wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-09| GIS

Projekt Geoportal 2 podsumowany

Geoportal 2 odgrywa szczególną rolę – jest projektem, który sam w sobie ma określone zadania, ale również tworzy płaszczyznę integracji dla innych systemów działających i budowanych w GUGiK – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.


Projekt Geoportal 2 podsumowany

GGK podkreślał, że Geoportal 2 – którego dotyczyło dzisiejsze spotkanie – jest jedynym z pięciu projektów realizowanych w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i wszystkie one wpisują się w realizację strategii rozwojowych kraju, takich jak „Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa” czy „Strategia Sprawne Państwo”. Pozostałe inicjatywy GUGiK-u to: „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych”, „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych”, „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach – faza I” oraz „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami”. Pierwszym trzem projektom i Geoportalowi 2 poświęcona będzie rozpoczynająca się już jutro (10 września) dwudniowa konferencja w Warszawie.

Projekt Geoportal 2, którego planowany budżet to 128 mln złotych, realizowany jest od 2009 r. w ramach 7. osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapewnienie obywatelom elektronicznego dostępu do danych przestrzennych o dużej wiarygodności, możliwie wysokiej aktualności i dokładności. Geoportal 2 jest implementacją postanowień dyrektywy INSPIRE, a jego rezultatami są w szczególności narzędzia, usługi, zbiory danych i metadane tworzące infrastrukturę informacji przestrzennej.

Głównym produktem wytworzonym w ramach projektu jest serwis Geoportal. Za jego pomocą użytkownicy mogą wyszukiwać, przeglądać, pobierać i przekształcać dane przestrzenne. GUGiK chwali się, że w pierwszym kwartale 2015 roku portal zanotował 4 mln wizyt, co przekłada się na około 700 mln zapytań miesięcznie oraz transfer danych na poziomie 19 TB. Korzystającym z urządzeń mobilnych udostępniona została aplikacja Geoportal Mobile. Użytkownicy oprócz funkcji związanych z planowaniem aktywności w terenie mają możliwość skorzystania z funkcjonalności ICE (In case of emergency), za pomocą której mogą wysłać informację o swojej lokalizacji w sytuacji zagrożenia życia. Dotychczasowa liczba pobrań aplikacji mobilnej przekroczyła 70 tysięcy.Kolejnym produktem projektu jest Moduł SDI usprawniający gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie danych przestrzennych przez dysponentów danych. Oprogramowanie Modułu SDI może być udostępniane nieodpłatnie dowolnemu podmiotowi publicznemu. Natomiast na potrzeby wsparcia działań operacyjnych służb ratowniczych wytworzono Uniwersalny Moduł Mapowy. UMM – wykorzystując dane przestrzenne systemu Geoportal oraz dane operacyjne służb wspiera prowadzenie akcji ratowniczych umożliwiając lokalizacje miejsca zdarzenia, wyznaczanie tras czy wykonywania analiz z użyciem danych przestrzennych.

Marek Szulc (na fot. powyżej), kierownik projektu Geoportal 2, podkreślał, że udało się zrealizować wszystkie założenia, co jednak nie oznacza, że GUGiK nie stawia przed sobą nowych wyzwań. Wskazywał m.in. na konieczność podniesienia jakości i interoperacyjności danych i usług oraz wypracowania nowego podejścia do wykorzystania danych przestrzennych. – Chcemy te potrzeby realizować w nowych projektach – dodał.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
coś miny panowie mają nie bardzo jak na koniec projektu zrobionego z takim sukcesem. Ciekawe dlaczego.
odpowiedz zgłoś
no to premie na święta będą gugik pisze na twitter, że "Zakończyliśmy projekt Geoportal2 - sukces, satysfakcja ale przede wszystkim nowoczesny, efektywny dostęp do uslug i danych przestrzennych." - jakby ktoś chciał zobaczyć, jak wygląda system za 120mln zł to warto. A i tartak się znajdzie.
odpowiedz zgłoś
@aa Czy to WMS czy to WFS Nie zmieni to jakości danych PRG. Jeżeli źródłem danych o położeniu punktu granicznego (X,Y) Państwa, województwa, powiatu czy gminy jest zasób powiatowy-EGiB (punkt graniczny), a ten jest rozbieżny z PRG -przynajmniej tak wynika z porównania kilkunastu usług WMS powiatowych z usługą WMS dla PRG to faktu tego nie zmieni "podawanie danych" w WFS-ie. Ale prawdą jest, że pobieranie rastrów map z geoportalu w WMS-ie zamiast danych w WFS-ie może generować statystyki na poziomie 19 TB/m-c. Tylko co z tego wynika?
 1 
odpowiedz zgłoś
pełni zniecierpliwienia czekamy na jutrzejszą konferencję:)
odpowiedz zgłoś
bo nie było tego w projekcie. działki tez wyłączone dla gawiedzi. zrobimy to w geoportalu3.
odpowiedz zgłoś
nie panowie użytkownicy geoportalu nie mogą pobierać danych również tych określonych jako darmowe - może w końcu ktoś to zmieni ? Nie rozumiem dlaczego np dane prg nie są w usłudze WFS.
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS