|2015-08-28|
Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje
Dobre praktyki dla gmin i powiatów
W ramach wspólnej akcji edukacyjnej firmy Geo-System oraz redakcji miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl wkrótce do wszystkich gmin i powiatów w Polsce trafi książka pt. „Dobre praktyki udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce”, której autorem jest dr hab. Waldemar Izdebski. Publikacja zostanie także dołączona do wrześniowego wydania GEODETY.
Premiera książki przewidziana jest podczas II edycji konferencji „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, która odbędzie w dniach 3-4 września w Jachrance niedaleko Warszawy
Ostatnio licznie powstają wszelkiego rodzaju gminne, miejskie i powiatowe SIP-y, GIS-y czy geoportale. Niestety, na długiej liście grzechów popełnianych przy ich budowie jednym z ważniejszych jest oderwanie projektów od rzeczywistych potrzeb i bardzo słaba funkcjonalność bazująca głównie na podłączeniu w nich jedynie kilku dostępnych usług sieciowych. Poważną bolączką są wciąż nieliczne przykłady dobrej współpracy między samorządami różnych szczebli, a taka współpraca znakomicie ułatwiłaby wypełnianie wielu ustawowych obowiązków gmin i powiatów. Innym błędem jest patrzenie na dane przestrzenne tylko przez pryzmat Prfawa geodezyjnego i kartograficznego czy ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. A przecież dobrze zbudowana Infrastruktura Danych Przestrzennych (IDP) pomaga także w planowaniu przestrzennym, ochronie przyrody i zabytków, gospodarowaniu odpadami, realizowaniu inwestycji itd. Kolejny istotny błąd to tendencje do trzymania danych przestrzennych pod kluczem. W większości rozwiniętych krajów od dawana już wiadomo, że otwieranie państwowych rejestrów oznacza liczne korzyści nie tylko dla obywateli i państwa, ale i dla samych urzędów!
Wielu z tych błędów udałoby się uniknąć, gdyby samorządy stosowały tzw. dobre praktyki. Tym cenniejsza jest więc inicjatywa wydania przez firmę Geo-System książki dr. hab. Waldemara Izdebskiego. Czarno na białym i w jasny sposób zaprezentowano tu prawne i techniczne aspekty wykorzystania danych przestrzennych. Najcenniejszy jest jednak wymiar praktyczny publikacji – pokazanie, jak konkretne samorządy, wykorzystując dostępne dane przestrzenne oraz powiązane z nimi aplikacje i usługi, potrafią skutecznie rozwiązywać swoje problemy. Opisane tu przykłady z pewnością będą inspiracją nie tylko dla urzędów, które dopiero przymierzają się do budowy swojej IDP, ale także tych, którym zależy na doskonaleniu posiadanych rozwiązań.
Publikacja wydana w miękkiej oprawie liczy 116 stron i po 10 września będzie także do kupienia w Księgarni Geoforum.pl.
Redakcja
|