Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-09| GIS

Projekt Geoportal 2 podsumowany

Geoportal 2 odgrywa szczególną rolę – jest projektem, który sam w sobie ma określone zadania, ale również tworzy płaszczyznę integracji dla innych systemów działających i budowanych w GUGiK – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.


Projekt Geoportal 2 podsumowany

GGK podkreślał, że Geoportal 2 – którego dotyczyło dzisiejsze spotkanie – jest jedynym z pięciu projektów realizowanych w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i wszystkie one wpisują się w realizację strategii rozwojowych kraju, takich jak „Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa” czy „Strategia Sprawne Państwo”. Pozostałe inicjatywy GUGiK-u to: „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych”, „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych”, „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach – faza I” oraz „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami”. Pierwszym trzem projektom i Geoportalowi 2 poświęcona będzie rozpoczynająca się już jutro (10 września) dwudniowa konferencja w Warszawie.

Projekt Geoportal 2, którego planowany budżet to 128 mln złotych, realizowany jest od 2009 r. w ramach 7. osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapewnienie obywatelom elektronicznego dostępu do danych przestrzennych o dużej wiarygodności, możliwie wysokiej aktualności i dokładności. Geoportal 2 jest implementacją postanowień dyrektywy INSPIRE, a jego rezultatami są w szczególności narzędzia, usługi, zbiory danych i metadane tworzące infrastrukturę informacji przestrzennej.

Głównym produktem wytworzonym w ramach projektu jest serwis Geoportal. Za jego pomocą użytkownicy mogą wyszukiwać, przeglądać, pobierać i przekształcać dane przestrzenne. GUGiK chwali się, że w pierwszym kwartale 2015 roku portal zanotował 4 mln wizyt, co przekłada się na około 700 mln zapytań miesięcznie oraz transfer danych na poziomie 19 TB. Korzystającym z urządzeń mobilnych udostępniona została aplikacja Geoportal Mobile. Użytkownicy oprócz funkcji związanych z planowaniem aktywności w terenie mają możliwość skorzystania z funkcjonalności ICE (In case of emergency), za pomocą której mogą wysłać informację o swojej lokalizacji w sytuacji zagrożenia życia. Dotychczasowa liczba pobrań aplikacji mobilnej przekroczyła 70 tysięcy.



Kolejnym produktem projektu jest Moduł SDI usprawniający gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie danych przestrzennych przez dysponentów danych. Oprogramowanie Modułu SDI może być udostępniane nieodpłatnie dowolnemu podmiotowi publicznemu. Natomiast na potrzeby wsparcia działań operacyjnych służb ratowniczych wytworzono Uniwersalny Moduł Mapowy. UMM – wykorzystując dane przestrzenne systemu Geoportal oraz dane operacyjne służb wspiera prowadzenie akcji ratowniczych umożliwiając lokalizacje miejsca zdarzenia, wyznaczanie tras czy wykonywania analiz z użyciem danych przestrzennych.

Marek Szulc (na fot. powyżej), kierownik projektu Geoportal 2, podkreślał, że udało się zrealizować wszystkie założenia, co jednak nie oznacza, że GUGiK nie stawia przed sobą nowych wyzwań. Wskazywał m.in. na konieczność podniesienia jakości i interoperacyjności danych i usług oraz wypracowania nowego podejścia do wykorzystania danych przestrzennych. – Chcemy te potrzeby realizować w nowych projektach – dodał.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS