wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-27| Teledetekcja, Sprzęt

Amerykanie testują nowy typ LiDAR-ów

Czy skanery laserowe typu SPL (Single Photon LiDAR) mogą przyspieszyć opracowanie szczegółowego modelu terenu całych Stanów Zjednoczonych? Służba Geologiczna USA (USGS) zleciła prace badawcze na ten temat.


Amerykanie testują nowy typ LiDAR-ów

Eksperyment zrealizuje m.in. firma Sigma Space, która rozwija technologię SPL. W porównaniu z tradycyjnymi modelami skanerów laserowych, nową generację urządzeń wyróżnia znacznie wyższa prędkość pomiaru i – co za tym idzie – również wyższa rozdzielczość pozyskiwanych danych. – Wysoka wydajność SPL możliwa jest dzięki określaniu odległości za pomocą pojedynczych fotonów. Tymczasem zwykłe skanery laserowe do wykonania pomiaru potrzebują ich setki, a nawet tysiące – wyjaśnia prezes Sigma Space dr Marcos Sirota. – Co istotne, zastosowane w naszym skanerze rozwiązania pozwalają mierzyć w pełnym słońcu, podczas gdy inne tego typu czułe technologie działają wyłącznie w nocy – dodaje. Sirota zwraca ponadto uwagę na fakt, że ich model skanera SPL korzysta z zielonego promienia, co pozwala prowadzić zarówno pomiary topograficzne, jak i batymetryczne.

Poligonem doświadczalnym w badaniach zleconych przez USGS są fragmenty stanu Connecticut. Za pomocą SPL firma w ciągu jednego weekendu pomierzyła 500 mil kwadratowych (blisko 1300 km kw.) z gęstością 20 pkt/m kw. Równocześnie dla tego samego obszaru zebrano barwne zdjęcia lotnicze w rozdzielczości 4 cm, do czego posłużyła kamera Visionmap MIST.

Skanery SPL firmy Sigma Space są już z powodzeniem stosowane przez Departament Obrony USA oraz kilku klientów komercyjnych. Testy zlecone przez USGS mają sprawdzić, czy nowy typ LiDAR-ów może być wykorzystany w programie 3DEP, którego celem jest opracowanie szczegółowego modelu terenu całych Stanów Zjednoczonych. Jak wylicza Sigma Space, wykonanie tych prac za pomocą konwencjonalnych lotniczych skanerów laserowych zajęłoby 8 lat i pochłonęło 1,5 mld dolarów. Natomiast sięgnięcie po technologię SPL może zredukować koszty projektu nawet dziesięciokrotnie, a czas prac – ośmiokrotnie.

Rozwiązania SPL firmy Sigma Space wkrótce zostaną przetestowane również w kosmosie. W 2017 roku wystartuje bowiem satelita ICESat II, którego celem będzie pomiar zmian grubości pokrywy lodowej. Posłuży do tego instrument Advanced Topographic Laser Altimeter, który bazuje właśnie na technologii SPL.

Źródło: Sigma Space, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS