmina będzie mogła odstąpić od pobierania renty tylko w sytuacji, gdy koszty związane z ustaleniem opłaty przewyższą jej wysokość.
Proponowane przepisy określają także warunki zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego. Decyzja o warunkach zabudowy będzie wydawana wówczas, gdy dana inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. Dotyczyłoby to także zabudowanej działki w sytuacji, gdy zmieniona zostanie linia zabudowy oraz gabaryty budynku od frontu parceli. Natomiast decyzja ta nie będzie wymagana w przypadku niewielkiej jej rozbudowy (zwiększenie o 15 proc.).
Gmina będzie mogła zawiesić postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy tylko w momencie wystąpienia sprzeczności planowanej inwestycji ze studium gminnym. Termin wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przez właściwy organ skrócono do 65 dni. Wprowadzono też karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama