wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-11| Geodezja, GIS, Imprezy, Kataster

Projekty dla lepszego państwa

„Cyfryzacja to źródło rozwojowego impetu. Dzięki niej możemy tworzyć lepsze państwo – takie, które lepiej służy swoim obywatelom. Projekty realizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii zostały stworzone właśnie zgodnie z tą filozofią” – powiedział podczas konferencji podsumowującej projekty GUGiK Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.


Projekty dla lepszego państwa <br />
Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju
Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju

Celem dwudniowej konferencji (Warszawa, 10-11 września) jest podsumowanie czterech projektów realizowanych w ramach 7. osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji” PO Innowacyjna Gospodarka: „Geoportal 2”, „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych”, „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach – faza I” oraz „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych”. Wszystkie te przedsięwzięcia mają się zakończyć w listopadzie lub grudniu br.

Otwierając spotkanie główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski zaznaczył, że realizacja tych czterech przedsięwzięć pozwoliła na znaczący rozwój całej branży geodezyjnej w Polsce. – W ciągu minionych lat na rynek usług geoinformacyjnych trafiły zamówienia o wartości przekraczającej 400 mln zł – powiedział. Środki z PO Innowacyjna gospodarka zostały wykorzystane zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym, a w realizację zadań projektowych zaangażowanych było kilkuset wykonawców. – Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że koszt prowadzenia projektów nie przekraczał 10% ogółu środków – tłumaczył GGK. – Pozostałe fundusze były przeznaczone na realizację zadań merytorycznych, w tym gromadzenie danych, poprawę ich jakości i aktualizację. Oznacza to, że w trudnych czasach spowolnienia gospodarczego na rynek usług geodezyjnych i kartograficznych kierowane były znaczne środki – dodał.

Projekty GUGiK-u bardzo chwaliła Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, i nawet nazwała Urząd „niekwestionowanym liderem 7. Osi Priorytetowej”. – Wasze projekty udowodniły, że jesteśmy w stanie realizować w tym kraju coś, co przełamuje silosowość – projekty realizowane przez GUGiK służą wszystkim – podsumowała.

Projekt „Geoportal 2”, którego planowany budżet to 128 mln złotych, ma zapewnić obywatelom elektroniczny dostęp do danych przestrzennych o dużej wiarygodności, aktualności i dokładności. Produktami wytworzonymi w ramach przedsięwzięcia są m.in. serwis Geoportal oraz jego mobilna wersja, a także Moduł SDI, który usprawnia gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie danych przestrzennych przez dysponentów danych. Marek Szulc, kierownik projektu, powiedział, że do tej pory podpisano 19 porozumień na wykorzystanie Modułu, utworzono już 271 węzłów IIP, a 416 podmiotów jest uprawnionych do pobrania Modułu. Natomiast na potrzeby wsparcia działań operacyjnych służb ratowniczych wytworzono Uniwersalny Moduł Mapowy. UMM – bazując na danych przestrzennych systemu Geoportal oraz danych operacyjnych służb – wspiera prowadzenie akcji ratowniczych umożliwiając lokalizacje miejsca zdarzenia czy wyznaczanie tras. Z UMM korzystają: Policja, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz Państwowa Straż Pożarna.

Budżet kolejnego z projektów – „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych” – to 176 mln zł. W ramach projektu opracowano dla całego kraju bazę danych obiektów topograficznych, zmodernizowano osnowę wysokościową, pozyskano dla 203 miast ortofotomapę, a także przeprowadzono liczne działania szkoleniowe (np. przeszkolono 120 pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej) i informacyjne (m.in. opracowanie edukacyjnej gry „kartoGRAfia”). 15 września natomiast ma zostać uruchomiona platforma umożliwiająca szkolenia w postaci e-learningowej.

Marcin Leończyk, kierownik projektu TERYT 3 oraz Jarosław Wysocki, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK, który zaprezentował projekt „ZSIN – faza I”

Projekt „ZSIN – faza I” obejmuje opracowanie i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, dostosowanie istniejącej infrastruktury do potrzeb ZSIN, modernizację EGiB, harmonizację danych oraz wsparcie dla starostw w zakresie prowadzenia EGiB. ZSIN będzie oparty na zbiorach danych pochodzących z EGiB i zintegrowany z innymi systemami dziedzinowymi jednostek administracji publicznej. Zapewniona zostanie wymiana danych pomiędzy ZSIN a systemem NKW (Nowa Ksiega Wieczysta) oraz rejestrami takimi jak: PESEL, Ewidencja Podatkowa Nieruchomości, TERYT, czy Krajowy System Ewidencji Producentów. Budżet przedsięwzięcia wyniósł 72,4 mln zł. W ramach projektu w 58 powiatach województw dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego – partnerów przedsięwzięcia – przeprowadzono dostosowanie EGiB do wymagań ZSIN.

Ostatni z podsumowywanych projektów – „TERYT 3” – pozwolił w ponad tysiącu gmin w Polsce zaktualizować i zweryfikować bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Dzięki prowadzonym działaniom „przybyło” około 4 tys. nowych miejscowości, 7 tys. nowych ulic i ponad 300 tys. adresów. Stanowi to około 10% wszystkich obiektów, które znajdują się na terenie objętym pracami. Uzupełnienie danych objęło z kolei 80% weryfikowanych obiektów. Kolejnym efektem projektu jest rozbudowana Aplikacja EMUiA, której wdrożenie nastąpiło w II kwartale br. Marcin Leończyk, kierownik projektu, powiedział, że ważnym elementem przedsięwzięcia były również szkolenia i seminaria dotyczące EMUiA i zaznaczył, że zostały one bardzo dobrze ocenione przez uczestników. Budżet projektu to 28 mln zł.

Już na samym początku spotkania Kazimierz Bujakowski podkreślał, że konferencja nie oznacza końca działań Urzędu i współpracujących z nim organów służby geodezyjnej na rzecz dalszego rozwoju osiągniętych rezultatów. GGK zauważył, że jeszcze wiele pozostało do zrobienia – chociażby dalsza poprawa jakości danych adresowych czy modernizacja EGiB. Przyszłym perspektywom poświęcony jest m.in. drugi dzień konferencji.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@1234 Korzystają ci co widzą:-)
odpowiedz zgłoś
:?) Czy może ktoś podać liczbę uczestników konferencji podsumowującej. Na stronach GUGiK się nie chwalą, a filmiki na youtube-ie są chyba utajnione . Próbowałem obejrzeć Panel A - Geoportal 2, GBDOT, Podsumowanie ale wyświetla się komunikat "TEN FILM FILM JEST PRYWATNY". A ja sądziłem, że nie ma tu nic do ukrycia, a wręcz przeciwnie pochwała skuteczności realizacji projektów Teryt 3 ZSIN Faza I itp. A swoją drogą czy ktoś dzisiaj korzysta z projektów Teryt 2, IPE, Pfare 2003 ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Radość tkacza A ja się cieszę, że są tacy cesarze i ich urzędnicy, bo mogę tkać i tkać:-)
odpowiedz zgłoś
spójrz jeszcze raz i zastanów sie czy na pewno. A moze to śmiech przez łzy?
 1 
odpowiedz zgłoś
@md A mnie smuci, że ivona pavlovic dobrze się bawi nie dostrzegając powagi sytuacji, a jedynie wysmakowany humor.
odpowiedz zgłoś
hmm raczej mam dużo pytań o jakość tego "sukna". I o to jak działają niektóre krosna. Co smutniejsze obsługiwane w większości przez Polaków. Dopóki jest kasa działają jak zniknie zostaniemy z "suknem".
odpowiedz zgłoś
@md to zależy jak bardzo "cudzoziemców"
odpowiedz zgłoś
czytam "..codziennie przyjeżdżało wielu cudzoziemców. Pewnego dnia przybyło tam dwu oszustów..." Może to jest jakiś trop ? Nie wiem a wy co o tym sądzicie ?
odpowiedz zgłoś
~ Jak to kto Lechu nasz drogi, a kto inny ?
odpowiedz zgłoś
. ciekawe kto jest tkaczem
 1 
odpowiedz zgłoś
zasmucony racja, gugik pieniądze jak widać zdobyć potrafi. Gorzej z resztą...
 1 
odpowiedz zgłoś
@md Szkoda, że mądrości nie mnożna kupić:-(
 1 
odpowiedz zgłoś
md cieszy fakt funkcjonowania pośród komentatorów rownież osób obdarzonych wysmakowanym poczuciem humoru i dziękuje ci. I proszę o więcej. 10/10
 1 
odpowiedz zgłoś
trochę o projektach GUGiK jest tutaj. http://goo.gl/klVNQF - pytanie czy ten który nie widzi coś czego nie ma jest mądry, czy też jak wmawiają niektórzy "tkacze" głupi.
 3 
odpowiedz zgłoś
cytat z Huskowskiego - jak w reklamie: bezcenny.
 3 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS