|2015-09-21|
Geodezja, GIS, Software, Imprezy
O harmonii i nowych technologiach w Białce Tatrzańskiej
W tym roku upływa 25 lat działalności firmy Intergraph w Polsce, dlatego też podczas tegorocznego spotkania z cyklu „Forum Nowych Technologii” nie mogło zabraknąć licznych atrakcji.
Otwierając konferencję (Białka Tatrzańska, 16-18 września), Dariusz Cieśla, dyrektor zarządzający spółki Intergraph Polska, zaznaczył, że hasłem tegorocznego spotkania jest „harmonia”, czyli nie tylko wspólne, ale też zgodne i synchroniczne działanie w realizacji zamierzonego celu.
Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w 9 sesjach tematycznych. Poświęcone były one m.in. inteligentnym miastom, zarządzaniu majątkiem, zarządzaniu kluczową informacją techniczną obiektów przemysłowych, przechowywaniu i archiwizacji danych na macierzach hybrydowych, bezpieczeństwu publicznemu i transportowi czy regionalnym systemom informacji przestrzennej. Niemal każdy z prowadzących sesje o pomoc w przybliżeniu danej tematyki zwrócił się do specjalistów. I tak, Robert Widz, do niedawna prezes zarządu firmy Intergraph Polska, a obecnie związany z Ośrodkiem Myśli Geoprzestrzennej OMNIGEA, do rozmowy o inteligentnych miastach zaprosił m.in. Daniela Putkiewicza z Urzędu Miasta Piaseczno (na fot. poniżej), który przekonywał, że pojęcie „smart city” nic nie znaczy i jest to tylko słowo marketingowe. Podkreślał jednak, że zespół zaawansowanych narzędzi, które niektórzy określają wspólnym pojęciem „inteligentne miasto”, znacznie ułatwiają zarządzanie infrastrukturą i podejmowanie właściwych decyzji.
Od lewej: Robert Widz i Daniel Putkiewicz
Najwięcej słuchaczy przyciągnęła natomiast sesja „Prawne i techniczne aspekty wykorzystania map numerycznych”. W jej trakcie Ernest Augustowski podzielił się doświadczeniami z prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego w trzech różnych systemach informatycznych. Michał Kukułka (firma Geosolution) opowiadał o trendach na rynku IT i funkcjonalnościach geoportali, a radca prawny Krzysztof Siewicz przybliżył aspekty prawne i zasady korzystania z publicznych zasobów informacji przestrzennej. W swoim wystąpieniu Krzysztof Siewicz odniósł się m.in. do sporu serwisu Targeo.pl i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczącego przeglądania ortofotomapy pochodzącej z rządowego serwisu Geoportal.gov.pl. Zgodził się z argumentacją przedstawiciela Targeo.pl, który stwierdził, że dane nie są wykorzystywane, nie są publikowane, ani nie są pobierane. – Gdyby teraz GUGiK zamiast tych map wrzucił zdjęcia kotków, to w Targeo.pl wyświetlałyby się zdjęcia kotków. No więc jeżeli GUGiK może to zrobić, a serwis nie, to kto wyświetla i publikuje te dane? – tłumaczył radca.
Warsztaty „Mobile Workflow”
Forum Nowych Technologii to także warsztaty. Ich uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z nowymi możliwościami GeoMelio 2015 – oprogramowania do prowadzanie elektronicznej bazy danych ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów, a także programów GeoMedia 2015 oraz ERDAS Imagine 2015 (oprogramowania narzędziowego do teledetekcji i analizy obrazów). Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali natomiast „Bieg na Banię”, podczas którego do pokonania była 4-kilometrowa trasa, oraz geocaching.
Jednym z ostatnich punktów trzydniowej konferencji była uroczysta kolacja. W jej trakcie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o firmie Integraph (którego współorganizatorem była redakcja miesięcznika GEODETA), uczestnikom „Biegu na Banię” oraz przedstawicielom spółki KGHM w uznaniu za wykorzystanie technologii GIS w procesach biznesowych (fot. poniżej).
Od prawej: Dariusz Cieśla i Dawid Jantarski (Intergraph), Paweł Kosydor i Mirosław Chodań (KGHM Polska Miedź S.A.), Krzysztof Kazubski (Intergraph)
W tegorocznym Forum Nowych Technologii wzięło udział ponad 130 osób. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|