wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-27| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

GGK o zawiadamianiu sądów o zmianach w EGiB

Na stronie Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach ukazało się stanowisko głównego geodety kraju w sprawie zawiadamiania wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych w wypadku zmiany danych objętych działem I kw.


GGK o zawiadamianiu sądów o zmianach w EGiB

Jak czytamy w piśmie Kazimierz Bujakowskiego, § 49 ust. 2 rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków określa jedynie elementy, które składają się na treść samego zawiadomienia o zmianach danych ewidencyjnych. Przepis ten ma zastosowanie do wszelkich zawiadomień, o których mowa w § 49 ust. 1 tego rozporządzenia.

W przypadku zawiadomień dotyczących zmian danych objętych działem I ksiąg wieczystych, przekazywanych przez starostów do sądów wieczystoksięgowych, przepis art. 27 ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nakłada na organy prowadzące EGiB obowiązek załączania do takiego zawiadomienia wypisu z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne – także wyrysu z mapy katastralnej lub innego dokumentu stanowiącego podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości. Przy czym za wyrys i wypis załączony do zawiadomienia nie pobiera się opłat – zaznacza GGK. Należy jednocześnie zauważyć, że obowiązujące przepisy me przewidują żadnych wyjątków co do stosowania wymienionych regulacji dotyczących zawiadomień o zmianach danych ewidencyjnych objętych działem I ksiąg wieczystych – kończy swój list GGK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I jeszcze żeby było jasne treść art.27 Ust 1 W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje ? na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika (Sto wykrzykników na wniosek , na wniosek Panie GGK -przyp.komentującego)? sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.Dalej ust.2 część pierwsza Sprostowanie, o którym mowa w ust. 1, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości.(Gdzie ten dostęp Panie GGK) I dopiero na koniec ust 2 część druga ...lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości. I dopiero wtedy należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust.3 . I pytanie na koniec po co zatem ten cały ZSiN?Pytam się Panie GGK. Po co?

A ja z uporem maniaka ;) Twierdzę, że zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o g.n. to decyzja lub orzeczenie sądu, stanowią podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej, a nie zawiadomienie o dokonaniu zmiany (nota bene podstawa zmiany w katastrze wywiedziona z tej samej regulacji prawnej).Przepis ustawy jest bowiem wg zasady Lex specialis derogat legi generali nad przepisem rozporządzenia. I tu jest wyjątek Panie GGK.

alfie, pozwól, że zacytuję kolejny fragment " Należy jednocześnie zauważyć, że obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych wyjątków co do stosowania wymienionych regulacji dotyczących zawiadomień o zmianach danych ewidencyjnych objętych działem I ksiąg wieczystych "... Czyli wynika z tego, że przepisy rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, na podstawie którego działa starosta, nie nakładają takiego obowiązku...

niekumaty, pozwól że zacytuje fragment postu bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem : "..obowiązek załączania do takiego zawiadomienia wypisu z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne także wyrysu z mapy katastralnej" - czyli wypis musi, wyrys nie musi.

To jak w końcu, muszą dołączać wyrys i wypis, czy nie?

a gdzie jest stanowisko GGK z GINB ponieważ czytając fora dochodzi do takich absurdów że w głowie się nie mieści . Post PINB Dąbrowa Górnicza http://www.geodezja.pl/

6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS