wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-21| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

O harmonii i nowych technologiach w Białce Tatrzańskiej

W tym roku upływa 25 lat działalności firmy Intergraph w Polsce, dlatego też podczas tegorocznego spotkania z cyklu „Forum Nowych Technologii” nie mogło zabraknąć licznych atrakcji.


O harmonii i nowych technologiach w Białce Tatrzańskiej

Otwierając konferencję (Białka Tatrzańska, 16-18 września), Dariusz Cieśla, dyrektor zarządzający spółki Intergraph Polska, zaznaczył, że hasłem tegorocznego spotkania jest „harmonia”, czyli nie tylko wspólne, ale też zgodne i synchroniczne działanie w realizacji zamierzonego celu.

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w 9 sesjach tematycznych. Poświęcone były one m.in. inteligentnym miastom, zarządzaniu majątkiem, zarządzaniu kluczową informacją techniczną obiektów przemysłowych, przechowywaniu i archiwizacji danych na macierzach hybrydowych, bezpieczeństwu publicznemu i transportowi czy regionalnym systemom informacji przestrzennej. Niemal każdy z prowadzących sesje o pomoc w przybliżeniu danej tematyki zwrócił się do specjalistów. I tak, Robert Widz, do niedawna prezes zarządu firmy Intergraph Polska, a obecnie związany z Ośrodkiem Myśli Geoprzestrzennej OMNIGEA, do rozmowy o inteligentnych miastach zaprosił m.in. Daniela Putkiewicza z Urzędu Miasta Piaseczno (na fot. poniżej), który przekonywał, że pojęcie „smart city” nic nie znaczy i jest to tylko słowo marketingowe. Podkreślał jednak, że zespół zaawansowanych narzędzi, które niektórzy określają wspólnym pojęciem „inteligentne miasto”, znacznie ułatwiają zarządzanie infrastrukturą i podejmowanie właściwych decyzji.


Od lewej: Robert Widz i Daniel Putkiewicz

Najwięcej słuchaczy przyciągnęła natomiast sesja „Prawne i techniczne aspekty wykorzystania map numerycznych”. W jej trakcie Ernest Augustowski podzielił się doświadczeniami z prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego w trzech różnych systemach informatycznych. Michał Kukułka (firma Geosolution) opowiadał o trendach na rynku IT i funkcjonalnościach geoportali, a radca prawny Krzysztof Siewicz przybliżył aspekty prawne i zasady korzystania z publicznych zasobów informacji przestrzennej. W swoim wystąpieniu Krzysztof Siewicz odniósł się m.in. do sporu serwisu Targeo.pl i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczącego przeglądania ortofotomapy pochodzącej z rządowego serwisu Geoportal.gov.pl. Zgodził się z argumentacją przedstawiciela Targeo.pl, który stwierdził, że dane nie są wykorzystywane, nie są publikowane, ani nie są pobierane. – Gdyby teraz GUGiK zamiast tych map wrzucił zdjęcia kotków, to w Targeo.pl wyświetlałyby się zdjęcia kotków. No więc jeżeli GUGiK może to zrobić, a serwis nie, to kto wyświetla i publikuje te dane? – tłumaczył radca.


Warsztaty „Mobile Workflow”

Forum Nowych Technologii to także warsztaty. Ich uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z nowymi możliwościami GeoMelio 2015 – oprogramowania do prowadzanie elektronicznej bazy danych ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów, a także programów GeoMedia 2015 oraz ERDAS Imagine 2015 (oprogramowania narzędziowego do teledetekcji i analizy obrazów). Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali natomiast „Bieg na Banię”, podczas którego do pokonania była 4-kilometrowa trasa, oraz geocaching.

Jednym z ostatnich punktów trzydniowej konferencji była uroczysta kolacja. W jej trakcie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o firmie Integraph (którego współorganizatorem była redakcja miesięcznika GEODETA), uczestnikom „Biegu na Banię” oraz przedstawicielom spółki KGHM w uznaniu za wykorzystanie technologii GIS w procesach biznesowych (fot. poniżej).


Od prawej: Dariusz Cieśla i Dawid Jantarski (Intergraph), Paweł Kosydor i Mirosław Chodań (KGHM Polska Miedź S.A.), Krzysztof Kazubski (Intergraph)

W tegorocznym Forum Nowych Technologii wzięło udział ponad 130 osób. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zasiejmy teorią spiskową - to mini prompter :) Myślę że na przyszły rok to będzie pytanie w quizie :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zegarki Jedno z tych dwóch to opaska hotelowa.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
dwie sprawy, w tym jedna ważna 1. Czy Pan Robert Widz ma/używa dwa zegarki naraz? Czy to co ma na nadgarstkach to jednak złudzenie? 2. Czy GUGiK zrobiony został przez Targeo jednak w "kotka"? Kto jest zatem myszką a kto kotkiem? Targeo wykorzystało zasób państwowy do zrobienia sobie statystyk, podpisania umowy z TVN i kilkunastu innych. Boję się, że zajeżdżą nam "kotka" ze Wspólnej i skończy się darmowy wypas internetowych zwierząt karmą serwowaną prosto z serwerowni CODGiKowej. Czy GUGiK zdaje sobie sprawę ile serwisów po intranecie stoi na darmowych kafelkach ze zdjęciami?
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS