Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-09-14| Teledetekcja, Imprezy

Powrót do centrum

To temat przewodni zakończonego w miniony piątek V Kongresu Urbanistyki Polskiej (Łódź, 9-11 września).


Powrót do centrum
Pierwszego dnia obrad uczestnicy zapoznali się z doświadczeniami miast partnerskich Łodzi w zakresie rewitalizacji. Analizowano przypadki Szegedu, Stuttgartu, Lyonu i Tampere. Przedstawione zostały również brytyjskie i francuskie doświadczenia w odnawianiu centrów miast. Wręczono również nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepsze prace magisterskie z urbanistyki i gospodarki przestrzennej obronione w 2014. Warto zauważyć, że w kategorii „Gospodarka przestrzenna” jedną z dwóch nagród przyznano Monice Birgiel za pracę pt. „Elementy kompozycji urbanistycznej jako wartość tworząca obraz miasta – analiza przestrzeni wsi Józefosław i próba wykreowania obrazu miasta" wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Małgorzaty Mireckiej na kierunku gospodarka przestrzenna Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Drugiego dnia spotkania specjaliści rozmawiali o rozwoju miast do wewnątrz oraz centrach w miastach zrównoważonych. Nagrody TUP odebrali laureaci konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w roku 2014 (w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna”: Katowice, Ogrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”: Gorlice – Stare Miasto oraz Mszana Dolna – Plac targowy; „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni”: Tychy – zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan; „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”: Skierniewice – Park miejski). Ostatniego dnia zjazdu sesje plenarne poświęcone były rewitalizacji centrów miast.

Blisko 650 uczestników kongresu miało okazję zapoznać się z wynikami dwóch projektów zrealizowanych przez MGGP Aero. Największym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia ukośne Łodzi w granicach kolei obwodowej (około 70 km kw. powierzchni miasta) oraz Model 3D. – Jak się okazało ukośne ortofotomapy on-line i pojedyncze zdjęcia Łodzi w aplikacji desktop to doskonałe uzupełnienie klasycznej ortofotomapy i materiał wyjściowy do projektowania zmian – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero. – Model 3D zabudowy wraz z zielenią oraz skaning laserowy wykorzystywany jest w Łodzi m.in. do prac koncepcyjnych i projektowych. To jedno z pierwszych miast w Polsce, które postawiło na technologię zdjęć ukośnych – dodaje Kuźnicki.

Kongres zorganizowano w EC1. Była to najstarsza łódzka elektrownia z 1907 roku i służyła mieszkańcom miasta aż do roku 2001. Nieczynne i niszczejące tereny położone w samym centrum, stały się zaczynem, wokół którego powstał projekt Nowego Centrum Łodzi. Dlatego też EC1 nieprzypadkowo wybrano na miejsce tego wydarzenia.

Źródło: MGGP Aero, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS