wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-28| Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Dobre praktyki dla gmin i powiatów

W ramach wspólnej akcji edukacyjnej firmy Geo-System oraz redakcji miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl wkrótce do wszystkich gmin i powiatów w Polsce trafi książka pt. „Dobre praktyki udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce”, której autorem jest dr hab. Waldemar Izdebski. Publikacja zostanie także dołączona do wrześniowego wydania GEODETY.


Dobre praktyki dla gmin i powiatów

Premiera książki przewidziana jest podczas II edycji konferencji „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, która odbędzie w dniach 3-4 września w Jachrance niedaleko Warszawy

Ostatnio licznie powstają wszelkiego rodzaju gminne, miejskie i powiatowe SIP-y, GIS-y czy geoportale. Niestety, na długiej liście grzechów popełnianych przy ich budowie jednym z ważniejszych jest oderwanie projektów od rzeczywistych potrzeb i bardzo słaba funkcjonalność bazująca głównie na podłączeniu w nich jedynie kilku dostępnych usług sieciowych. Poważną bolączką są wciąż nieliczne przykłady dobrej współpracy między samorządami różnych szczebli, a taka współpraca znakomicie ułatwiłaby wypełnianie wielu ustawowych obowiązków gmin i powiatów. Innym błędem jest patrzenie na dane przestrzenne tylko przez pryzmat Prfawa geodezyjnego i kartograficznego czy ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. A przecież dobrze zbudowana Infrastruktura Danych Przestrzennych (IDP) pomaga także w planowaniu przestrzennym, ochronie przyrody i zabytków, gospodarowaniu odpadami, realizowaniu inwestycji itd. Kolejny istotny błąd to tendencje do trzymania danych przestrzennych pod kluczem. W większości rozwiniętych krajów od dawana już wiadomo, że otwieranie państwowych rejestrów oznacza liczne korzyści nie tylko dla obywateli i państwa, ale i dla samych urzędów!

Wielu z tych błędów udałoby się uniknąć, gdyby samorządy stosowały tzw. dobre praktyki. Tym cenniejsza jest więc inicjatywa wydania przez firmę Geo-System książki dr. hab. Waldemara Izdebskiego. Czarno na białym i w jasny sposób zaprezentowano tu prawne i techniczne aspekty wykorzystania danych przestrzennych. Najcenniejszy jest jednak wymiar praktyczny publikacji – pokazanie, jak konkretne samorządy, wykorzystując dostępne dane przestrzenne oraz powiązane z nimi aplikacje i usługi, potrafią skutecznie rozwiązywać swoje problemy. Opisane tu przykłady z pewnością będą inspiracją nie tylko dla urzędów, które dopiero przymierzają się do budowy swojej IDP, ale także tych, którym zależy na doskonaleniu posiadanych rozwiązań.

Publikacja wydana w miękkiej oprawie liczy 116 stron i po 10 września będzie także do kupienia w Księgarni Geoforum.pl.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pomysł trafiony A mi się pomysł jako pomysł nawet podoba. Skoro ktoś ma doświadczenie to niech się nim pochwali, zawsze można je zweryfikować. Nawiązując do działalności naszego naczelnego urzędu dodam jedynie, że wolę jak ktoś z komerchy podzieli się swoimi doświadczeniami, niż ktoś kto nie ma pojęcia o tematach, ale gra urzędowego eksperta. A książki na pewno nie kupię bo do pomiarów kolejowych guzik mi da.
 2 
odpowiedz zgłoś
do ohyda mylisz się. Raczej widzę tu miejsce dla produktów projektów i usług okraszonych gościnnymi występami artystów z Alabanii. No i ordery, ordery nagrody i premie!
 1 
odpowiedz zgłoś
tak się domyślam ale może błędnie No jak to co: aresztowania, przeszukania, wywalone drzwi, dymisje, samobójstwa, ogień, dym i pożoga.
odpowiedz zgłoś
@:) a co miało być, bo się pogubiłem?
odpowiedz zgłoś
@C_S problem w tym, że zgodnie z planami co innego miało być wisienką na torcie i na językach, a tutaj taki klops. No i jeszcze konferencja. ajajaj
odpowiedz zgłoś
marketing jak widać po wpisie usera marketing wygląda na to, że marketing książki jest skuteczny, wywołuje emocje.
 2 
odpowiedz zgłoś
komercyjna edukacja i dobre praktyki - trochę jak z wydrukowaniem świętej księgi dla jeszcze niewierzących
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
e-book, a ja chętnie przeczytam tą książkę, może będzie gdzieś tańsza wersja w postaci ebooka, chociaż nigdzie nie doczytałem ile będzie kosztować wersja papierowa.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Analog. Wielokrotnie przekonałem się na własnej skórze, że analogowa mapa ewidencji gruntów w skali 1:5000 ma dużo większą wartość niż jej "skalibrowana" i "zwektoryzowana" wersja funkcjonująca w geoportalu. W wyniku majstrowania przy rastrach ludzi którzy z geodezją niewiele mieli wspólnego można mówić o sfałszowaniu mapy. Bo jak nazwać sytuację kiedy droga polna w terenie i na analogu jest prosta a na mapie "komputerowej" wije się jak wstążeczka ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Co do działek. Gdyby nie LPIS to wogóle nie byłoby na co patrzeć. Jaki jest każdy wie, ale jest już baza nad którą możnaby pracować. Niestety są powiaty w których dalej leży analog w skali 1:5000
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
życie ne znosi pustki gugik zrobił geoportal, w którym też jest kilka warstw (w zasadzie widzimy różne skale BDOT i do tego działki LPIS orto po przybliżeniu) i w zasadzie nic więcej, a wydano 120mln i jeszcze udział Albanii do tego dochodzi. Czy to dobrze?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
pytanie co jest użytkownikom potrzebne a ile niepotrzebnych wodotrysków jest zamawianych jako "innowacyjne" ? Jeśli wystarczy kilka usług to czemu nie ? Na obrazku do tej książki jest geoportal i metadane (str23) w nim zawarte więc akurat widzę że dobre praktyki to nie jak niektórzy myślą tylko system autora opracowania.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
piękne rozumiem, że to samokrytyka: "bardzo słaba funkcjonalność bazująca głównie na podłączeniu w nich jedynie kilku dostępnych usług sieciowych", bo większość portali Geosystemu ma kilka warstw WMS (gugik, osm, kzgw, pig, nid, gdoś) do tego punkty adresowe z gminy, a reszta warstw pusta
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Złe praktyki Mamy tu przykład złych praktyk - jeszcze publikacji nikt nie "przesłuchał", a już została "skazana". Chyba jesteśmy cywilizowanymi ludźmi, prawda? Najpierw sądzimy, a dopiero potem na szafot (:
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jacek nie gorączkuj się sponsorem, po prostu niektórzy traktują modlitwę prawdziwego polaka ze zbyt dużym namaszczeniem;)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
o dobrych praktykch tworzenia jakichkolwiek portali i kosztownych systemów będzie można mówić dopiero wtedy, jak pojawi się ustawa, która zniesie obowiązki, wynikające z różnych innych ustaw, dołączania do wszelkich wniosków do urzędów papierowych załączników graficznych, obejmujących dane wykazane w tych portalach. I jak znikną napisy, że nie można na te portale nawet patrzeć z komputera w przedsiębiorstwie komercyjnym i do czegokolwiek związanego z działalnością wykorzystywać. Za czyje to w końcu jest pieniądze robione? Może odczekam, że te ograniczenia znikną, jak zakazy fotografowania na dworcach kolejowych i wiaduktach za czasów PRL.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
tak sponsorze martwisz się, a mogłeś wydać swoją książkę, gdzie na pewno opisałbyś błędy autora, nieprawdaż? Pewnie czasu zabrakło, człowiek zaganiany?
 7 
 1 
odpowiedz zgłoś
hurrrra Oż kurcze !!! ale jaja - Myślę I to moja prywatna opinia, że wielu z tych błędów udałoby się uniknąć, gdyby samorządy stosowały po prostu oprogramowanie autora. Bo błędów jest mnóstwo ale one nie dotyczą autora i jego rozwiązań (a jeśli to w minimalnym, zaniedbywalnym stopniu) - tak myślę.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS