wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-09-21| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

O harmonii i nowych technologiach w Białce Tatrzańskiej

W tym roku upływa 25 lat działalności firmy Intergraph w Polsce, dlatego też podczas tegorocznego spotkania z cyklu „Forum Nowych Technologii” nie mogło zabraknąć licznych atrakcji.


O harmonii i nowych technologiach w Białce Tatrzańskiej

Otwierając konferencję (Białka Tatrzańska, 16-18 września), Dariusz Cieśla, dyrektor zarządzający spółki Intergraph Polska, zaznaczył, że hasłem tegorocznego spotkania jest „harmonia”, czyli nie tylko wspólne, ale też zgodne i synchroniczne działanie w realizacji zamierzonego celu.

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w 9 sesjach tematycznych. Poświęcone były one m.in. inteligentnym miastom, zarządzaniu majątkiem, zarządzaniu kluczową informacją techniczną obiektów przemysłowych, przechowywaniu i archiwizacji danych na macierzach hybrydowych, bezpieczeństwu publicznemu i transportowi czy regionalnym systemom informacji przestrzennej. Niemal każdy z prowadzących sesje o pomoc w przybliżeniu danej tematyki zwrócił się do specjalistów. I tak, Robert Widz, do niedawna prezes zarządu firmy Intergraph Polska, a obecnie związany z Ośrodkiem Myśli Geoprzestrzennej OMNIGEA, do rozmowy o inteligentnych miastach zaprosił m.in. Daniela Putkiewicza z Urzędu Miasta Piaseczno (na fot. poniżej), który przekonywał, że pojęcie „smart city” nic nie znaczy i jest to tylko słowo marketingowe. Podkreślał jednak, że zespół zaawansowanych narzędzi, które niektórzy określają wspólnym pojęciem „inteligentne miasto”, znacznie ułatwiają zarządzanie infrastrukturą i podejmowanie właściwych decyzji.


Od lewej: Robert Widz i Daniel Putkiewicz

Najwięcej słuchaczy przyciągnęła natomiast sesja „Prawne i techniczne aspekty wykorzystania map numerycznych”. W jej trakcie Ernest Augustowski podzielił się doświadczeniami z prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego w trzech różnych systemach informatycznych. Michał Kukułka (firma Geosolution) opowiadał o trendach na rynku IT i funkcjonalnościach geoportali, a radca prawny Krzysztof Siewicz przybliżył aspekty prawne i zasady korzystania z publicznych zasobów informacji przestrzennej. W swoim wystąpieniu Krzysztof Siewicz odniósł się m.in. do sporu serwisu Targeo.pl i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczącego przeglądania ortofotomapy pochodzącej z rządowego serwisu Geoportal.gov.pl. Zgodził się z argumentacją przedstawiciela Targeo.pl, który stwierdził, że dane nie są wykorzystywane, nie są publikowane, ani nie są pobierane. – Gdyby teraz GUGiK zamiast tych map wrzucił zdjęcia kotków, to w Targeo.pl wyświetlałyby się zdjęcia kotków. No więc jeżeli GUGiK może to zrobić, a serwis nie, to kto wyświetla i publikuje te dane? – tłumaczył radca.


Warsztaty „Mobile Workflow”

Forum Nowych Technologii to także warsztaty. Ich uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z nowymi możliwościami GeoMelio 2015 – oprogramowania do prowadzanie elektronicznej bazy danych ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów, a także programów GeoMedia 2015 oraz ERDAS Imagine 2015 (oprogramowania narzędziowego do teledetekcji i analizy obrazów). Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali natomiast „Bieg na Banię”, podczas którego do pokonania była 4-kilometrowa trasa, oraz geocaching.

Jednym z ostatnich punktów trzydniowej konferencji była uroczysta kolacja. W jej trakcie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o firmie Integraph (którego współorganizatorem była redakcja miesięcznika GEODETA), uczestnikom „Biegu na Banię” oraz przedstawicielom spółki KGHM w uznaniu za wykorzystanie technologii GIS w procesach biznesowych (fot. poniżej).


Od prawej: Dariusz Cieśla i Dawid Jantarski (Intergraph), Paweł Kosydor i Mirosław Chodań (KGHM Polska Miedź S.A.), Krzysztof Kazubski (Intergraph)

W tegorocznym Forum Nowych Technologii wzięło udział ponad 130 osób. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zasiejmy teorią spiskową - to mini prompter :) Myślę że na przyszły rok to będzie pytanie w quizie :)

Zegarki Jedno z tych dwóch to opaska hotelowa.

dwie sprawy, w tym jedna ważna 1. Czy Pan Robert Widz ma/używa dwa zegarki naraz? Czy to co ma na nadgarstkach to jednak złudzenie? 2. Czy GUGiK zrobiony został przez Targeo jednak w "kotka"? Kto jest zatem myszką a kto kotkiem? Targeo wykorzystało zasób państwowy do zrobienia sobie statystyk, podpisania umowy z TVN i kilkunastu innych. Boję się, że zajeżdżą nam "kotka" ze Wspólnej i skończy się darmowy wypas internetowych zwierząt karmą serwowaną prosto z serwerowni CODGiKowej. Czy GUGiK zdaje sobie sprawę ile serwisów po intranecie stoi na darmowych kafelkach ze zdjęciami?

3 komentarze

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt