|2015-09-22|
GIS, Mapy, Software, Imprezy
Wkrótce rusza ArtGIS - na styku sztuki i geografii
W ostatni weekend września w Kazimierzu nad Wisłą odbędzie się jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Studenci z siedmiu uczelni wyższych z całego kraju we współpracy z ekspertami z firmy Esri Polska wezmą udział w II Ogólnopolskiej Szkole GIS „ArtGIS”.
Głównym celem warsztatów jest wymiana doświadczeń pomiędzy użytkownikami systemów informacji przestrzennej a twórcami kultury, w szczególności ze środowiska artystów plastyków i artystów fotografików. Efektem współpracy ma być trójwymiarowa wizualizacja najpiękniejszych zakątków Kazimierza Dolnego.
– Projekt ArtGIS to wyjątkowa próba połączenia fotografii, obrazów i informacji geograficznych w trójwymiarowe modele wybranego miasta. Pragniemy wspólnie podjąć wyzwanie integracji doświadczeń pracowników nauki, planistów oraz artystów malarzy i fotografików w celu wypracowania nowych metod oceny, zapisu i promocji piękna krajobrazu – mówi dr Szymon Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, pomysłodawca projektu „ArtGIS”.
W ramach ArtGIS zaplanowano pięć grup roboczych: GIS&LiDAR (analizy przestrzenne i skaning laserowy), CityEngine (tworzenie modeli 3D w aplikacji mapowej), fotograficzną, plastyczną i socjologiczną. Każda z grup przez pierwsze dwa dni warsztatów za pomocą właściwych jej środków wyrazu będzie pracowała nad uchwyceniem piękna wybranych krajobrazów Kazimierza Dolnego i jego okolic. Trzeciego dnia, wspólnie ze specjalistami z zakresu GIS, zostanie podjęta próba integracji prac poszczególnych zespołów we wspólną scenę 3D przygotowaną w środowisku CityEngine firmy Esri.
Miejsce „ArtGIS” nie jest przypadkowe. Kazimierz Dolny od dawna przyciąga niepowtarzalną atmosferą oraz pięknem naturalnych i kulturowych krajobrazów. Malowniczo położony w dolinie Wisły stanowi idealne miejsce do studiów krajobrazowych.
– Dużym wyzwaniem stojącym przed specjalistami z zakresu architektury krajobrazu, ekologii krajobrazu i planowania przestrzennego jest próba oceny jakości krajobrazu. Również przedstawiciele świata sztuki będą poszukiwać sposobu na pokazanie i uchwycenie piękna tego terenu przy pomocy palety barw, obrazu lub fotografii. Połączenie tych dziedzin z najnowocześniejszymi technologiami z obszaru systemów informacji geograficznej pozwoli na stworzenie jedynego w swoim rodzaju projektu z pogranicza sztuki i geografii – dodaje Marta Samulowska, menedżer Działu Edukacji w obszarze GIS w Esri Polska.
Organizatorem akcji jest Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Esri Polska. Projekt otrzymał wsparcie Zarządu Województwa Lubelskiego i firmy MGGP Aero, która wykona ortofotomapę Kazimierza Dolnego. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 września. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.esri.pl/artgis
Źródło: Esri Polska
|