|2015-09-09|
GNSS, Firma
Hertz Systems otrzyma wsparcie na technologie satelitarne
Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu spółka ARP Venture zaangażowała 5,5 mln w firmę Hertz Systems wdrażającą projekty w technologii GPS.
Firma Hertz Systems otrzymała od ARP Venture 5,5 mln pożyczki na realizację strategii rozwoju projektów w technologii GPS w sektorze cywilnym i wojskowym. Jednocześnie ARP Venture objęła 11,50 proc. udziałów w tej spółce.
– Cieszy nas bardzo wsparcie ARP Venture i zrozumienie, że działalność innowacyjna wymaga inwestycji. Przed Hertz Systems otwiera się jedyna w swoim rodzaju możliwość współtworzenia razem z liderami, na zasadach partnerskich, innowacji i rozwiązań z obszaru technologii kosmicznych, które dzisiaj nie istnieją. Możemy więc śmiało powiedzieć, że jako jedno z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw współtworzymy rozwiązania i technologie przyszłości. Rynek technologii kosmicznych zarówno wojskowych, jak i cywilnych (bierzemy czynny udział w obydwu obszarach) jest jednym z najszybciej rosnących segmentów, a co ważniejsze, bardzo rentownym. Daje to możliwość szybkiego, stabilnego wzrostu, dużych nakładów na badania i rozwój, co w konsekwencji przekłada się na wysoką konkurencyjność i siłę ekonomiczną firmy niezbędną do dalszej ekspansji w obszarze nowych technologii i nowych rynków – powiedział Michał Prymas, dyrektor ds. strategii i kontrolingu Hertz Systems.
– Wspieramy innowacyjną spółkę, której potencjał rozwoju na rynkach zagranicznych jest bardzo duży. Hertz Systems to zaawansowane technologie zarówno wojskowe, jak i cywilne. Wystarczy przypomnieć, że jest to jedyny w Polsce dostawca urządzeń i systemów GNSS dla armii – powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Środki pozyskane od ARP Venture pozwolą spółce na znaczne zwiększenie skali działalności. Ponadto Hertz Systems zamierza udoskonalać opracowane rozwiązania technologiczne (w zakresie łączności) w ramach prac badawczo-rozwojowych.
Hertz Systems, jako jedna z nielicznych firm z Europy i jako jedyna w Polsce, posiada licencję rządu USA na integrację tajnej technologii modułów kryptograficznych SAASM, w ramach której Hertz dostarcza odbiorniki nawigacyjne dostosowane do jednostek pływających, śmigłowców i czołgów. Spółka zrealizowała także dostawy do MON i NATO na ponad 500 wojskowych systemów GPS.
Hertz Systems współpracuje również z Polską Agencją Kosmiczną, realizując w ramach ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) projekty kosmiczne o charakterze komercyjnym. Flagowym przedsięwzięciem realizowanym obecnie we współpracy z ESA jest projekt Galileo drugiej generacji.
Oprócz przeznaczenia wojskowego produkty Hertz mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia i gospodarki, m.in. systemy inteligentnego budynku (które umożliwiają sterowanie oświetleniem, klimatyzacją oraz systemami bezpieczeństwa), systemy przeznaczone dla osób przewlekle chorych wymagających stałego monitorowania funkcji życiowych, systemy służące do bezinwazyjnych pomiarów cukru, innowacyjne koszulki do pomiarów parametrów życiowych, systemy monitorowania i inwentaryzacji obiektów lub obszarów trudno dostępnych.
Źródło: ARP, JK
|