wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-08-27| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

GGK o zawiadamianiu sądów o zmianach w EGiB

Na stronie Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach ukazało się stanowisko głównego geodety kraju w sprawie zawiadamiania wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych w wypadku zmiany danych objętych działem I kw.


GGK o zawiadamianiu sądów o zmianach w EGiB

Jak czytamy w piśmie Kazimierz Bujakowskiego, § 49 ust. 2 rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków określa jedynie elementy, które składają się na treść samego zawiadomienia o zmianach danych ewidencyjnych. Przepis ten ma zastosowanie do wszelkich zawiadomień, o których mowa w § 49 ust. 1 tego rozporządzenia.

W przypadku zawiadomień dotyczących zmian danych objętych działem I ksiąg wieczystych, przekazywanych przez starostów do sądów wieczystoksięgowych, przepis art. 27 ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nakłada na organy prowadzące EGiB obowiązek załączania do takiego zawiadomienia wypisu z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne – także wyrysu z mapy katastralnej lub innego dokumentu stanowiącego podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości. Przy czym za wyrys i wypis załączony do zawiadomienia nie pobiera się opłat – zaznacza GGK. Należy jednocześnie zauważyć, że obowiązujące przepisy me przewidują żadnych wyjątków co do stosowania wymienionych regulacji dotyczących zawiadomień o zmianach danych ewidencyjnych objętych działem I ksiąg wieczystych – kończy swój list GGK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I jeszcze żeby było jasne treść art.27 Ust 1 W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje ? na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika (Sto wykrzykników na wniosek , na wniosek Panie GGK -przyp.komentującego)? sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.Dalej ust.2 część pierwsza Sprostowanie, o którym mowa w ust. 1, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości.(Gdzie ten dostęp Panie GGK) I dopiero na koniec ust 2 część druga ...lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości. I dopiero wtedy należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust.3 . I pytanie na koniec po co zatem ten cały ZSiN?Pytam się Panie GGK. Po co?

A ja z uporem maniaka ;) Twierdzę, że zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o g.n. to decyzja lub orzeczenie sądu, stanowią podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej, a nie zawiadomienie o dokonaniu zmiany (nota bene podstawa zmiany w katastrze wywiedziona z tej samej regulacji prawnej).Przepis ustawy jest bowiem wg zasady Lex specialis derogat legi generali nad przepisem rozporządzenia. I tu jest wyjątek Panie GGK.

alfie, pozwól, że zacytuję kolejny fragment " Należy jednocześnie zauważyć, że obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych wyjątków co do stosowania wymienionych regulacji dotyczących zawiadomień o zmianach danych ewidencyjnych objętych działem I ksiąg wieczystych "... Czyli wynika z tego, że przepisy rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, na podstawie którego działa starosta, nie nakładają takiego obowiązku...

niekumaty, pozwól że zacytuje fragment postu bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem : "..obowiązek załączania do takiego zawiadomienia wypisu z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne także wyrysu z mapy katastralnej" - czyli wypis musi, wyrys nie musi.

To jak w końcu, muszą dołączać wyrys i wypis, czy nie?

a gdzie jest stanowisko GGK z GINB ponieważ czytając fora dochodzi do takich absurdów że w głowie się nie mieści . Post PINB Dąbrowa Górnicza http://www.geodezja.pl/

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt