Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-09-07| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Software

Leica VADASE: pierwszy taki satelitarny monitoring

Leica Geosystems zaprezentowała VADASE – pierwsze na świecie rozwiązanie do monitorowania szybkich ruchów w czasie rzeczywistym bazujące na pojedynczym odbiorniku satelitarnym.


Leica VADASE: pierwszy taki satelitarny monitoring

Oprogramowanie VADASE (Velocity and Displacement Autonomous Solution Engine) może być instalowane w odbiornikach przeznaczonych do monitoringu lub na stacjach referencyjnych. Wykorzystując specjalne algorytmy, generuje w czasie rzeczywistym dane o przemieszczeniach, które mogą być na przykład wysyłane do odpowiednich osób pocztą elektroniczną.

– Gdy trzeba sprawnie wykrywać szybkie ruchy i bezzwłocznie je analizować, VADASE pomaga bezzwłocznie podejmować naukowcom i inżynierom odpowiednie działania – mówiFrank Pache, starszy manager produktów w Leica Geosystems. – VADASE zapewnia dodatkową wartość do tradycyjnych satelitarnych systemów monitoringu, dostarczając w czasie rzeczywistym dokładnych danych o prędkości niezbędnych do precyzyjnej i wiarygodnej analizy szybkich ruchów – dodaje.

Inaczej niż w tradycyjnych systemach monitoringu korzystających z technologii GNSS, które wymagają jednej lub kilku stacji referencyjnych albo dostępu do usług PPP (precise point positioning), VADASE zapewnia autonomiczny processing danych bez konieczności korzystania z dodatkowego sprzętu lub usług. Opcjonalnie rozwiązanie może być rozbudowane o oprogramowanie do zaawansowanej wizualizacji i analizy danych oraz generowania ostrzeżeń (np. Leica SpiderQC czy Leica GeoMoS).

System VADASE został opracowany wspólnie z naukowcami z Wydziału Geodezji i Geomatyki Uniwersytetu Rzymskiego La Sapienza. – Powolne ruchy mogą być z powodzeniem wykrywane z milimetrową dokładnością w długim okresach czasu za pomocą postprocessingu wielogodzinnych obserwacji GNSS. Gdy jednak chcemy wykrywać nagłe ruchy i szybko je oceniać, informacje o nich muszą być generowane w czasie rzeczywistym – wyjaśnia prof. Mattia Crespi z Uniwersytetu Rzymskiego. – Potrzeba ta była motywacją do przekucia naszych pomysłów i badań w gotowe rozwiązanie, które Leica Geosystems zintegrowała ze swoim odbiornikiem GNSS – dodaje.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama